| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Beneficjenci w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Beneficjenci w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Kto może zostać beneficjentem programu „Mieszkanie dla młodych”? Przepisy nie są do końca jasne w tej kwestii. Co w takim razie mówi ustawa?

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (dalej; ustawa), która wprowadziła w życie program mieszkanie dla młodych określa jako nabywcę oboje małżonków, osobę samotnie wychowującą dziecko lub osobę niepozostającą w związku małżeńskim, uzyskujące finansowe wsparcie na zasadach określonych w ustawie. Osobą samotnie wychowująca dziecko w rozumieniu ustawy jest jedno z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun samotnie wychowuje dziecko lub dzieci.

Osoby korzystające z finansowego wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla młodych nie mogą być właścicielami mieszkania nie tylko aktualnie, ale także w przeszłości – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. Program przewiduje udzielenie finansowego wsparcia przy zakupie pierwszego własnego mieszkania, określa więc ograniczenie, zgodnie z którym beneficjent wsparcia (w przypadku małżeństw - żaden z małżonków) do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego mieszkania włącznie nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu jednorodzinnego, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jedno mieszkanie. Analogiczne ograniczenie dotyczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest mieszkanie lub dom jednorodzinny. Z programu nie są wyłączone osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową prawa własności mieszkania.

Wątpliwości z interpretacją przepisów        

Singiel, który posiada pół mieszkania jako współwłaściciel nie jest pozbawiony udziału w programie Mieszkanie dla młodych. Z Mdm nie mogą skorzystać osoby, które były lub są właścicielami mieszkań. Zatem singiel, który jest współwłaścicielem połowy mieszkania może wziąć udział w programie. Istnieją także sytuacje, gdy małżonkowie kupili po połowie mieszkania, gdy nie byli jeszcze małżeństwem, a następnie mają zamiar kupić większe mieszkanie. Powstaje w związku z tym pytanie, czy w takiej sytuacji te osoby mogą ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego – pisze Aneta Mościcka  z portalu RynekPierwotny.com. Ustawa stanowi, że dofinansowanie może zostać udzielone, jeżeli nabywca do dnia nabycia mieszkania objętego wsparciem nie był właścicielem innego mieszkania. W przypadku, gdy nabywcą są małżonkowie, warunek ten dotyczy obojga małżonków (tzn. zarówno oni jako małżonkowie i każde z nich jako osoby fizyczne nie mogły i nie mogą mieć innego mieszkania). W takiej sytuacji można przyjąć dwie opcje:

- Każdy z małżonków posiada ½ udziału w tym samym mieszkaniu (mieszkaniu lub domu jednorodzinnym), czyli jako małżeństwo posiadają całe mieszkanie i wyklucza ich to z programu MdM;

-  Każdy z małżonków posiada ½ udziału w dwóch różnych nieruchomościach, czyli ani jako małżeństwo, ani jako odrębne osoby nie posiadały i nie posiadają w całości żadnego mieszkania, czyli taka sytuacja nie wyklucza ich z programu MdM.

Zobacz także: Wskaźniki przeliczeniowe – „Mieszkanie dla Młodych” lipiec 2014

Zobacz także: MdM – Mieszkanie dla Młodych, odpowiedzi na trudne pytania

Zobacz także: „Mieszkanie dla młodych” – nabycie pierwszego mieszkania

Aneta Mościcka – portal RynekPierwotny.com

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »