Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje najtańsze mieszkanie u dewelopera?

Oprac. Paulina Karpińska
Ile kosztuje najtańsze mieszkania u dewelopera?
Ile kosztuje najtańsze mieszkania u dewelopera?

 Ile kosztuje najtańsze mieszkania u dewelopera? Ile trzeba mieć na kawalerkę lub małą dwójkę od dewelopera? W jakiej cenie za metr kw. kupimy najtańsze nowe mieszkania? W których inwestycjach je znajdziemy? 

Ile kosztuje najtańsze mieszkania u dewelopera?

Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                

Andrzej Oślizlo, prezes zarządu Develia

Ceny najtańszych mieszkań w naszej ofercie zaczynają się od 6500-6700 za metr kwadratowy w takich projektach jak Słoneczne Miasteczko w Krakowie czy Cynamonowa Vita we Wrocławiu. W ujęciu całościowym najtaniej można kupić u nas mieszkanie 1-2 pokojowe za około 320 tys. zł w inwestycji Szmaragdowy Park w Gdańsku czy Ceglana Park w Katowicach.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal

W Redzie w inwestycji Niebieski Bursztyn najtańsze jednopokojowe mieszkania o powierzchni 32 mkw. kosztują ponad 299 tys. zł brutto (9 150 zł/mkw.). W Gdańsku w projekcie Bursztynowa Zatoka kawalerka o metrażu 33 mkw. jest do nabycia za przeszło 432 tys. zł brutto (12 800 zł/mkw.), a 37 metrowa dwójka za 409 tys. zł brutto (11 000 zł/mkw.).

W Łodzi w inwestycji Nowe Miasto Polesie mieszkania czteropokojowe mamy w cenie 6 700 zł/mkw. Kawalerki natomiast w cenie 7 700zł za metr, a lokale dwupokojowe oferujemy w kwocie 7 500 zł -7 700 zł/mkw.  

We Wrocławiu aktualnie najmniejsze dostępne mieszkanie ma około 49 mkw. i można je nabyć za 8200 zł/mkw. brutto, w kwocie ponad 409 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Krakowie w najniższej cenie 352 tys. zł brutto (8450 zł/mkw.)  jest dwójka o powierzchni 42 mkw. w inwestycji Strefa Cegielnia.

W Warszawie mieszkania najatrakcyjniejsze cenowo posiadamy w osiedlu Zakątek Harmonia na Białołęce. Kawalerka jest do kupienia w kwocie ponad 320 tys. zł brutto (8 850 zł/mkw.).

Najmniejsze mieszkanie jednopokojowe w katowickiej inwestycji Francuska Park VII o metrażu 31 mkw. oferujemy w cenie 9 200 zł/mkw. brutto, cena całkowita z wykończeniem balkonu to 320 tys. zł brutto.

W poznańskim projekcie Zacisze Marcelin II kawalerka o powierzchni 31 mkw. jest dostępna w cenie 9 200 zł/mkw. brutto, cena całkowita z wykończeniem tarasu to 293 tys. zł brutto.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper

Nasza oferta obejmuje mieszkania i apartamenty o zróżnicowanych cenach i powierzchniach. We Wrocławiu jedne z najbardziej atrakcyjnych cenowo mieszkań oferujemy w inwestycji Lokum Verde. To niezwykłe osiedle – ogród z dziedzińcami pełnymi zieleni oraz strefami relaksu położone jest z dala od zgiełku, na wrocławskim Zakrzowie. Inwestycja stanowi doskonały wybór dla osób, które cenią bliskość przyrody i przyjazne otoczenie. Ceny za mieszkania 2-pokojowe rozpoczynają się od 309 tys. zł. 

W podwrocławskiej Sobótce, tuż przy Ślężańskim Parku Krajobrazowym usytuowane jest Lokum Monte. Wyjątkowa lokalizacja, wysoki standard i prywatna strefa wellness czynią je idealnym miejscem do życia, spędzania wolnego czasu czy pracy zdalnej. Na terenie tej inwestycji dostępne są ostatnie komfortowe mieszkania 2-pokojowe z dużym balkonem za 419 tys. zł. W lutym nabywcy otrzymają do nich wyjątkowy pakiet: miejsce postojowe i komórkę lokatorską w cenie. 

W Krakowie mieszkania 2-pokojowe z naszej oferty można nabyć od 9966 zł/m2. Znajdują się one w inwestycji Lokum Vista. Osiedle położone na Podgórzu Duchackim stanowi idealny wybór dla chcących korzystać z wygody życia w centrum, ale równocześnie ceniących ciszę i spokój. Niezawodna lokalizacja zapewnia swobodny dostęp do rozbudowanej infrastruktury miejskiej i pozwala mieszkańcom cieszyć się wyjątkową atmosferą otoczenia.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Aktualnie oferujemy mieszkania w Poznaniu i podpoznańskiej Dąbrówce. W poznańskiej inwestycji FIQUS Marcelin najniższa cena za metr to 7 394 zł, a dotyczy ona dwupokojowego mieszkania. Natomiast na Osiedlu Księżnej Dąbrówki ceny  mieszkań zaczynają się od 7 882 zł/mkw. 

W przypadku FIQUS Marcelin najniższa cena kawalerki to ponad 307 tys. zł, gdzie mieszkania dwupokojowe są w cenach od 394,3 tys. zł. W Osiedlu Naturama ceny kawalerek zaczynają się od około 363 tys. zł, a ceny dwójek od 417 tys. zł. Z kolei w Dąbrówce zostały jeszcze dwa mieszkania dwupokojowe o powierzchni 54 mkw., oba w cenie przeszło 479 tys. zł. 

Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży Ronson Development

Najtańsze mieszkania mamy w inwestycji Nowe Warzymice w Szczecinie. Kawalerka o metrażu 31 mkw. kosztuje 9179 zł/mkw., a za dwa pokoje o powierzchni 40 mkw. trzeba zapłacić 8781 zł/mkw. 

Anna Bieńko, dyrektor Sprzedaży w Wawel Service

Najtańsze mieszkania z naszej oferty to kompaktowe, dwupokojowe lokale. Mieszkanie o powierzchni 33 mkw. z balkonem lub ogródkiem w inwestycji Piasta Park V można kupić już za 364,9 tys. zł. W gotowym do odbioru etapie inwestycji Piasta IV podobne mieszkanie można kupić od 406,5 tys. zł. Oba etapy osiedla zlokalizowane są u zbiegu ulic Piasta Kołodzieja i Ognistych Wici w krakowskich Mistrzejowicach. 

Jeżeli chodzi o nasz drugi rynek, czyli Katowice, w inwestycji Bytkowska 2.0 kawalerkę o powierzchni 25 mkw. można nabyć w cenie 267,3 tys. zł. To atrakcyjne osiedle powstaje w zielonym i spokojnym otoczeniu Parku Śląskiego. Każde z mieszkań w tej inwestycji posiada duży balkon, taras lub ogródek, a także funkcjonalną komórkę lokatorską. 

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper 

W Gdańsku oferujemy mieszkania już od 8 280 zł/mkw. Na przykład w Osiedlu Pastelowym dostępne jest mieszkanie dwupokojowe w cenie 342 tys. zł.

W naszej ofercie znaleźć można również dużo tańsze lokale, oferowane w ramach inwestycji Osiedle Kociewskie położonej w Rokitkach koło Tczewa. W tym przypadku ceny zaczynają się od 6 820 zł/mkw., mieszkanie dwupokojowe można nabyć w cenie 244 tys. zł.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding

Najtańszą kawalerkę można kupić w inwestycji Osiedle Kościuszki, położonej w centrum Chorzowa. Kosztuje 242 tys. zł, a mieszkanie dwupokojowe mamy w cenie 285 tys. zł (od 7650 zł/mkw.). 

W Pruszkowie, w kameralnym osiedlu Stacja Centrum, położonym blisko stacji PKP za jednopokojowe mieszkanie trzeba zapłacić 305 tys. zł, a dwupokojowe kosztuje 370 tys. zł (9650 zł/mkw.). 

W Osiedlu Horizon, które budujemy blisko Zatoki Gdańskiej, małe mieszkanie o powierzchni 47 mkw. można kupić za 517,9 tys. zł (9.940 zł za m kw.). 

Kawalerkę czy małe dwupokojowe mieszkanie w inwestycji Nad Odrą w Szczecinie można nabyć za około 386 tys. zł (od 11 900 zł/mkw.).

W ukończonym już osiedlu Bliska Wola w Warszawie zostały nam ostatnie 3 mieszkania. Lokal dwupokojowy kosztuje 830 tys. zł, cena za metr kwadratowy wynosi 18 500 zł.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic 

Najniższą cenę mkw. mają obecnie najmniej popularne mieszkania, to jest o zbyt małej ilości pokoi na zbyt dużej powierzchni.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest 

Obecnie najtańsze mieszkania można kupić w naszej inwestycji Nadwiślańska Kaskada na warszawskiej Białołęce. Za mieszkanie dwupokojowe trzeba zapłacić około 419 tys. zł. Natomiast na osiedlu Warszawski Świt na Bródnie tego typu lokal dostępny jest za około 490 tys. zł.

Marek Pawlukiewicz, rzecznik prasowy Aria Development

Najtańsze mieszkania oferujemy w inwestycji nowe Osiedle Natura 2 w Wieliszewie. Cena za mkw. w przypadku lokalu o powierzchni 76 mkw. wynosi 6 600 zł. Najtańsze kawalerki można kupić w kwocie od 251 tys. zł, mniejsze dwójki od 350 tys. zł. 

Marcin Michalec, CEO Okam 

Aktualnie realizujemy inwestycje w Warszawie, Łodzi i Katowicach. W warszawskim projekcie Central House ceny za mkw. dla kawalerek wynoszą od około 15 000 zł, zaś małe dwupokojowe mieszkania są w kwocie od około 15 500 zł/mkw. To niezwykle atrakcyjna inwestycja w biurowej części Mokotowa, która posiadać będzie liczne udogodnienia dla mieszkańców i rozwiązania eko, której oddanie do użytkowania planowane jest w pierwszym kwartale br. W kompleksie CITYFLOW powstającym na warszawskiej Woli ceny zaczynają się od 15 700 zł/mkw. w przypadku kawalerek, a niewielkie lokale dwupokojowe są do nabycia w kwocie od 14 400 zł/mkw.

W Łodzi, gdzie realizujemy I etap Strefy PROGRESS kawalerki oferujemy w cenie 9300 zł/mkw., a dwupokojowe mieszkania mamy w kwocie od 9 000 zł/mkw. Z kolei w Katowicach w etapie III inwestycji INSPIRE ceny mieszkań dwupokojowych kształtują od 12 300 zł/mkw. i 12 700 zł/mkw. w przypadku lokali jednopokojowych. 

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home 

380 tys. jest to najniższa cena mieszkania, które jest jeszcze dostępne w III etapie inwestycji Miasteczko Jutrzenki zlokalizowanej na warszawskich Włochach, w rejonie ulicy Łopuszańskiej i stacji WKD Warszawa Raków, w której odbiór kluczy planowany jest na kwiecień 2023 roku. Posiadamy w sprzedaży ostatnie mieszkania z etapu III (odbiór 2 kwartał 2023), z etapu IV (odbiór 4 kwartał 2023) oraz z V etapu (odbiór 2 kwartał 2024 roku.).

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Izabela
    2023-03-02 14:48:13
    Zależy u jakiego dewelopera, ja kupowałam mieszkanie od fabryki domów i cena za metr była znośna. Wiadomo miało się to też lokalizacją, bo to mieszkanie na Białołęce jest
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny mieszkań w lutym 2023. Raport

W ostatnich miesiącach obserwujemy nieustanne zmiany cen mieszkań. W listopadzie spadły, w grudniu wzrosły, w styczniu ponowie spadły. A co działo się z cenami mieszkań w lutym? Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych? Czy złagodzenie przez KNF Rekomendacji S obudziło rynek kredytów? I jak na rynek wpłynie zapowiadany Kredyt 2 procent?

Na jakie dofinansowanie do pomp ciepła i fotowoltaiki możemy liczyć w 2023 r.?

Dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę. Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej. 

Najem instytucjonalny – sektor PRS z ambitnymi planami budowy

Przedłużający się konflikt w Ukrainie oraz znacznie obniżona zdolność kredytowa ludzi zwiększają popyt na wynajem mieszkań i tym samym wpływają na rozwój rynku PRS w Polsce. Według danych Eurostatu z 2021 roku, w Unii Europejskiej około 30 proc. ludności mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, podczas gdy w Polsce tylko około 13 proc.

Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

Dlaczego panele fotowoltaiczne wyłączają się w słoneczne dni?

Urząd Regulacji Energetyki podpowiada, jak sobie poradzić, kiedy domowa instalacja fotowoltaiczna nie działa prawidłowo.

Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

Jaki będzie 2023 w mieszkaniówce?

Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku? 

Sektor PRS z rekordowym wolumenem transakcji w 2022

Najem instytucjonalny wywodzi się z Europy Zachodniej i jest mocno ugruntowany m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii. Od kilku lat zainteresowanie rynkiem PRS w Polsce stale wzrasta, zarówno ze strony inwestorów, jak i najemców.

Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny?

Klienci poszukujący mieszkania dla rodziny mają zdecydowanie inne wymagania niż ci, których celem jest zakup małego, kameralnego lokum tylko dla siebie. Rodzinna nieruchomość powinna odpowiadać zróżnicowanym i zmieniającym się w czasie potrzebom wszystkich domowników. Nie powinno zabraknąć w niej kącika dla dziecka, miejsca, w którym rodzice będą mogli odpocząć i części wspólnej, służącej do integracji. Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny?

Najemcy Mieszkania Plus będą mogli nabyć je na własność. Na jakich warunkach?

Najemcy lokali z programu Mieszkanie Plus będą mieć możliwość dojścia do własności - zapewnił we wtorek w Sejmie prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Przyznał, że tempo usuwania usterek w różnych lokalizacjach bywa różne. Wszystkie projekty są na 5 letniej gwarancji lub rękojmi - podkreślił.

Jak walczyć z ubóstwem energetycznym

Działacze, eksperci i liderzy biznesu wzywają Polskę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu ponadpartyjnego poparcia w Parlamencie wchodzi w ostatnią rundę negocjacji z UE. Dyrektywa określa plan działania w zakresie renowacji budynków w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i walki z ubóstwem energetycznym.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - zmiany od 28 kwietnia 2023 r.

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku (lub części budynku) nie jest nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia 2023 r. nowelizacją przepisów w tym zakresie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia najważniejsze zmiany.

O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?

O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?Co różni prawdziwy loft od tzw. „soft loftu”? Na jakie architektoniczne detale powinniśmy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że kupujemy mieszkanie, w którym deweloper naprawdę zachował wszystkie cechy prawdziwego loftu?

Energooszczędne rozwiązania wdrażane na nowych osiedlach mieszkaniowych

Czy deweloperzy wykorzystują w realizowanych projektach mieszkaniowych nowe rozwiązania pozwalające obniżyć koszty utrzymania nieruchomości? Jakie? W których inwestycjach? Ile można dzięki nim zaoszczędzić? 

Zdolność kredytowa w marcu po obniżeniu rekomendacji KNF

KNF pozwoliła bankom na obniżenie bufora bezpieczeństwa. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w bankach, które wprowadziły taką zmianę dostępna kwota kredytu wzrosła średnio o 16%. Rekordzistą jest Millennium, w którym wzrost to aż 26%. Dla przykładu rodzina z dwójką dzieci i dochodem 10 000 zł netto może uzyskać 630 000 zł, czyli aż o 130 000 zł więcej niż w lutym.

Jak oszczędzać na pierwsze mieszkanie? Od czego zacząć? Ceny mieszkań w 2023 roku

W 2023 roku zakup mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Niepewna sytuacja gospodarcza w Polsce i szalejąca inflacja negatywnie wpływają na ceny nieruchomości. Problemem są też trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Kryzys dotyka szczególnie ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Jak w dzisiejszych czasach zacząć oszczędzać na własne M? 

Stopy procentowe w marcu bez zmian, ale rata kredytu hipotecznego może spaść o 136 zł

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale marcowa rata części kredytobiorców i tak będzie niższa niż w lutym. Którzy kredytobiorcy mogą liczyć na obniżenie raty spłacanego kredytu hipotecznego?

Rynek biurowy w Poznaniu w 2022 - podsumowanie wyników

W 2022 roku w Poznaniu zawarto umowy najmu na ponad 48 tys. mkw. powierzchni biurowej. Stolica Wielkopolski plasuje się na szóstym miejscu wśród miast regionalnych pod względem podaży powierzchni z ponad 623 tys. mkw. biur.

Dla kogo cena maksymalna energii w branży nieruchomości komercyjnych?

Właściciele i zarządcy nieruchomości komercyjnych będą musieli we własnym zakresie zweryfikować, czy obiekty oraz działalność najemców ich lokali użytkowych spełniają kryteria uznania za odbiorcę uprawnionego i czy w związku z tym mogą ubiegać się o rozliczenie w ramach ceny maksymalnej energii elektrycznej. Rozszerzenie możliwości zastosowania zamrożenia ceny, wprowadzone nowelizacją z 15 grudnia 2022, w założeniu miało pomóc odbiorcom sprostać wysokim kosztom energii elektrycznej. Jednak  nieprecyzyjna konstrukcja przepisów mnoży pytania, na które wciąż brakuje jednoznacznych odpowiedzi. 

Trudna sytuacja deweloperów mieszkaniowych

Poważna sytuacja na rynku nieruchomości odbija się na przedsiębiorcach. „Mieszkania wracają do deweloperów, klienci nie podpisują umów końcowych”

Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 2023-2026

W dniu 7 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma na celu uproszczenie, przyspieszenie i ujednolicenie procedur dotyczących planowania przestrzennego w gminach. Wprowadzone zostanie nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy. Funkcjonować będzie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym.

W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach

Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce sięgnęła w lutym 4,6 tys. i była najwyższa od 13 miesięcy. 38 % wzrost sprzedaży nie zmobilizował jednak deweloperów do większych wprowadzeń, a liczba mieszkań które trafiły do oferty była trzykrotnie niższa niż sprzedanych - wynika z danych Otodom Analytics. Nie może zatem dziwić, że ceny z miesiąca na miesiąc rosną.