reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rodziny wielodzietne w programie MdM

Rodziny wielodzietne w programie MdM

3 marca 2015 roku Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy w temacie dopłat do nowych mieszkań dla młodych ludzi. Zmiany mają na calu poprawienie zdolności kredytowej rodzin wielodzietnych, które starają się o kredyt na zakup swojego pierwszego mieszkania.

- Rząd zwiększy korzyści z programu "Mieszkanie dla młodych" dla rodzin z dziećmi, po to aby umożliwić im poprawę warunków mieszkaniowych - powiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Aby wzmocnić prorodzinne oddziaływanie programu MdM zwiększono kwotę dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego dla osób i rodzin z dziećmi. Jeśli w rodzinie będzie dwoje dzieci dofinansowanie wzrośnie z 15 do 20 proc., w przypadku trójki i większej ich liczby, wsparcie zwiększy się z 15 do 30 proc. Jednocześnie dla rodzin z co najmniej trójką dzieci wzrośnie dofinansowanie metrażu mieszkania z 50 do 65 m kw. - Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwiększeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc. - dodała minister.

Zobacz: Zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych" - dopiero w lipcu

Dla osób i rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci zniesiono także warunek "pierwszego mieszkania" i limitu wieku dla rodziców. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trójką dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku. Obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Zobacz:  "MdM" w 2015 r. – zmiany w programie

Kolejne ułatwienie zakłada, że do umowy kredytu z kredytobiorcą będzie mogła przystąpić dowolna osoba. Obecnie może to być ktoś z najbliższej rodziny. Rozwiązanie to pomoże zwiększyć udział w programie osób nie mających zdolności kredytowej.

Zobacz: Zakup nieruchomości: wkład własny od 2015 roku - 10 proc.

Zmiany poszerzą katalog mieszkań dostępnych w ramach programu. Dofinansowanie wkładu własnego będzie można uzyskać do nabycia mieszkania budowanego przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz swoich członków lub mieszkania, które powstały w wyniku przebudowy lub adaptacji budynku, a nie tylko w wyniku budowy. W praktyce umożliwi to objęcie programem adaptowanych budynków niemieszkalnych, strychów i rewitalizowanych kamienic.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama