REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września
Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

REKLAMA

REKLAMA

Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

Uchwała zamiast zgody wszystkich właścicieli na nabycie gruntu

Ta nowelizacja przynosi dużo korzyści dla wspólnot mieszkaniowych. Wiele z nich funkcjonuje bowiem na nieruchomościach wydzielanych po obrysie budynku. Taki stan rodzi wiele problemów, od funkcjonalnych - wynikających z braku podwórka, czy miejsca na altanę śmietnikową, po prawne – balkony i docieplenie w takich budynkach znajdują się bowiem na „cudzym” terenie – mówi wiceminister Piotr Uściński i dodaje, że od teraz będzie można łatwiej nabyć od Skarbu Państwa lub samorządów nieruchomości niezbędne do prawidłowego korzystania z budynków przez właścicieli lokali tworzących wspólnotę.

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas zgodę na nabycie otaczających budynek terenów musieli wyrazić wszyscy właściciele lokali. Było to często procesem czasochłonnym, a niekiedy wręcz niemożliwym do przeprowadzenia, szczególnie przy dużych wspólnotach mieszkaniowych.

Od tej pory zgoda na nabycie gruntu poprawiającego warunki zagospodarowania nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym np. pod altanę śmietnikową, czy inne obiekty potrzebne wspólnocie, będzie podejmowana w drodze uchwały właścicieli lokali.

Powierzenie wspólnotom mieszkaniowym tych kompetencji niewątpliwie przyczyni się do uproszczenia i przyspieszenia procedury nabywania gruntów w celu utworzenia działek budowlanych umożliwiających wspólnocie prawidłowe korzystanie z budynków mieszkalnych – dodaje wiceminister Uściński.

Można nabyć także grunty, które nie przylegają do nieruchomości budynkowej

W nowelizacji przewidziano też rozszerzenie uprawnienia do nabywania nieruchomości z publicznego zasobu także na grunty, które nie przylegają do nieruchomości budynkowej. Rozwiązanie to pozwoli na nabycie przez wspólnotę mieszkaniową (właścicieli lokali) gruntów, które mimo braku bezpośredniego sąsiedztwa, faktycznie służą ogółowi mieszkańców.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. z 2021 r., poz. 1561

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Nysanka
    2021-10-12 19:01:25
    Odkryto drogę zarządom do robienia swoich interesów bez względu na innych właścicieli. Będą robić sobie co chcą za pieniądze innych mieszkańców. Zabiliście prawo zwykłych mieszkańców do decydowania na co zostaną wydane ich pieniądze... Koniec naszych praw, teraz rządzi Zarząd - sam siebie wybiera, sam sobie rządzi..
    2
  • Asia
    2022-11-27 16:06:19
    Proszę podać dokładny numer artykułu który wprowadza tą zmianę. Urząd Miasta Krakowa w procedurze GS-60 wymaga zgody wszystkich właścicieli.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

REKLAMA

Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

REKLAMA

Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

REKLAMA