REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa siedziba wrocławskiej szkoły muzycznej

REKLAMA

Projekt Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Wrocławiu został przygotowany przez biuro architektoniczne – Maćków Pracownia Projektowa. Nowy budynek szkoły muzycznej będzie znajdował się z sąsiedztwie Filharmonii Wrocławskiej. 24 czerwca 2013 r. na placu budowy wmurowano kamień węgielny.

REKLAMA

Mieszcząca się dotychczas przy ul. Łowieckiej Szkoła Muzyczna rozpoczęła swoją działalność w 1946 r. W ciągu kilkudziesięciu lat swojego funkcjonowania wykształciła wielu znanych muzyków, jednak z upływem lat jej siedziba przestała odpowiadać współczesnym wymaganiom, kierowanym do tego typu placówek oświatowych. Z tego też względu postanowiono o budowie nowej siedziby, która miałaby przenieść się na jedną z reprezentacyjnych ulic w centrum Wrocławia – ulicę Józefa Piłsudskiego. Projekt Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przygotowało biuro architektoniczne Maćków Pracownia Projektowa, a decyzja o nowej lokalizacji podyktowana była bezpośrednim sąsiedztwem Filharmonii Wrocławskiej. Nowopowstały budynek szkoły właśnie z pobliskim gmachem stworzy nowoczesny kompleks dydaktyczny. 24 czerwca 2013 r. na placu budowy wmurowano niezwykły kamień węgielny w kształcie ręcznie kutych skrzypiec. Złożono w nich akt erekcyjny, batutę oraz zdjęcia obecnej siedziby szkoły. Był to symboliczny początek tworzenia nowej kuźni wrocławskich talentów muzycznych. Budowa szkoły trwała 18 miesięcy, a koszt inwestycji wyniósł ponad 52 mln złotych. Już na początku robót odkryto średniowieczną zabudowę i jedne z najstarszych studni we Wrocławiu. Miało to bezpośredni wpływ na długi okres prac archeologów i wstrzymanie wielu robót budowlanych.

Nowe możliwości

Nowa siedziba Szkoły Muzycznej służyć ma edukacji dzieci i młodzieży na poziomie szkoły podstawowej i średniej. Rozbudowany program funkcjonalny sprawia, że obiekt wypełnia zwartą formą całą działkę przeznaczoną na inwestycję. Budynek pomieści 600 uczniów, którzy będą mogli korzystać z większych i wygodniejszych sal lekcyjnych i muzycznych. Pozwoli również organizować koncerty oraz prowadzić szereg innych działań skierowanych do mieszkańców Wrocławia. Po przeprowadzce filharmonii do Narodowego Forum Muzyki ze starego budynku będą mogli korzystać uczniowie szkoły.

Nowoczesna inwestycja

Nowoczesny obiekt składa się z siedmiu kondygnacji w tym sześciu naziemnych. Wybudowany w formie prostopadłościanu pod względem wielkości jest okazały, jednak skromny, jeśli chodzi o wygląd elewacji. Architekci z Pracowni Projektowej Maćków wzięli pod uwagę monumentalny charakter sąsiedniej zabudowy, co sprawiło, że zrezygnowano z bogatej artykulacji fasady. Elewację budynku charakteryzuje biała cegła klinkierowa Röben Montblanc, z gładką fakturą lica, której do budowy zużyto ok. 1500m2 – co daje 72 tys. sztuk. - Biały kolor cegły był najodpowiedniejszy ze względów kompozycyjnych i plastycznych - przy uwzględnieniu charakteru budynku oraz jego kontekstu. Jednocześnie ściany z białego klinkieru nie są jeszcze zbyt popularne na lokalnym rynku budowlanym, w związku z czym gmach zyskał unikalny charakter – wyjaśnia Bartłomiej Witwicki z Pracowni Projektowej Maćków, odpowiedzialnej za projekt nowej siedziby Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Jednolita płaszczyzna ściany jest typowa dla współczesnego budownictwa: prostego, oszczędnego i pełnego ostrych linii. Szczególnie widoczne jest to w przypadku układu okien, których rozmiary i kształty zmieniają się wraz z wysokością budynku. - Dla podkreślenia artykulacji kompozycji ściany elewacyjnej, okna zostały „wysunięte” przed lico ściany i zamontowane na konsolach, co wizualnie zniwelowało masywny charakter ściany klinkierowej, a podkreśliło jej walor estetyczny – mówi Witwicki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemyślany projekt

Jednym z najtrudniejszych zadań było zaprojektowanie obiektu w taki sposób, aby na niewielkiej powierzchni terenu zmieścić wszystkie niezbędne dla działalności szkoły pomieszczenia. -  Umieszczenie bogatego programu funkcjonalnego Szkoły Muzycznej na niewielkiej działce było poważnym wyzwaniem. Stąd też „kompaktowa” forma budynku i spiętrzenie poszczególnych funkcji -  m.in.  sala sportowa w kondygnacji podziemnej jest zblokowana w pionie z salą koncertową, a zielony dziedziniec znajduje się na stropie nad hallem – mówi Witwicki. Obiekt składa się z trzech skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec, znajdujący się na wysokości I piętra. Funkcje dydaktyczne pełnią pomieszczenia ulokowane powyżej kondygnacji parteru. W dwóch skrzydłach mieszczą się sale lekcyjne, w trzecim  - sale muzyczne. Od strony południowej dziedziniec zamyka kameralna sala koncertowa. Pod nią, z powodu ograniczonej powierzchni działki, zaplanowano salę gimnastyczną ze ścianką wspinaczkową i siłownią. Na parterze przewidziano pomieszczenia wystawiennicze, salę dla chóru, stołówkę z zapleczem kuchennym, przedszkole 1-oddziałowe, pomieszczenia pomocnicze oraz szatnie. Pierwsze piętro to sale lekcyjne dla młodszych dzieci, biura i sala kameralna. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W częściach ogólnodostępnych wnętrza wykończono betonem architektonicznym, z kolei pomieszczenia dedykowane funkcjom muzycznym zostały zaprojektowane z uwzględnieniem wysokich wymagań akustycznych.

Szkoła Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w liczbach:

Powierzchnia zabudowy                          - 2715m2

Powierzchnia użytkowa:                           - 11283m2

Kubatura:                                                   - 43480m3

Wysokość budynku                                    - 25m

Projekt                                                        - 2010

Realizacja                                                  - 2013-2014

Ciekawostka...

Wykonawca przedsięwzięcia, firma PB Inter-System wyliczyła, że z ilości betonu wykorzystanego do budowy szkoły, można zalać wrocławski Rynek na wysokość 40cm, a z ponad tysiąca ton stali wykonać np. 2355 stalowych fortepianów, 470 tys. waltorni, 265 tys. trąbek czy 163 tys. puzonów. Ilość cegły, wykorzystano podczas budowy szkoły - 72 tys. szt., przekracza czterokrotnie wagę najsłynniejszego statku pasażerskiego świata Titanica.

Zobacz też:

Budowa biurowca Business with Heritage na Placu Zamkowym w Warszawie - wiecha zawisła

Warszawa: Ulica Mała - po przebudowie

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA