reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Beneficjenci w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Beneficjenci w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Kto może zostać beneficjentem programu „Mieszkanie dla młodych”? Przepisy nie są do końca jasne w tej kwestii. Co w takim razie mówi ustawa?

Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (dalej; ustawa), która wprowadziła w życie program mieszkanie dla młodych określa jako nabywcę oboje małżonków, osobę samotnie wychowującą dziecko lub osobę niepozostającą w związku małżeńskim, uzyskujące finansowe wsparcie na zasadach określonych w ustawie. Osobą samotnie wychowująca dziecko w rozumieniu ustawy jest jedno z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun samotnie wychowuje dziecko lub dzieci.

Osoby korzystające z finansowego wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla młodych nie mogą być właścicielami mieszkania nie tylko aktualnie, ale także w przeszłości – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. Program przewiduje udzielenie finansowego wsparcia przy zakupie pierwszego własnego mieszkania, określa więc ograniczenie, zgodnie z którym beneficjent wsparcia (w przypadku małżeństw - żaden z małżonków) do dnia zawarcia umowy ustanowienia/przeniesienia własności nabywanego mieszkania włącznie nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu jednorodzinnego, właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jedno mieszkanie. Analogiczne ograniczenie dotyczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest mieszkanie lub dom jednorodzinny. Z programu nie są wyłączone osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową prawa własności mieszkania.

Wątpliwości z interpretacją przepisów        

Singiel, który posiada pół mieszkania jako współwłaściciel nie jest pozbawiony udziału w programie Mieszkanie dla młodych. Z Mdm nie mogą skorzystać osoby, które były lub są właścicielami mieszkań. Zatem singiel, który jest współwłaścicielem połowy mieszkania może wziąć udział w programie. Istnieją także sytuacje, gdy małżonkowie kupili po połowie mieszkania, gdy nie byli jeszcze małżeństwem, a następnie mają zamiar kupić większe mieszkanie. Powstaje w związku z tym pytanie, czy w takiej sytuacji te osoby mogą ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego – pisze Aneta Mościcka  z portalu RynekPierwotny.com. Ustawa stanowi, że dofinansowanie może zostać udzielone, jeżeli nabywca do dnia nabycia mieszkania objętego wsparciem nie był właścicielem innego mieszkania. W przypadku, gdy nabywcą są małżonkowie, warunek ten dotyczy obojga małżonków (tzn. zarówno oni jako małżonkowie i każde z nich jako osoby fizyczne nie mogły i nie mogą mieć innego mieszkania). W takiej sytuacji można przyjąć dwie opcje:

- Każdy z małżonków posiada ½ udziału w tym samym mieszkaniu (mieszkaniu lub domu jednorodzinnym), czyli jako małżeństwo posiadają całe mieszkanie i wyklucza ich to z programu MdM;

-  Każdy z małżonków posiada ½ udziału w dwóch różnych nieruchomościach, czyli ani jako małżeństwo, ani jako odrębne osoby nie posiadały i nie posiadają w całości żadnego mieszkania, czyli taka sytuacja nie wyklucza ich z programu MdM.

Zobacz także: Wskaźniki przeliczeniowe – „Mieszkanie dla Młodych” lipiec 2014

Zobacz także: MdM – Mieszkanie dla Młodych, odpowiedzi na trudne pytania

Zobacz także: „Mieszkanie dla młodych” – nabycie pierwszego mieszkania

Aneta Mościcka – portal RynekPierwotny.com

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama