OVO Wrocław powstaje według wizjonerskiego projektu pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture. Architekci w futurystycznej bryle o miękkich kształtach zamknęli luksusowe apartamenty i penthouse’y, biura klasy A+, centrum fitness z basenem, kasyno i pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton. OVO rośnie przy ul. Podwale 82-91. To doskonała lokalizacja w centrum miasta, tuż obok Parku Słowackiego, 10 minut od Rynku czy Ostrowa Tumskiego. Budynek będzie miał w sumie 9 kondygnacji, w tym 2 podziemne. Budowa ruszyła w drugiej połowie kwietnia 2014 r.
reklama
reklama
OVO Wrocław - prace w kwietniu
Najpierw porządkowanie terenu i organizacja zaplecza budowlanego oraz ruchu wokół inwestycji. Pierwszego dnia pojawia się tutaj samotna koparka. Pod koniec miesiąca już wiele maszyn uwija się przy pogłębianiu wykopu. Do wywiezienia jest jeszcze 11 tys. metrów sześciennych ziemi. Dopiero po tym wylany zostanie beton, a konstrukcja będzie się piąć w kierunku nieba. Zatem najpierw trochę w dół, a później ostro w górę.
OVO Wrocław - prace w czerwcu
Prace realizowane są w systemie design&build. To oznacza, że równolegle do robót budowlanych powstaje projekt wykonawczy, który odpowiednio wyprzedza budowę.
W połowie roku gotowa jest większa część podkładowego betonu – niezwykle ważny etap prac, podstawa przyszłej budowy. To właśnie na podkładowym betonie powstanie płyta fundamentowa, dźwigająca cały kompleks.
Rośnie ekipa budowlańców. Na placu pojawiają się zbrojarze i cieśle, którzy montują zbrojenie pod płytę fundamentową. Niedługo do ich towarzystwa dołączy żuraw, którego część właśnie przyjechała.
Polecany produkt: Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?
Polecany produkt: Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik
Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik
OVO Wrocław - prace w październiku
Moment przełomowy. OVO Wrocław wyłania się z ziemi i zaczyna wspinaczkę nad poziom gruntu. 150 robotników z mrówczą precyzją pracuje na kilku kondygnacjach jednocześnie, a nad ich głowami tańczą 4 żurawie. Ten skomplikowany proces jest sprawnie koordynowany, tak że budowa z lotu ptaka wygląda jak dzieło sztuki o niemal poetyckiej dyscyplinie.
Do tej pory wykorzystano blisko 9 tys. metrów sześciennych betonu i ponad 1,7 tys. ton stali. W tym celu na plac budowy przyjechało prawie tysiąc wypełnionych po brzegi betoniarek. Z kolei długość stalowych prętów ustawionych jeden za drugim równałaby się długości Wisły.
Sprawna postępująca, wyłaniająca się z ziemi budowa to dobra okazja do świętowania. 22 października około 150 osób świętuje kamień milowy w realizacji OVO Wrocław. Wśród gości prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który mówi: