REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić dewelopera?

Adam Kret
Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera.
Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera. Nierzetelny deweloper może nie wywiązać się z inwestycji. Zanim cokolwiek podpiszesz, przeczytaj wzór umowy, którą przedstawia deweloper.

Koszt: 0 zł

REKLAMA

Stopień trudność: niski/średni

Krok 1: działania wywiadowcze – Internet

Deweloper, którego wybraliśmy, może mieć mało chlubną przeszłość, może też działać nierzetelnie w innych inwestycjach. Jak to najłatwiej sprawdzić ? "Wygooglować" .Nie ograniczajmy się do oficjalnych stron, ale przede wszystkim przeszukujmy fora internetowe. Tam możemy trafić na ludzi poszkodowanych przez naszego dewelopera. Jeżeli znajdziemy dużo takich wpisów, powinniśmy poważnie przemyśleć nasz wybór.

Krok 2: sprawdzamy umowę

Zanim cokolwiek podpiszemy, czy tym bardziej zapłacimy, żądajmy udostępnienia wzoru umowy. Weźmy ją do domu i na spokojnie przyjrzyjmy się jej treści, zwłaszcza paragrafom dotyczącym:

  • naszej odpowiedzialności i wszystkiego co musimy zapłacić deweloperowi;
  • kar umownych (naszych i dewelopera);
  • odpowiedzialności dewelopera za nie wywiązanie się z umowy;
  • uprawnień dewelopera do jednostronnych zmian warunków umowy.

Deweloper nie może się w tym względzie zasłaniać tajemnicą handlową ani innymi trudnościami: musimy mieć możliwość zapoznania się z umową czy np. skonsultowania jej z prawnikiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 3: sprawdzamy klauzulę

Umowę możemy „prześwietlić” w oparciu o art. 3853. kodeksu cywilnego, zawierającym przykładowe klauzule niedozwolone, są one jednak bardzo abstrakcyjne. Dużo bardziej konkretny jest wykaz klauzul publikowany na stronie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz także: Rejestr klauzul_niedozwolonych

Przeglądajmy klauzulę, jeżeli mamy wrażenie, że nasze obowiązki są wygórowane lub z kolei uprawnienia dewelopera są zbyt rozwinięte (dotyczy to głównie nakładania przez niego kar i jednostronnego zmieniania warunków umowy: np. użytych materiałów).

Jeżeli się pojawiają, rezygnujmy, zmiana może być niemożliwa, a żeby je unieważnić, będziemy musieli zgłosić się do sądu.

Krok 4: Wypłacalność dewelopera

Bardzo często (zwłaszcza przy wysokiej cenie materiałów budowlanych) deweloperzy są w słabej kondycji finansowej. Przejawia się to często finansowaniem bieżących inwestycji pieniędzmi uzyskanymi na nowe budynki. Jak łatwo stwierdzić, ostatniego budynku może nie być za co wybudować, a każda, nawet chwilowa utrata płynności może wyrządzić duże szkody. Jak sprawdzić wypłacalność dewelopera? Udajmy się do Wydziału Sądu Rejonowego, który odpowiada za Krajowy Rejestr Sądowy.

Musi to być sąd, w którym zarejestrowana jest spółka. Jeśli nie możemy sami się tam udać, poprośmy znajomych.

 Numer KRS oraz wydział sądu powinien znajdować się w umowie oraz w każdej korespondencji (nawet mailowej) kierowanej przez dewelopera.

Tam poprośmy (rezerwując je telefonicznie dzień przed naszą wizytą) o akta rejestrowe naszego dewelopera. Znajdziemy w nich m.in. jego sprawozdania finansowe oraz adnotacje, czy np. komornik nie zajął udziałów/akcji lub czy nie toczy się postępowanie upadłościowe.

Nie sugerujmy się wysokością „kapitału zakładowego” spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Mimo że deklarowany może być wysoki, może okazać się iluzoryczny.

Możemy również skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów.

Sprawdźmy, czy wobec developera nie toczy się postępowanie upadłościowe.


Krok 5: prawa do nieruchomości

Deweloper musi dysponować prawem do nieruchomości . W zależności od tego, jakie to prawo, mogą pojawić się później problemy lub uciążliwości. W celu sprawdzenia własności udajmy się do sądu wieczysto-księgowego.

Tam, uzyskując wgląd w akta, możemy sprawdzić, czy deweloper w ogóle dysponuje prawem do nieruchomości, czy to własnością, czy użytkowaniem wieczystym. Czy posiada cała nieruchomość, czy tylko jej ułamek. Oraz, czy w sytuacji, kiedy nie jest właścicielem ani użytkownikiem, czy w księdze nie ma żadnych zastrzeżeń na jego rzecz. Numer księgi wieczystej nieruchomości powinien przedstawić nam deweloper.

Zobacz także: Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?

Hipoteka

Nieruchomość może być obciążona hipoteką. Kredyt hipoteczny jest bowiem podstawową formą pozyskiwania środków na budowę.

Zwróćmy jednak uwagę na to, czy w umowie developer zobowiąże się do spłacenia hipoteki przed przekazaniem mieszkania oraz czy w ogóle przyzna, że grunt jest obciążony. Pozwoli to zweryfikować rzetelność dewelopera.

Krok 6. Sprawdzamy samowolę

W trakcie rozmów sprawdźmy, czy deweloper posiada pozwolenie na budowę. Jeśli nie, spróbujmy ustalić, czy został złożony wniosek. Jeśli tak, spróbujmy skontaktować się z urzędem gminy, może uzyskamy odpowiedź na jakim etapie jest wniosek (zależy to od dobrej woli urzędnika).

Krok 7: Sprawdzamy plan zagospodarowania

Na wszelki wypadek możemy również sprawdzić w urzędzie gminy plan zagospodarowania terenu (jeśli istnieje). Pozwoli nam to uniknąć kłopotliwego sąsiedztwa (jeżeli jednak wszystko jest zgodnie z planem, blok powinien stanąć w odpowiednim miejscu).

Uwagi:

- dewelopera można sprawdzić za darmo; wnikliwe badanie może jednak zabrać trochę czasu, zwłaszcza jeżeli deweloper zarejestrowany jest w innym mieście.

- nie zawsze wszystko uda nam się znaleźć w publicznych rejestrach

- zwróćmy uwagę na klauzule niedozwolone

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA