reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek nieruchomości: Szukasz kawalerki? Może być problem

Rynek nieruchomości: Szukasz kawalerki? Może być problem

Planujesz zakup kawalerki? Co drugie mieszkanie w Warszawie jest dwupokojowe. Najtrudniej jest znaleźć mieszkanie jednopokojowe, obecnie na rynku zaledwie co 15 mieszkanie to kawalerka.

Dziewięciu największych deweloperów ma w stolicy do sprzedania około 3,5 tys. mieszkań. W gronie tym aż 1,6 tys. lokali (47%) to najbardziej popularne wśród kupujących lokale dwupokojowe. Deweloperzy posiadają też 1,2 tys. mieszkań z trzema pokojami. W efekcie ponad 4 na 5 nowych lokali mają dwa lub trzy pokoje.

Znacznie mniejsza jest oferta dużych mieszkań. Te wśród nowych lokali stanowią co dziesiątą propozycję, co w odróżnieniu od sytuacji sprzed roku czy dwóch, w końcu zaspokaja potrzeby rynkowe. Co jednak zaskakuje, to fakt jak niewielką częścią podaży są kawalerki. Te stanowią zaledwie co 15. ofertę rynku pierwotnego. Powód wydaje się prosty. Garsoniery, jako te najtańsze, szybko znajdują nabywców. Nie można też pominąć w tym miejscu faktu, że wciąż na rynku królują mieszkania kompaktowe. W efekcie na powierzchni do 35 m kw. często rozplanowywane jest mieszkanie dwupokojowe, a nie jak kiedyś kawalerka.

Apartameny

Największe mieszkania (to o przynajmniej 5 pokojach) pozostają na rynku pierwotnym rzadkością. Jak wynika z analizy Lion’s Banku – stanowią one jedynie 2% oferty największych deweloperów. Nie powinno to jednak nadmiernie dziwić. Z jednej strony sytuacja ta świadczyć może o tym, że najwięksi rynkowi gracze skupiają się przede wszystkim na segmencie popularnym. Co więcej trzeba pamiętać, że popyt na mieszkania z pięcioma i więcej pokojami jest ograniczony. Szukając lokum dla dużej rodziny poszukuje się raczej domu, a nie mieszkania z wieloma pokojami. W konsekwencji zainteresowanie tego typu lokalami jest wyraźnie mniejsze.

Mieszkania dwupokojowe - najbardziej kompaktowe

Z danych zebranych przez Lion’s Bank wynika ponadto, że średnia powierzchnia oferowanych do sprzedaży przez deweloperów kawalerek to 33 m kw. Potwierdzać to może fakt, że najmniejsze, a zatem i najtańsze mieszkania wykupywane są najszybciej, podczas gdy w ofercie pozostają te droższe. Z kolei przeciętny lokal z dwoma pokojami ma 46 m kw., z trzema 64 m kw., a z czterema już blisko 90 m kw. Wydaje się zatem, że mieszkania dwupokojowe są najbardziej kompaktowe. Lokale z trzema pomieszczeniami mają bowiem, poza dodatkowym pokojem, często większą łazienkę, kuchnię czy salon. W skład czteropokojowych mieszkań dochodzi także garderoba, a czasem również pralnia.

Najmniejsze mieszkania - najbardziej popularne

Analizując oferty deweloperów można także zauważyć, ze ponad połowa (56%) mieszkań ma wielkość mieszczącą się w przedziale 40 – 60 m kw. Mocno ograniczona jest natomiast oferta dla nabywców szukających najmniejszych lokali (do 40 m kw.), co znów potwierdza wcześniej sformułowaną tezę, że łupem nabywców w pierwszej kolejności stają się najmniejsze lokale. W Warszawie w ofercie dziewięciu największych deweloperów do wyboru jest niewiele ponad 400 mieszkań o powierzchni do 40 m kw. Znacznie więcej propozycji do rozważenia miałyby osoby z zasobniejszym portfelem. Lokali o powierzchni od 60 do 70 m kw. jest ponad 500, a większych niż 70 blisko 600.

Zobacz też:  Wynajem mieszkania przez studentów: liczą się cena i lokalizacja

Zobacz też: Tanie mieszkania na ryku nieruchomości – do 200 tys. zł.

Jakub Potocki/ Lion’s House

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama