REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odbiór mieszkania – krok po kroku

Ewelina Jedynak
Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie.
Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie.

REKLAMA

REKLAMA

Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie. Co warto wiedzieć przed odbiorem mieszkania?

Większość klientów spotyka się z budownictwem pierwszy raz i nie ma pojęcia jak przygotować się do odbioru, deweloper zaś zajmuje się tym od lat i jest w swoim żywiole. Wie nie tylko co nam pokazać, ale także jak i kiedy. Oto kilka cennych wskazówek.

REKLAMA

Należy zabrać ze sobą kilka podstawowych narzędzi: poziomnice, miarkę i kątownik. Będą konieczne do wykonania pomiarów. Można je dostać w każdym sklepie budowlanym za niewielkie pieniądze lub pożyczyć od znajomych. Konieczna jest także umowa, aby sprawdzić, czy zgadza się specyfikacja techniczna i czy deweloper użył zapisanych w niej materiałów. Przyda się także plan mieszkania.

Od czego zacząć?

REKLAMA

Najważniejsze to umówić się na odbiór w dzień, gdy jest jeszcze jasno. Na budowach często nie ma jeszcze instalacji elektrycznej, a nawet jeśli już jest, to przy sztucznym świetle łatwiej ukryć przebarwienia, pęknięcia itp. O dacie odbioru powiadamia nas deweloper, ale mamy prawo poprosić o inny, bardziej dogodny dla nas termin.

Odbiór powinno się zacząć od dokładnego sprawdzenia metrażu, jeśli jest on mniejszy niż w umowie, możemy ubiegać się o zwrot odpowiedniej kwoty. Następnie sprawdzam tynk, czy nie kruszy się, nie jest popękany, czy jest równomiernie rozprowadzony i czy w narożnikach nie znajduje się go trochę więcej. To samo tyczy się wylewki. Powinna być gładka, równa, nie może być jej więcej przy ścianach i w narożnikach, bo później utrudnia to położenie terakoty czy wykładziny.

Sprawdzamy prawidłowe rozmieszczenie sieci elektrycznej i wodnej, wykonanie wszystkich obiecanych gniazdek i dopływów wody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okna i drzwi

Okna i drzwi to następny element. Powinny się łatwo otwierać, nie trzeszczeć, nie zacinać. Szczelność można sprawdzić dzięki kartce papieru – należy przyciąć ją w oknie/drzwiach i jeśli uda się ją wyciągnąć to znaczy, że są nieszczelne. Okna powinny być czyste – zarówno szyby jak i ramy. Brudne szyby mogą maskować rysy, a na ramach nie powinno być żadnych śladów po farbie.


Nigdy nie należy podpisywać protokołu odbioru, jeśli znajdziemy znaczące usterki. Powinniśmy sporządzić aneks, w którym deweloper zobowiązuje się terminowo je usunąć. Do czasu podpisania protokołu władza jest po stronie klienta, później nasze uprawnienia maleją. Nasz podpis oznacza zadowolenie i akceptację standardu wykończenia. Oczywiście mamy jeszcze prawo do walki rękojmią i gwarancją, ale jest to bardziej skomplikowane i czasochłonne niż rzetelny odbiór.

Zobacz także: Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli przerażają nas wypowiedzi na forach internetowych, pełne opowieści o możliwych niedoróbkach, oszustwach i niedopatrzeniach i nie czujemy się na siłach, by stanąć twarzą w twarz z deweloperem, poprośmy o pomoc budowlańca z rodziny lub znajomych. Może tez wynająć jednorazowo inspektora nadzoru budowlanego, który dokona za nas lub w naszej obecności fachowego odbioru. Nie tylko będzie wiedział, na co zwrócić uwagę i jak rozmawiać z deweloperem, ale także będzie posiadł wiele profesjonalnych narzędzi. Koszt to ok. 200– 00zł, co nie jest dużym wydatkiem w porównaniu z tym, co wydaliśmy na nowe lokum.

Skutki pochopnego odbioru

REKLAMA

Pamiętajmy, że jeśli zaniedbamy czegoś, odbierzemy lokal niedbale i w pospiechu możemy dużo więcej stracić. Naprawa usterek będzie w naszej kwestii, a to nie tylko następny spory wydatek (czasami sięgający kilkunastu tysięcy złotych), ale także kolejny stres i problem.

Nie dajmy się popędzać, odbiór powinien trwać tak długo, aż wszystko starannie i dokładnie sprawdzimy. Minęły czasy, gdy klient brał praktycznie wszystko, lokal z krzywymi ścianami czy odpadającym tynkiem, bo na jego mieszkanie czekało kilka następnych osób. Teraz wolnych mieszkań i atrakcyjnych ofert jest dużo, a dewizą stały się słowa klienta: „ Ja place – ja wymagam”. Postawa roszczeniowa podczas odbioru jest jak najbardziej dozwolona i prawidłowa.

Zobacz także: Zakup mieszkania krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA