REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę - od kiedy?

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę - przepisy wejdą w życie na przełomie roku
Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę - przepisy wejdą w życie na przełomie roku

REKLAMA

REKLAMA

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę. Myślę, że na przełomie roku ustawa ws. domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy) wejdzie w życie - ocenił 30 września 2021 r. w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Zapewnił, że "domy bez formalności" nie będą powstawać w szczerym polu i nie spowodują nieładu architektonicznego.

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę - maksymalnie 2 kondygnacje

Uściński odpowiadał w Sejmie na pytania posłanek PiS Józefy Szczurek-Żelazko, Anny Pieczarki i Urszuli Ruseckiej o program budowy domów bez formalności i wymogi, jakie będzie musi spełnić inwestor, by taki dom mógł powstać.

REKLAMA

Wiceminister poinformował, że uchwalona 17 września przez Sejm ustawa przewiduje budowę domów o powierzchni zabudowy do 70 m2, maksymalnie dwukondygnacyjnych. "Te budynki muszą być zbudowane tak, by nie oddziaływały na działki pośrednie. Chodzi o to, by sąsiedzi nie musieli być stronami w postępowaniu, żeby to była łatwiejsza procedura" - mówił.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo warunkami zabudowy

REKLAMA

Wskazał, że tzw. dom bez formalności musi być zaprojektowany zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego; jeśli planu nie ma, muszą być - tak jak do tej pory - wydane warunki zabudowy. Wyjaśnił, że w przypadku domów do 70 m2 procedura wydawania warunków zabudowy będzie uproszczona. Gmina będzie miała na to 21 dni.

"Gminy analizują w warunkach zabudowy obszar dookoła inwestycji, sprawdzają, jaka zabudowa jest w pobliżu. Obecne przepisy mówią, że bada się obszar w odległości nie mniejszej niż trzy długości działki wzdłuż drogi, przy której znajduje się działka inwestycyjna i nie mniejszej niż 50 m. My obszar analizy ograniczamy do 200 m dookoła planowanej inwestycji. Jeśli na tym obszarze jest jakaś zabudowa, to do niej muszą być dostosowane warunki techniczne, które będą wydane. Jeśli nie ma zabudowy, nie będzie możliwości budowy takiego budynku" - oświadczył wiceszef MRiT.

"Nie możemy dopuszczać do nieładu architektonicznego. Chcemy też, by gminy miały możliwości realizowania swoich kompetencji w zakresie ładu architektonicznego. Ograniczenie do 200 m spowoduje, że nie będzie można budować budynków w szczerym polu, jeśli nie ma miejscowego planu" - uzasadnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie z projektem budowlanym. Projekty za złotówkę - trwa konkurs

Zgłoszenie budowy domu do 70 m2 będzie wymagało załączenia projektu budowlanego. Uściński podkreślił, że projekt będzie można pobrać za darmo lub za symboliczną złotówkę ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Trwa konkurs architektoniczny na projekty domów do 70 m2. "W konkursie wybierzemy kilkadziesiąt najlepszych prac. Wystarczy zaadaptować taki projekt, wrysować w plan zagospodarowania działki, to zrobi projektant. Taki projekt można załączyć i praktycznie następnego dnia zgłosić do nadzoru budowlanego rozpoczęcie budowy. Można wtedy wchodzić na budowę" - powiedział Uściński.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

REKLAMA

Po uchwaleniu przez Sejm ustawa została skierowana do Senatu. "Senat ma kilka tygodni. Jeśli będą poprawki Senatu, rozstrzygniemy je w Sejmie, potem podpis prezydenta, później dwa miesiące vacatio legis. Myślę więc, że na przełomie roku ta ustawa wejdzie w życie" - stwierdził wiceminister.

Ustawa wprowadza możliwość budowy domów jednorodzinnych do 70 m2 bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ pad/

Ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym -  przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Dar
    2021-10-08 09:48:13
    Mrzonka. Ja teraz kupuję dom na Novej Magdalence i po researchu widzę, jaki to skomplikowany proces. Generalnie, zabieranie się za niego to proszenie się o kłopoty, na budowie wiele rzeczy może pójść nie tak i bez wiedzy/kontaktów – będziecie tylko owieczką do strzeżenia z kasy.
    7
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

REKLAMA

Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

REKLAMA

Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

REKLAMA