REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Coraz więcej osób inwestuje mieszkania na wynajem

Nieruchomości. fot. Fotolia
Nieruchomości. fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób inwestuje w zakup mieszkań na wynajem. Można na tym zarobić nawet 8% wartości mieszkania. Zobacz, jakie mieszkania sa najczęściej kupowane na wynajem.

REKLAMA

O stopniowym powrocie inwestorów na rynek mieszkaniowy mówi Radosław Bieliński z Dom Development. - Inwestorzy najczęściej wybierają mieszkania jednopokojowe lub nieduże dwupokojowe na osiedlach dobrze skomunikowanych z centrum miasta, w rejonach o rozwiniętej infrastrukturze, na ogół dokonując zakupów za gotówkę, informuje rzecznik prasowy Dom Development.

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom potwierdza, że daje się zauważyć wzrost liczby klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Podkreśla, że najważniejszym kryterium jest dla nich cena, im niższa tym lepiej, oraz lokalizacja. Wybierają kawalerki lub mieszkania dwupokojowe o najmniejszym metrażu w inwestycjach znajdujących się w miejscach zapewniających dobrą komunikację.

Zobacz też:  „Mieszkanie dla Młodych” – informacje o programie

Zobacz też: Fundusz Mieszkań na Wynajem – już niebawem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kupno mieszkania czy budowa domu – na co się zdecydować?

REKLAMA

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Dantex podaje, że klienci inwestycyjni najczęściej decydują się na mieszkania jednopokojowe w cenie do 250 tys. zł albo dwa pokoje o metrażu do 45 mkw. w kwocie do 350 tys. zł. Przyznaje, że dla tej grupy kupujących liczy się przede wszystkim lokalizacja.    

Dyrektor biura sprzedaży ConceptHouse Mokotów w Atlas Estates - Karolina Krzemińska zauważa z kolei, że liczba zapytań ze strony klientów inwestycyjnych utrzymuje się na stabilnym poziomie. Szacuje, że wśród kupujących jest ich około 15-20 proc., a największym uznaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe o metrażu 40-50 mkw. lub większe kawalerki, w których można wydzielić dodatkowy pokój.  

Spośród warszawskich inwestycji Atlas Estates, najwięcej mieszkań, które klienci przeznaczają pod najem sprzedaje się w budynku ConceptHouse Mokotów, zlokalizowanym nieopodal Mokotów Business Parku oraz na osiedlu Capital Art Apartments, położonym na granicy Śródmieścia i Woli. Inwestorzy poszukują w nich głównie lokali o korzystnej proporcji liczby pomieszczeń do metrażu, które gwarantują wyższą rentowność przy niższym koszcie zakupu.

REKLAMA

Karolina Krzemińska z Atlas Estates wskazuje na jeszcze jedną grupę klientów inwestycyjnych - młode pary, które zakupione mieszkanie po kilku latach zmieniają na większe. W miarę osiągania wyższych dochodów i powiększania się rodziny, dotychczasowy lokal przeznaczają na wynajem i w ten sposób stają się inwestorami.

Urszula Hofman ze spółki HB Inwestor działającej w ramach Grupy Inwest szacuje, że ok. 30 proc. klientów nabywa mieszkania w celach inwestycyjnych. - Obecnie, kiedy lokaty bankowe mają niskie oprocentowanie, a inne formy inwestowania kapitału mogą być ryzykowne, najprostszym i od lat sprawdzonym sposobem jest inwestycja w nieruchomość.  Często klienci kupują mieszkanie z myślą o dzieciach, a wcześniej mieszkanie jest wynajmowane i przynosi dochód.  Na ogół wybierają lokale o metrażu do ok. 40 mkw. - wyjaśnia Urszula Hofman.

Wśród klientów firmy Marvipol, osoby kupujące mieszkania w calach inwestycyjnych stanowią ok. 10-15 proc. Przedstawiciele spółki nie zauważyli ostatnio szczególnego wzrostu ich liczby.      

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development mówi zaś o wyższej aktywności inwestorów w ostatnim czasie. Zaznacza jednak, że ich ilość jest mocno uzależniona od charakteru poszczególnych projektów.  - Na przykład na warszawskim Mokotowie, niedaleko centrum biznesowego, odsetek inwestorów jest wyższy niż w inwestycjach zlokalizowanych na peryferiach, gdzie mieszkania nabywane są głównie na własne potrzeby - informuje dyrektor Ronsona. - Udział transakcji inwestycyjnych szacowałbym na ok. 5-10 procent. To więcej niż było jeszcze w ubiegłym roku, choć w niektórych inwestycjach, udział ten może dochodzić nawet do 50 procent, przyznaje Andrzej Gutowski.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska również zauważa większą liczbę klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. - Wiąże się to ze znacznym wzrostem atrakcyjności takiego lokowania kapitału, wynikającej z wyższej stopy zwrotu generowanej z wynajmu mieszkania w porównaniu do nisko oprocentowanych lokat bankowych. Istotnym czynnikiem jest także widoczne odbicie rynku nieruchomości, co pozwala inwestorom oczekiwać stabilnego wzrostu wartości ich inwestycji w średnim i dłuższym okresie czasu, tłumaczy Mirosław Bednarek.

System condo

Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy w firmie Dolcan obserwuje znaczne ożywienie, jeżeli chodzi o klientów kupujących nieruchomości mieszkaniowe w celach inwestycyjnych, jednak mniejsze niż w połowie zeszłego roku.

- Z jednej strony są to inwestorzy, którzy u nas chcą jedynie kupić mieszkania i samodzielnie zarządzać wynajmem, a z drugiej osoby, które decydują się na uczestniczenie w oferowanym przez nas Condo Systemie Dolcan. Inwestor kupuje mieszkanie w jednym z dwóch naszych osiedli - Ogrody Ochota lub Skierniewicka City  i przekazuje nam mieszkanie w zarządzanie wynajmem. Otrzymuje stały, gwarantowany zysk w wysokości 8 proc. w skali rocznej. Szczególnie ta druga możliwość cieszy się wśród inwestorów dużą popularnością ze względu na bezpieczeństwo inwestycji, wysoki zysk, a także spokój, jaki daje scedowanie zarządzania wynajmem na stronę trzecią, wyjaśnia Alicja Dolińska.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro także wyróżnia dwie grupy nabywców nieruchomości inwestycyjnych. Jedną z nich są klienci poszukujący jedno lub dwupokojowych mieszkań w atrakcyjnej lokalizacji, dla których istotna jest cena i dobre połączenia komunikacyjne. Mieszkania, które spełniają te wymogi Inpro oferuje w inwestycjach City Park, Chmielna Park, czy Czwarty Żagiel. 

Drugą grupą, jaką wymienia Rafał Zdebski, są klienci inwestujący w nieruchomości o podwyższonym standardzie lub apartamenty. W tym segmencie Inpro posiada dwie inwestycje. - W połowie września 2013 roku został otwarty pięciogwiazdkowy Hotel Mikołajki na Wyspie Ptasiej, w którym można kupić pokoje i luksusowe apartamenty w systemie condo. Dyrektor Inpro zapewnia, że condohotele oferują zwrot inwestycji w wysokości od 6 do 10 proc. rocznie. Dla osób chcących zarobić na inwestycji w mieszkania Inpro wraz z firmą specjalizującą się w zarządzaniu luksusowymi nieruchomościami, przygotowało także ofertę: Kup i Zarabiaj w projekcie Kwartał Kamienic w centrum Gdańska.   

Firma Polnord również ma dla klientów inwestycyjnych ofertę lokali jednopokojowych w standardzie hotelowym z wykończeniem pod klucz. Mieszkania o powierzchni 19,2 mkw. będą dostępne w warszawskiej inwestycji Smart Aparthotel. Wioletta Ząbek, reprezentująca spółkę Polnord zapowiada, że projekt zlokalizowany w stołecznym Wilanowie zostanie wprowadzony do sprzedaży już w drugim kwartale tego roku.  

Sporą aktywność klientów inwestycyjnych zauważa także Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp.  - Największym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania, szczególnie jedno i dwu pokojowe, o możliwe najlepszym stosunku liczby pomieszczeń do powierzchni. W dobrej lokalizacji cena za mkw. jest wysoka, a więc każda strata powierzchni na komunikacji podwyższa finalną cenę mieszkania, podraża koszty wykończenia i obniża możliwą do osiągnięcia rentowność z najmu, zwraca uwagę Mirosław Kujawski.

LC Corp ma w swoim portfelu około 4-5 projektów, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów inwestycyjnych, są to m.in. Osiedle Brzeska, Graniczna we Wrocławiu, Grzegórzecka w Krakowie oraz projekty w Warszawie, w których od 10 do 40 proc. sprzedaży to zakup pod wynajem.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej spółki Robyg mówi portalowi Dompress.pl, że większość mieszkań sprzedawanych w inwestycjach firmy służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych kupujących. - Inwestycją, w której obserwujemy wzmożoną aktywność w zakresie zakupów inwestycyjnych jest Albatross Towers w Gdańsku, gdzie w tym celu sprzedanych zostało około  30 proc. lokali. Tak duży udział klientów inwestycyjnych w przypadku tego projektu determinuje jego usytuowanie w bliskim sąsiedztwie morza, uniwersytetu, a także lokalnych centrów biznesowych, podkreśla Oscar Kazanelson.

Dyrektor ds. handlowych w JHM Development, Dariusz Frontczak sądzi, że wzrost rentowności inwestycji mieszkaniowych w stosunku np. do lokat bankowych, powoduje większe zainteresowanie klientów inwestowaniem w nieruchomości. - Szczególnie dotyczy to oferowanych przez nas, wykonanych w wysokim standardzie, apartamentów Foka na Helu. Dzięki współpracy ze znanym na rynku polskim podmiotem specjalizującym się w wynajmie tego typu lokali, nasi klienci mogą liczyć na wynajem praktycznie od dnia przeniesienia tytułu własności. Odnotowujemy również wzrost zainteresowania klientów inwestycyjnym zakupem mieszkań na Osiedlu Królewskim w Rumi, mówi portalowi Dariusz Frontczak.        

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl  również przyznaje, że dla klientów, którzy nadwyżkę środków finansowych lokują w zakup nieruchomości, w tym kupujących pakietowo, oprócz dobrej lokalizacji, ważnym czynnikiem jest cena. - W celach inwestycyjnych klienci najchętniej wybierają lokale dwupokojowe o małym metrażu, najczęściej czterdziestokilkumetrowe. W zależności od preferencji inwestora i środków, jakimi dysponuje, są to lokale z segmentu popularnego albo premium - zauważa Andrzej Przybek.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service zwraca uwagę, że klienci kupujący inwestycyjnie, których jest teraz więcej, rzadziej korzystają z kredytów. Potwierdza, że o wyborze decyduje cena i lokalizacja, np. w pobliżu ośrodków akademickich, biurowców, parków technologicznych. Dyrektor Wawel Service zauważa, że inwestorzy interesują się mieszkaniami, które w szybkim czasie zyskają na wartości, np. dzięki budowie linii szybkiego tramwaju.

Klienci inwestujący w mieszkania wybierają lokale w najnowszej, energooszczędnej inwestycji Wawel Service - Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach, znajdującej się w pobliżu uczelni i Krakowskiego Parku Technologicznego. Chętnie kupują również nieruchomości w Osadzie Czorsztyn nad jeziorem Czorsztyńskim - kompleksie luksusowych, całorocznych, energooszczędnych willi oraz w inwestycji Onyx Apartments w Krynicy Zdrój, w której Wawel Service oferuje lokale w systemie condo.  

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA