REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawrzeć dobrą umowę z pośrednikiem?

Adam Kret
Każdy profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien mieć licencję zawodową
Każdy profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien mieć licencję zawodową

REKLAMA

REKLAMA

Pragnąc kupić dom, lub mieszkanie, a nawet szukając korzystnej oferty najmu lokalu, często brak nam możliwości i czasu, żeby samemu poszukiwać zarówno oferty jak i nabywcy. Z tego powodu coraz częściej zwracamy się o pomoc do pośredników w obrocie nieruchomościami. Z jednej strony odciąży nas to od samodzielnego szukania kontrahentów oraz pozwoli ograniczyć liczbę niepoważnych, lub fałszywych ofert, z drugiej może nas narazić na koszty… a w przypadku nieuczciwych pośredników wcale nie małe.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Koszt: zmienny- w zależności od umowy, oraz wartości nieruchomości

Wymagane dokumenty: -

Krok 1: licencja.

Każdy profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien mieć licencję zawodową. Wydawana w formie dokumentu, powinna być nam okazana na pierwsze żądanie. Na niej pośrednik powinien być wymieniony z imienia i nazwiska, powinien tam również znaleźć się numer licencji. Nie podpisujmy, ani nie wpłacajmy żadnych pieniędzy osobom, które nie posiadają licencji, bądź budzi ona nasze wątpliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet jeżeli biuro do którego się udaliśmy jest jedynie filią lub oddziałem większego biura, czynności pośrednictwa powinien w nim dokonywać licencjonowany pośrednik.

Co prawda pośrednik może korzystać z pomocy innych osób do prowadzenia biura, jednak powinniśmy zwrócić uwagę na to czy nie podpisuje ona chociażby umowy w jego imieniu. Jeżeli pośrednik „nie jest obecny” umówmy się na inny termin.

Krok 2: rejestr.

Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast prowadzi rejestr pośredników w obrocie nieruchomościami. Wykaz ten znajduje się również na stronie ministerstwa infrastruktury. W nim możemy sprawdzić czy osoba przedstawiająca nam „licencję” rzeczywiście jest na liście.

Jeżeli, nie możemy skorzystać z bazy internetowej (może być nieaktualna, lub po prostu nie działać), zgłośmy się do urzędu – osobiście, lub telefonicznie.

Krok 3: ubezpieczenie.

Każdy pośrednik powinien posiadać ubezpieczenie OC, na wypadek szkody wywołanej swoją działalnością zawodową. Na naszą prośbę (żądanie) powinien przedstawić nam wysokość kwoty ubezpieczenia. Jeżeli zatrudnia osoby wspomagające go w działalności i działające pod jego nadzorem, powinien posiadać dodatkowe ubezpieczenie.

Krok 4: umowa.

Umowa musi koniecznie być zawarta w formie pisemnej, inaczej jest nieważna. Wszystkie uzgodnienia „ustne” np. zmieniające warunki umowy są nieważne. Następnie, umowa powinna zawierać m.in.

  • Oznaczenie pośrednika, w szczególności jego dane osobowe, numer licencji, oraz wysokość ubezpieczenia
  • Zakres świadczonych usług
  • Cenę wykonywanych usług (wyrażaną zazwyczaj procentowo- od wartości znalezionej nieruchomości)- nie powinna przekraczać 3%
  • Inne warunki: m.in. – odstąpienia, kar umownych, itp.


Co powinien wykonać w ramach umowy pośrednik :

  • dokonać prezentacji mieszkania,
  • sprawdzić stan prawny nieruchomości,
  • wziąć udział w negocjacjach,
  • przygotować umowę przedwstępną,
  • wyliczyć wszelkie opłaty notarialne i sądowe,
  • skompletować dokumenty niezbędne do przeniesienia własności,
  • być obecny przy podpisywaniu aktu notarialnego i przekazywaniu mieszkania.

Jeżeli chcemy kupić mieszkanie, powinniśmy starać się uregulować kwotę wynagrodzenia pośrednika liczoną od wysokości uzyskanego przez niego upustu, w stosunku do pierwotnej ceny zaoferowanej przez sprzedawcę. Inaczej w interesie pośrednika leży aby zaoferowana przez niego nieruchomość była jak najdroższa.

Krok 5: Czego pośrednikowi nie wolno

Pośrednik w stosunkach z konsumentami (czyli osobami nabywającymi w tym przypadku nieruchomość bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.) musi tak kształtować umowy, aby nie działać na ich szkodę. Wiąże się to z reżimem klauzul niedozwolonych (abuzywnych), które nie wiążą konsumentów.


Do tego rodzaju klauzul należą te, które nakładają na konsumenta rażąco wygórowane ( za takie uznano kary w wysokości 10% wartości) kary umowne w przypadku:

  • rezygnacji przez klienta ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości,
  • dokonania transakcji z klientem nieskojarzonym przez pośrednika,
  • dokonania transakcji z osobą bliską (współmałżonkiem, członkiem rodziny, współpracownikiem),
  • dokonania transakcji po okresie obowiązywania umowy z klientem poleconym przez pośrednika.


Podobnie rzecz się ma z wygórowanymi odsetkami za zwłokę we wpłacie prowizji na rzecz pośrednika (sięgały np. 2% za każdy dzień zwłoki).

Zanim podpiszecie umowę, przestudiujcie ją uważnie- nawet w domu. Zwróćcie uwagę na wasze obowiązki, jeśli wydają wam się wygórowane, zgłoście się do Powiatowego rzecznika konsumentów, lub sprawdźcie rejestr klauzul niedozwolonych

Pośrednik nie ma prawa żądać zapłaty od osoby, z którą nie podpisał umowy! Jeśli więc reprezentował sprzedającego, a sugeruje wam jako kupującym, że należy mu się zapłata- odmówcie.

Krok 6: klauzula wyłączności.

Klauzula oznacza, że nie możemy podpisać umowy z innym pośrednikiem, ani próbować samemu sprzedać nieruchomości, lub kupić jej na własną rękę, bez wypłaty „odstępnego”. Należy się jej generalnie wystrzegać, choć może to okazać się trudne zważywszy na popularność tego rozwiązania.

Krok 7: Co robić z nieuczciwym pośrednikiem

Jeżeli wdamy się w konflikt z pośrednikiem, a jego żądania wydają nam się nieuczciwe, zgłośmy się do Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Pracownicy biura powinni pomóc w rozwiązaniu problemu, przede wszystkim sprawdzą czy nasze wątpliwości są uzasadnione, oraz skierują się do pośrednika w celu wyjaśnienia sytuacji. Pomogą również w skierowaniu sprawy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w celu uznania postanowień umownych za niedozwolone.

Uwagi:

  • sprawdź czy pośrednik jest licencjonowany i ubezpieczony
  • zwróć uwagę na zapisy umowy, które nakładają na ciebie duże i kosztowne obowiązki.
  • Pamiętaj o Powiatowym Rzeczniku Konsumentów.
  • sprawdź oferowaną nieruchomość
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA