Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów
Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów
Media
Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

Popyt na rynku mieszkaniowym

Zgodnie z raportem JLL, Polska w pięciu ostatnich latach miała około 52 proc. udziału w sprzedaży mieszkań w Europie Środkowo-Wschodniej. W pierwszym półroczu 2021 roku w Warszawie sprzedano ponad 5000 mieszkań więcej niż w Londynie.

"Rozwoju rynku nie ogranicza popyt. Obserwujemy wzrost tempa wyprzedaży oferty i zainteresowanie nowymi mieszkaniami, zarówno przez osoby poszukujące lokali na własne potrzeby mieszkaniowe, jak i poszukujących alternatyw inwestycyjnych" - powiedziała Iwona Sroka.

"Niskie stopy procentowe, stosunkowo dostępne kredyty hipoteczne, wysoka inflacja, z czym wiąże się naturalna chęć ochrony kapitału, popyt ze strony funduszy inwestujących w nieruchomości, brak planów zagospodarowania przestrzennego w wielu miastach i wydłużone procesy administracyjne, a także ograniczony dostęp do gruntów" - wylicza kolejne przyczyny braku równowagi popytu i podaży.

Deficyt gruntów pod inwestycje mieszkaniowe

Zdaniem Iwony Sroki, właśnie ten ostatni czynnik, czyli deficyt odpowiednich gruntów, to obecnie spore wyzwanie po stronie podażowej.

Jej zdaniem, najszybciej będą rozwijać się deweloperzy, którzy zabezpieczyli wystarczająco duży bank ziemi pod inwestycje oraz którzy potrafią go odbudowywać i rozwijać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Murapol ma komfort w tym zakresie, dysponując jednym z największych banków ziemi – na koniec sierpnia spółka zabezpieczyła tzw. aktywny bank ziemi w 15 miastach pod budowę ponad 20 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej blisko 900 tys. metrów kwadratowych" - powiedziała.

"Nasz model biznesowy jest tak skonstruowany, że jesteśmy obecni zarówno w dużych miastach (Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź), ale jak i w mniejszych ośrodkach, zwłaszcza w naszym mateczniku, czyli w aglomeracji śląskiej, gdzie poza Katowicami jesteśmy też w Tychach, Sosnowcu, Gliwicach. Mapa naszej aktywności biznesowej to aktualnie 16 miast i kilka nowych, które analizujemy" - dodała członek zarządu Murapolu.

Ostatnie raporty rynkowe wskazują, że w mniejszych miastach dynamika cen jest nawet wyższa niż w dużych ośrodkach, zaś procesy administracyjne oraz liczba wydawanych pozwoleń na budowę kształtują się korzystniej miastach.

Ceny mieszkań

"Trudno twierdzić, że ceny mieszkań będą spadały, zważywszy na trudności z dostępem do gruntów i rosnące ceny materiałów budowlanych, ale równocześnie na rynku mamy wspomniany deficyt i dużą konkurencję. Mimo rosnących cen, dostępność mieszkań mierzona jako relacja przeciętnej ceny metra kwadratowego i miesięcznej płacy wciąż wygląda nieźle" - powiedziała.

Na koniec sierpnia Murapol miał 2041 mieszkań sprzedanych na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych. Dla porównania, w całym 2020 roku było to 2720 mieszkań. Przekazanych na koniec sierpnia 2021 roku zostało 1576 mieszkań, a w całym 2020 roku deweloper przekazał klientom klucze do 2922 mieszkań wobec 3124 oddanych w 2019 roku.

Największym popytem cieszą się mieszkania o wielkości między 38 a 52 mkw. Klienci zainteresowani taką ofertą stanowią najszerszą grupę docelową. Taki produkt jest także najbardziej odporny na wahania koniunktury i o największej dostępności kredytowej.

"Można założyć, że jeśli koniunktura gospodarcza się utrzyma, to rynek zachowa obecną dynamikę" - powiedziała Iwona Sroka, pytana o oczekiwania na dalszą część 2021 roku. Sam Murapol nie podaje prognoz sprzedażowych na ten rok, zasłaniając się tym, że prospekt emisyjny spółki procedowany jest obecnie w Komisji Nadzoru Finansowego.

Murapol wszedł też jako deweloper na rynek PRS (Private Rented Sector), czyli najmu instytucjonalnego, poprzez współpracę ze swoim wiodącym akcjonariuszem - grupą Ares.

"Sektor PRS zapewne będzie podążał ścieżką innych krajów z regionu EMEA, gdzie działalność inwestycyjna w tym sektorze znacząco wzrosła w ostatniej dekadzie. Jeśli chodzi o Grupę Murapol, celem naszej współpracy jest wybudowanie z przeznaczeniem na rzecz PRS 6 tys. lokali do 2025 roku. Będziemy budować lokale, które będą potem zarządzane przez platformę prowadzoną przez grupę Ares" - powiedziała Sroka.

Murapol w pierwszej połowie 2021 roku przeznaczył na rzecz platformy Aresa 1,36 tys. mieszkań w budowie. Projekty te są realizowane w Gdyni, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Na etapie planowania i przygotowania znajdują się kolejne inwestycje na gruntach objętych umowami przedwstępnymi w Gdańsku, Katowicach i Krakowie, liczące łącznie ponad 1,2 tys. lokali.

Wartość inwestycji w sektorze PRS w Polsce

Z danych firmy Walter Herz wynika, że w 2020 roku wartość inwestycji w sektorze PRS w Polsce wyniosła 250 mln euro. To duży wzrost w porównaniu z wolumenem transakcji odnotowanym w 2019 roku, który, jak podaje Walter Herz, miał wartość około 300 mln zł.

Grupa Murapol 30 lipca złożyła prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka nie zdradza szczegółów ewentualnej publicznej oferty akcji ani jej zakładanej daty.

"To dobry moment dla Grupy Murapol, zważywszy na sprawność naszej spółki, ogólnopolską skalę działalności i przejrzystą strukturę operacyjną skoncentrowaną na działalności stricte deweloperskiej, a przy tym trwa korzystna koniunktura rynkowa. Złożyliśmy prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego, zaś ostateczna decyzja odnośnie przeprowadzenia oferty publicznej oraz wprowadzenia akcji do obrotu na GPW zapadnie po przejściu procedury zatwierdzenia prospektu, po dyskusji z naszymi akcjonariuszami i doradcami, z uwzględnieniem między innymi warunków rynkowych" - powiedziała Iwona Sroka.

Grupa Murapol to deweloper mieszkaniowy, który przez 20 lat działalności zrealizował 321 budynków obejmujących łącznie 19,5 tys. lokali (wg stanu na koniec sierpnia 2021 roku).

W latach 2018-2020 Murapol sprzedał łącznie 8.606 lokali (na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych) oraz przekazał klientom 8.639 lokali.

Przychody ze sprzedaży lokali wzrosły z 603,1 mln zł w 2018 r. do 836,2 mln zł w 2020 r., co oznacza średnioroczny wzrost (CAGR) na poziomie 17,7 proc. W tym samym okresie nastąpił wzrost marży brutto ze sprzedaży ze 139,1 mln zł w 2018 r. do 217,4 mln zł w 2020 r. (CAGR na poziomie 25,0 proc.).

Na koniec sierpnia 2021 r. w budowie znajdowało się ponad 7 tys. lokali o łącznej powierzchni użytkowej blisko 284 tys. m kw.

Od pierwszego kwartału 2020 r. większościowym akcjonariuszem Murapolu jest AEREF V PL Investment S.a r.l. – spółka należąca do funduszy zarządzanych przez Ares Management Corporation, globalnego menedżera w obszarze inwestycji alternatywnych, specjalizującego się w finansowaniu dłużnym, private equity i nieruchomościach, któremu doradza Griffin Real Estate.

Piotr Rożek (PAP Biznes)

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Pamela Flores
    2021-11-02 09:43:37
    Potrzebujesz pilnie pożyczki? Czy przeżywasz kryzys finansowy? Nie martw się więcej, ponieważ rozwiązanie jest tutaj. Skontaktuj się ze mną już dziś w sprawie wszelkiego rodzaju pożyczek pod adresem pamelarosaflores11(A) gmail. com.
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powstanie serwis z bieżącymi cenami transakcyjnymi mieszkań

Minister rozwoju zapowiedział w piątek uruchomienie ogólnodostępnego, bezpłatnego serwisu, na którym będą publikowane ceny transakcyjne mieszkań na podstawie danych od notariuszy. Poinformował też, że deweloperzy będą musieli publikować ceny mieszkań na swoich stronach i w ogłoszeniach.

Kiedy jest potrzebne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest i nie będzie wymagane, jeśli wykorzystujemy istniejący budynek lub lokal na własny użytek, ale jest konieczne, gdy chcemy nieruchomość sprzedać lub wynająć - przekazało PAP MRiT. Wchodząca w życie 28 kwietnia nowelizacja doprecyzowuje przepisy.

Ceny najmu w lutym 2023. Nadal rosną, czy zaczęły maleć?

Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że od września 2022 r. mamy do czynienia z karuzelą wzrostów i spadków cen za najem. Jak sytuacja wyglądała w lutym?

Dlaczego Polacy korzystają z usług agentów nieruchomości?

Blisko połowa osób poszukujących nieruchomości deklaruje, że potrzebuje pomocy profesjonalnego doradcy – wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl. Z okazji Dnia Pośrednika (30 marca) zapytano też ekspertów, jakie problemy są najczęściej powodem nawiązania współpracy z agentem nieruchomości.   

Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 m2 - do dwóch kondygnacji - bez pozwolenia na budowę

29 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m2, będzie możliwa na podstawie tej samej procedury, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – jedynie na podstawie zgłoszenia. Jakie inne zmiany przepisów zajdą w Prawie budowlanym?

NBP: w IV kwartale 2022 r. oddano do użytku rekordową liczbę mieszkań. Ile?

W ostatnim kwartale 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę nowych mieszkań - poinformował w opublikowanym w środę 29 marca 2023 raporcie Narodowy Bank Polski. Ich liczba jest wyższa o blisko 24,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. 

Ceny mieszkań w lutym 2023. Raport

W ostatnich miesiącach obserwujemy nieustanne zmiany cen mieszkań. W listopadzie spadły, w grudniu wzrosły, w styczniu ponowie spadły. A co działo się z cenami mieszkań w lutym? Jak wygląda sytuacja na rynku kredytów hipotecznych? Czy złagodzenie przez KNF Rekomendacji S obudziło rynek kredytów? I jak na rynek wpłynie zapowiadany Kredyt 2 procent?

Na jakie dofinansowanie do pomp ciepła i fotowoltaiki możemy liczyć w 2023 r.?

Dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę. Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej. 

Najem instytucjonalny – sektor PRS z ambitnymi planami budowy

Przedłużający się konflikt w Ukrainie oraz znacznie obniżona zdolność kredytowa ludzi zwiększają popyt na wynajem mieszkań i tym samym wpływają na rozwój rynku PRS w Polsce. Według danych Eurostatu z 2021 roku, w Unii Europejskiej około 30 proc. ludności mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, podczas gdy w Polsce tylko około 13 proc.

Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

Dlaczego panele fotowoltaiczne wyłączają się w słoneczne dni?

Urząd Regulacji Energetyki podpowiada, jak sobie poradzić, kiedy domowa instalacja fotowoltaiczna nie działa prawidłowo.

Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

Jaki będzie 2023 w mieszkaniówce?

Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku? 

Sektor PRS z rekordowym wolumenem transakcji w 2022

Najem instytucjonalny wywodzi się z Europy Zachodniej i jest mocno ugruntowany m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii. Od kilku lat zainteresowanie rynkiem PRS w Polsce stale wzrasta, zarówno ze strony inwestorów, jak i najemców.

Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny?

Klienci poszukujący mieszkania dla rodziny mają zdecydowanie inne wymagania niż ci, których celem jest zakup małego, kameralnego lokum tylko dla siebie. Rodzinna nieruchomość powinna odpowiadać zróżnicowanym i zmieniającym się w czasie potrzebom wszystkich domowników. Nie powinno zabraknąć w niej kącika dla dziecka, miejsca, w którym rodzice będą mogli odpocząć i części wspólnej, służącej do integracji. Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny?

Najemcy Mieszkania Plus będą mogli nabyć je na własność. Na jakich warunkach?

Najemcy lokali z programu Mieszkanie Plus będą mieć możliwość dojścia do własności - zapewnił we wtorek w Sejmie prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Przyznał, że tempo usuwania usterek w różnych lokalizacjach bywa różne. Wszystkie projekty są na 5 letniej gwarancji lub rękojmi - podkreślił.

Jak walczyć z ubóstwem energetycznym

Działacze, eksperci i liderzy biznesu wzywają Polskę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu ponadpartyjnego poparcia w Parlamencie wchodzi w ostatnią rundę negocjacji z UE. Dyrektywa określa plan działania w zakresie renowacji budynków w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i walki z ubóstwem energetycznym.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - zmiany od 28 kwietnia 2023 r.

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku (lub części budynku) nie jest nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia 2023 r. nowelizacją przepisów w tym zakresie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia najważniejsze zmiany.

O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?

O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?Co różni prawdziwy loft od tzw. „soft loftu”? Na jakie architektoniczne detale powinniśmy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że kupujemy mieszkanie, w którym deweloper naprawdę zachował wszystkie cechy prawdziwego loftu?

Energooszczędne rozwiązania wdrażane na nowych osiedlach mieszkaniowych

Czy deweloperzy wykorzystują w realizowanych projektach mieszkaniowych nowe rozwiązania pozwalające obniżyć koszty utrzymania nieruchomości? Jakie? W których inwestycjach? Ile można dzięki nim zaoszczędzić? 

Zdolność kredytowa w marcu po obniżeniu rekomendacji KNF

KNF pozwoliła bankom na obniżenie bufora bezpieczeństwa. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w bankach, które wprowadziły taką zmianę dostępna kwota kredytu wzrosła średnio o 16%. Rekordzistą jest Millennium, w którym wzrost to aż 26%. Dla przykładu rodzina z dwójką dzieci i dochodem 10 000 zł netto może uzyskać 630 000 zł, czyli aż o 130 000 zł więcej niż w lutym.

Jak oszczędzać na pierwsze mieszkanie? Od czego zacząć? Ceny mieszkań w 2023 roku

W 2023 roku zakup mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Niepewna sytuacja gospodarcza w Polsce i szalejąca inflacja negatywnie wpływają na ceny nieruchomości. Problemem są też trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Kryzys dotyka szczególnie ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Jak w dzisiejszych czasach zacząć oszczędzać na własne M?