reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rodziny wielodzietne w programie MdM

Rodziny wielodzietne w programie MdM

3 marca 2015 roku Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy w temacie dopłat do nowych mieszkań dla młodych ludzi. Zmiany mają na calu poprawienie zdolności kredytowej rodzin wielodzietnych, które starają się o kredyt na zakup swojego pierwszego mieszkania.

- Rząd zwiększy korzyści z programu "Mieszkanie dla młodych" dla rodzin z dziećmi, po to aby umożliwić im poprawę warunków mieszkaniowych - powiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Aby wzmocnić prorodzinne oddziaływanie programu MdM zwiększono kwotę dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego dla osób i rodzin z dziećmi. Jeśli w rodzinie będzie dwoje dzieci dofinansowanie wzrośnie z 15 do 20 proc., w przypadku trójki i większej ich liczby, wsparcie zwiększy się z 15 do 30 proc. Jednocześnie dla rodzin z co najmniej trójką dzieci wzrośnie dofinansowanie metrażu mieszkania z 50 do 65 m kw. - Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwiększeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc. - dodała minister.

Zobacz: Zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych" - dopiero w lipcu

Dla osób i rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci zniesiono także warunek "pierwszego mieszkania" i limitu wieku dla rodziców. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trójką dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku. Obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Zobacz:  "MdM" w 2015 r. – zmiany w programie

Kolejne ułatwienie zakłada, że do umowy kredytu z kredytobiorcą będzie mogła przystąpić dowolna osoba. Obecnie może to być ktoś z najbliższej rodziny. Rozwiązanie to pomoże zwiększyć udział w programie osób nie mających zdolności kredytowej.

Zobacz: Zakup nieruchomości: wkład własny od 2015 roku - 10 proc.

Zmiany poszerzą katalog mieszkań dostępnych w ramach programu. Dofinansowanie wkładu własnego będzie można uzyskać do nabycia mieszkania budowanego przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz swoich członków lub mieszkania, które powstały w wyniku przebudowy lub adaptacji budynku, a nie tylko w wyniku budowy. W praktyce umożliwi to objęcie programem adaptowanych budynków niemieszkalnych, strychów i rewitalizowanych kamienic.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama