REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomości: Raport GUS za rok 2014 rok

REKLAMA

W 2014 roku do użytku oddano mniej mieszkań, niż w roku 2013. W roku 2014 do użytku oddano 143 tys., rok wcześniej - 1,2% mniej niż w roku 2013, i 6% mniej niż w roku 2012.

REKLAMA

"W okresie dwunastu miesięcy 2014 r. wydano pozwolenia na budowę 156 tys. 752 mieszkań, tj. o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. (kiedy notowano spadek o 16 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 148 tys. 122, tj. o 16,3 proc., wobec spadku przed rokiem o 10,2 proc." - podał GUS.

REKLAMA

Zgodnie z danymi GUS największy udział (53,4 proc.) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy oddali do użytkowania 76 tys. 632 mieszkania. Było to o 5,7 proc. mniej niż przed rokiem. "W tej grupie inwestorów w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. odnotowano spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę – do 75 tys. 917 mieszkań, tj. o 2,7 proc. (wobec spadku przed rokiem o 11,4 proc.), natomiast wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 74 tys. 368 mieszkań, tj. o 2,3 proc. (w ubiegłym roku spadek o 8,8 proc.)" - napisał urząd.

Urząd poinformował, że deweloperzy w okresie dwunastu miesięcy 2014 r. oddali 58 tys. 882 mieszkania (co stanowiło 41,1 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 4,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 77 tys. 489 mieszkań, tj. o 38,3 proc. więcej niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 22,4 proc. Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 69 tys. 723 mieszkań, czyli o 35,8 proc. (wobec spadku przed rokiem o 10,6 proc.).

Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie dwunastu miesięcy 2014 r. oddały do użytkowania 3 tys. 374 mieszkania, o 3,4 proc. mniej niż przed rokiem. Pozostali inwestorzy (budownictwo komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddali do użytkowania w ciągu dwunastu miesięcy 2014 r. łącznie 4 tys. 485 mieszkań, tj. o 13 proc. więcej niż w 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z tej liczby w budownictwie komunalnym oddano 2 tys. 182 mieszkania wobec 2 tys. 218 przed rokiem, w społecznym budownictwie czynszowym 1 tys. 718 mieszkań wobec 1 tys. 308 przed rokiem, a w zakładowym – 585 mieszkań wobec 442 w analogicznym okresie 2013 roku. W ramach tych form budownictwa liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wzrosła – do 2 tys. 669, tj. o 34,5 proc., natomiast spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia – do 1 tys. 995, tj. o 43,2 proc.

"W okresie styczeń-grudzień 2014 r. spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w siedmiu województwach, w tym największy: w województwie lubelskim – o 18,2 proc., dolnośląskim – o 15 proc. i warmińsko-mazurskim – o 9,2 proc. Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziewięciu województwach, w tym największy w: świętokrzyskim – o 21,5 proc., opolskim – o 11,9 proc. i łódzkim – o 7,9 proc." - podał GUS.

Według danych urzędu statystycznego najwięcej mieszkań oddano w województwie mazowieckim – 30 tys. 763, tj. o 5,2 proc. więcej niż przed rokiem i małopolskim – 15 tys. 674, czyli o 1,2 proc. więcej.

Zdaniem Damiana Olko z Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP dane GUS o liczbie wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji oraz liczbie mieszkań oddanych do użytku wskazują na to, że deweloperzy i prywatni inwestorzy dobrze oceniają perspektywy polskiej gospodarki w najbliższych latach.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

"Choć ceny transakcyjne na rynku pierwotnym rosły w ostatnich kwartałach tylko nieznacznie, to czynnikiem sprzyjającym nowym inwestycjom są rekordowo niskie stopy procentowe. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 2 proc. i uczestnicy rynku nieruchomości mogą zakładać, że utrzyma się na tym poziomie jeszcze przez długi okres" - uważa Olko.

Ekspert zaznaczył, że zgodnie z ostatnią projekcją makroekonomiczną NBP inflacja zbliży się do poziomu 2 proc. dopiero w IV kwartale 2016 r. Mimo pogłębienia deflacji koniunktura – w tym zwłaszcza popyt wewnętrzny – pozostaje solidna.

Olko dodał, że na koniec listopada 2014 r. portfel kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych zwiększył się o 4,6 proc. w ujęciu rocznym – do 351,83 mld zł. Mniejsza dynamikę – 3 proc. rok do roku – odnotowano w przypadku kredytów konsumenckich.

"Powyższe czynniki wraz z kontynuacją ożywienia na rynku pracy powinny przełożyć się na stabilny popyt i dalszą pozytywną dynamikę w przypadku pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów. Wszystko wskazuje na to, że wyjątkiem pozostanie segment nieruchomości komercyjnych (w tym zwłaszcza biurowych), w przypadku którego wciąż powiększa się liczba niewynajętych powierzchni – co znajduje odzwierciedlenie w raportach analitycznych NBP i wycenie giełdowej niektórych deweloperów" - ocenił Olko.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Źródło: PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA