REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Blockchain na rynku nieruchomości - zastosowanie, perspektywy

Adam Białas
Ekspert rynku budowlanego i nieruchomości, manager BIALAS Consulting & Solutions, dziennikarz biznesowy
Blockchain na rynku nieruchomości - zastosowanie, perspektywy
Blockchain na rynku nieruchomości - zastosowanie, perspektywy

REKLAMA

REKLAMA

Blockchain na rynku nieruchomości. Technologia blockchain kojarzy się przede wszystkim z kryptowalutami. Jednak okazuje się, że zastosowań tej technologii jest znacznie więcej. Niezawodny system zaufania blockchain sprawia, że ​​jest to idealna technologia m.in. dla rynku nieruchomości.

Blockchain - zaczęło się od kryptowalut

Już cztery lata temu Polska zajmowała globalnie 9. miejsce na liście pobrań portfela do przetwarzania Bitcoin-ów. Nad Wisłą głównie znamy tę kryptowalutę, wprowadzoną w 2009 r. przez Satoshi Nakamoto. Od jej stworzenia do ub.r. oprogramowanie serwisu Bitcoin Core pobrano ponad 5,5 mln razy. Obecnie na świecie mamy już ponad 7,7 tys. różnych kryptowalut. Należy jednak pamiętać, że 20 najważniejszych stanowi 90 proc. wartości całego rynku. A wszystko działa za sprawą unikalnej technologii zwanej - blockchain, czyli łańcucha bloków.
Zapewnia ona otwartą księgę rejestrującą transakcje, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa oraz weryfikowalności i doskonale nadaje się do różnych innych zastosowań niż tylko kryptowalut. Wprowadzenie technologii blockchain eliminuje pośredników z procesu zakupu i pozwala łatwo sfinalizować transakcje oraz rozliczyć prowizję.

Daje także powszechny i prosty dostęp masowym inwestorom z całego świata. Cyfrowe waluty zmieniają świat finansów, szybko następuje ich dalszy rozwój oraz popularyzacja zastosowań. Eksperci przewidują ogromną liczbę możliwych sposobów jej wykorzystania, od zarządzania łańcuchem dostaw po identyfikację osobistą online. Być może najbardziej wymownym znakiem wszechstronności technologii jest fakt, że decydenci z różnych branż i sektorów spieszą się z inwestowaniem we własne rozwiązania blockchain.

REKLAMA

Łańcuch bloków - jak to działa?

Dowolna transakcja rozesłana do innych węzłów nie staje się „oficjalna”, zanim nie zostanie potwierdzona na wspólnie utrzymywanej, oznakowanej znacznikami czasu liście wszystkich znanych transakcji, to jest łańcuchu bloków. Potwierdzenie to jest oparte na systemie matematycznych dowodów wykonanych działań, zwanym inaczej proof of work, w celu zapobieżenia podwójnemu wydawaniu oraz fałszerstwu. Ostatecznie łańcuch bloków zawiera kryptograficzną historię zmian posiadania wszystkich monet, poczynając od adresu ich emitenta aż po adres aktualnego posiadacza.
Dlatego właśnie jeżeli użytkownik np. spróbuje ponownie wykorzystać wydane wcześniej monety, sieć odrzuci próbę wykonania takiej transakcji. Technologia blockchain jest nie tylko szybka i wydajna, ale stanowi również jeden z najbezpieczniejszych sposobów prowadzenia działalności. Umożliwia wielu osobom przeglądanie i interakcję z transparentnym procesem transakcyjnym.

Inwestycje w nieruchomości - nowe zastosowanie technologii blockchain

REKLAMA

Dla przykładu globalne zasoby nieruchomości są warte setki bilionów euro, a do tej pory inwestowanie w nieruchomości jest zazwyczaj domeną bogatych, niedostępną dla większości populacji odciętej od tej klasy aktywów. Obecnie sytuację tę zmieniają nowe technologie. Powoli konwencjonalne inwestowanie traci na znaczeniu z powodu niskiej płynności, dużych kosztów transakcji, wysokich barier wejścia i małej przejrzystości.

W rzeczywistości operacje sektora nieruchomości oparte na rozwiązaniach blockchain stale zyskują na popularności jako sposób dla kupujących, sprzedających i inwestorów na interakcję ze sobą oraz poznanie ofert. Na przykład kryptowaluta Bee Token działająca na platformie Ethereum, przyjmuje inne podejście do tradycyjnych nieruchomości dzięki metodzie udostępniania domów i mieszkań opartej na tej technologii. Model jest koncepcyjnie podobny do Airbnb, ale z dużym wykorzystaniem łańcucha blockchain, umożliwia właścicielom domów wynajmowanie całego obiektu lub poszczególnych pokoi w zamian za kryptowalutę. Natomiast w Wielkiej Brytanii deweloper Brikcoin, opracował unikalny model finansowy, aby rozwiązać kryzys mieszkaniowy przystępnych cenowo nieruchomości, jednocześnie problem braku płynności na inwestycje prywatne. Przekonany jest, że technologia blockchain jest obecnie jedynym sposobem wyjścia z recesji tanich mieszkań, przy jednoczesnym zaangażowaniu społeczności. Model Brikcoin umożliwia inwestorom likwidację swoich inwestycji na globalnych giełdach kryptowalut, 24 godz. na dobę, 7 dni w tyg.

Rosnąca oferta i masowy dostęp

REKLAMA

Jak grzyby po deszczu rosną kolejne platformy, które wykorzystują inteligentne kontrakty do zawierania międzynarodowych transakcji dotyczących nieruchomości oraz umożliwiają kupującym, sprzedającym i agentom korzystanie z szeregu inteligentnych narzędzi. Pomagają również przyspieszyć proces transakcyjny, który często jest utrudniony przez międzynarodowe przepisy prawne i koszty z tym związane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwojowi sprzyja, obniżenie opłat, eliminacja pośredników, przyspieszenie transakcji, dyskrecja, wykorzystanie wydajność blockchain oraz transakcji kryptowalutowych. Platformy dla sektora nieruchomości decentralizują i szyfrują dane przy użyciu łańcucha bloków, łączą kupujących z agentami wymieniając bezpośrednio i wykorzystują znaki cyfrowe zamiast pieniędzy, aby stworzyć większą przejrzystość i minimalizować przeszkody w procesach kupna / sprzedaży. Pamiętamy również o giełdach funduszy cyfrowych jako szansie na stworzenie skalowalnej platformy inwestycyjnej B2B nowej generacji o większej płynności i efektywności transakcji. Eksperci przewidują szeroki wachlarz możliwości dla cyfrowych funduszy będących przedmiotem obrotu w celu utrzymywania mniej płynnych alternatywnych inwestycji finansowych.

Niezawodny system zaufania blockchain sprawia, że ​​jest to idealna technologia m.in. właśnie dla sektora nieruchomości. Firmy z tej branży na całym świecie wykorzystują już inteligentne kontrakty i księgi rachunkowe łańcucha bloków, aby w przejrzysty i skuteczny sposób ułatwiać wynajem, kupowanie, inwestowanie, a nawet pożyczanie.

Adam Białas, dziennikarz biznesowy, ekspert rynku, dyr. Agencji BIALAS Consulting & Solutions

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA