reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Jak sprawdzić dewelopera?

Jak sprawdzić dewelopera?

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera. Nierzetelny deweloper może nie wywiązać się z inwestycji. Zanim cokolwiek podpiszesz, przeczytaj wzór umowy, którą przedstawia deweloper.

Koszt: 0 zł

Stopień trudność: niski/średni

Krok 1: działania wywiadowcze – Internet

Deweloper, którego wybraliśmy, może mieć mało chlubną przeszłość, może też działać nierzetelnie w innych inwestycjach. Jak to najłatwiej sprawdzić ? "Wygooglować" .Nie ograniczajmy się do oficjalnych stron, ale przede wszystkim przeszukujmy fora internetowe. Tam możemy trafić na ludzi poszkodowanych przez naszego dewelopera. Jeżeli znajdziemy dużo takich wpisów, powinniśmy poważnie przemyśleć nasz wybór.

Krok 2: sprawdzamy umowę

Zanim cokolwiek podpiszemy, czy tym bardziej zapłacimy, żądajmy udostępnienia wzoru umowy. Weźmy ją do domu i na spokojnie przyjrzyjmy się jej treści, zwłaszcza paragrafom dotyczącym:

  • naszej odpowiedzialności i wszystkiego co musimy zapłacić deweloperowi;
  • kar umownych (naszych i dewelopera);
  • odpowiedzialności dewelopera za nie wywiązanie się z umowy;
  • uprawnień dewelopera do jednostronnych zmian warunków umowy.

Deweloper nie może się w tym względzie zasłaniać tajemnicą handlową ani innymi trudnościami: musimy mieć możliwość zapoznania się z umową czy np. skonsultowania jej z prawnikiem.

Krok 3: sprawdzamy klauzulę

Umowę możemy „prześwietlić” w oparciu o art. 3853. kodeksu cywilnego, zawierającym przykładowe klauzule niedozwolone, są one jednak bardzo abstrakcyjne. Dużo bardziej konkretny jest wykaz klauzul publikowany na stronie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz także: Rejestr klauzul_niedozwolonych

Przeglądajmy klauzulę, jeżeli mamy wrażenie, że nasze obowiązki są wygórowane lub z kolei uprawnienia dewelopera są zbyt rozwinięte (dotyczy to głównie nakładania przez niego kar i jednostronnego zmieniania warunków umowy: np. użytych materiałów).

Jeżeli się pojawiają, rezygnujmy, zmiana może być niemożliwa, a żeby je unieważnić, będziemy musieli zgłosić się do sądu.

Krok 4: Wypłacalność dewelopera

Bardzo często (zwłaszcza przy wysokiej cenie materiałów budowlanych) deweloperzy są w słabej kondycji finansowej. Przejawia się to często finansowaniem bieżących inwestycji pieniędzmi uzyskanymi na nowe budynki. Jak łatwo stwierdzić, ostatniego budynku może nie być za co wybudować, a każda, nawet chwilowa utrata płynności może wyrządzić duże szkody. Jak sprawdzić wypłacalność dewelopera? Udajmy się do Wydziału Sądu Rejonowego, który odpowiada za Krajowy Rejestr Sądowy.

Musi to być sąd, w którym zarejestrowana jest spółka. Jeśli nie możemy sami się tam udać, poprośmy znajomych.

 Numer KRS oraz wydział sądu powinien znajdować się w umowie oraz w każdej korespondencji (nawet mailowej) kierowanej przez dewelopera.

Tam poprośmy (rezerwując je telefonicznie dzień przed naszą wizytą) o akta rejestrowe naszego dewelopera. Znajdziemy w nich m.in. jego sprawozdania finansowe oraz adnotacje, czy np. komornik nie zajął udziałów/akcji lub czy nie toczy się postępowanie upadłościowe.

Nie sugerujmy się wysokością „kapitału zakładowego” spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Mimo że deklarowany może być wysoki, może okazać się iluzoryczny.

Możemy również skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów.

Sprawdźmy, czy wobec developera nie toczy się postępowanie upadłościowe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera.
Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama