reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Będzie nowa „Rodzina na Swoim”?

Będzie nowa „Rodzina na Swoim”?

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o wsparciu finansowym młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Nowy projekt w założeniach bardzo przypomina wygaszony program „Rodzinę na Swoim”, część kryteriów została zaczerpnięta z mającego wystartować w 2014 roku „Mieszkania dla Młodych”. Przeczytaj, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dopłatę?

Przedłużenie programu „Rodzina na Swoim" na czas nieokreślony i zawężenie kręgu adresatów dopłat Skarbu Państwa do młodych małżeństw, z których choć jeden z małżonków nie ukończył 40. roku życia – przewiduje poselski projekt ustawy o wsparciu finansowym młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, nad którym trwają prace w Sejmie – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – kolejne zmiany w projekcie

Projekt przewiduje dopłaty do oprocentowania kredytów, jakie zostaną udzielone na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej (druk sejmowy nr 1276).

Dla kogo nowy RnS?

– Kredytobiorca, aby móc skorzystać z dopłat, będzie musiał w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego spełnić szereg warunków – podkreśla Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. – Po pierwsze taka osoba nie może być właścicielem lub współwłaścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego. Nie może też jej przysługiwać w całości lub części spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny bądź dom jednorodzinny. Ubiegającemu się nie może także przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a także nie może to być najemcą lokalu mieszkalnego – wyjaśnia Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Dopłaty przysługiwałyby osobom, które wniosek o kredyt preferencyjny złożą najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym jeden z małżonków ukończy 40 lat. Jeśli choć jedna z osób jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego, wówczas małżonkowie nie mogliby niestety skorzystać z takiego wsparcia. Podczas zawierania umowy kredytu preferencyjnego osoba ubiegająca się o taki kredyt musiałaby także złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest właścicielem mieszkania lub domu albo najemcą lokalu mieszkalnego.

Zobacz także: Mieszkania w kamienicach – coraz bardziej popularne

Ustępstwo dla najemców

– Kredyt preferencyjny będą mogli otrzymać także najemcy lokali. Warunkiem będzie pisemne zobowiązanie, złożone najpóźniej w dniu podpisania umowy o kredyt, do rozwiązania umowy najmu i opuszczenia mieszkania w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu lub domu, na które został udzielony kredyt preferencyjny – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Ile można dostać?

Według założeń projektu, przez 10 lat dopłaty Skarbu Państwa dla małżeństwa zaciągającego kredyt, wynosiłyby 50% należnych odsetek. Dodatkowo, każde dziecko, które pozostaje na utrzymaniu małżeństwa byłoby szansą na zwiększenie pomocy państwa o kolejne 10% – maksymalnie jednak 40%. W efekcie pomoc w spłacie raty odsetkowej mogłaby wynieść nawet 90% ogólnej wartości odsetek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama