REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualne rozliczenie CO i ciepłej wody w blokach - projekt rozporządzenia

Indywidualne rozliczenie CO i ciepłej wody w blokach - projekt rozporządzenia
Indywidualne rozliczenie CO i ciepłej wody w blokach - projekt rozporządzenia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Indywidualne rozliczenie CO i ciepłej wody. Właściciele mieszkań w blokach mają otrzymać dokładną informację o sposobie rozliczania ich za ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową, a opłaty mają odpowiadać zużyciu - wynika z uzasadnienia projektu rozporządzenia MKiŚ. Reguluje też warunki techniczne instalacji inteligentnych ciepłomierzy.

Podzielniki kosztów ogrzewania i wodomierze do ciepłej wody

Na stronach RCL opublikowano 8 września 2021 r. projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. sprawie określenia szczegółowych warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej. Projektowane przepisy regulują też warunki wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt rozporządzenia to efekt uchwalonej w kwietniu noweli ustawy o efektywności energetycznej, która zobowiązała MKiŚ do przygotowania odpowiedniego rozporządzenia dotyczącego indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z wykorzystywanego ogrzewania, a także ciepłej wody.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że celem nowego rozporządzenia jest po pierwsze "określenie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania w budynkach wielolokalowych ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, posiadających funkcję zdalnego odczytu".

Aktualnie nie ma przepisów regulujących warunki technicznej możliwości oraz ekonomicznej opłacalności stosowania ww. urządzeń. Ustalenie takich warunków pozwoli właścicielom lub zarządcom budynków na dobór odpowiedniej metody rozliczania kosztów ciepła pomiędzy lokalami w budynkach wielolokalowych. Uregulowania ww. kwestii pozwolą ujednolicić system wyboru metody rozliczeń kosztów ciepła w Polsce oraz pozwolą poprawić efektywność energetyczną budynków wielolokalowych.

Wybór metody rozliczania kosztów CO

Projektowane przepisy określają również warunki wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale w blokach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aktualnie w Polsce nie ma regulacji ww. zakresie. Projekt rozporządzenia określa wszystkie koszty związane z rozliczeniem całkowitego kosztu zakupu ciepła w budynku wielolokalowym. Co ważne, określa również obowiązek stosowania w rozliczeniach kosztów ciepła przez właścicieli i zarządców budynków, współczynników wyrównawczych położenia lokalu w bryle budynku oraz ustanowienia maksymalnego oraz minimalnego kosztu zmiennego w przeliczeniu na m2 powierzchni lokali w przypadku stosowania w nich metody rozliczeń wykorzystującej wskazania podzielników kosztów ogrzewania.

Resort klimatu tłumaczy, że nowe przepisy mają także wyeliminować nieprawidłowości polegające na tym, że ktoś będzie więcej płacił za ciepło mimo tego, iż jego dostarczenie przekracza możliwości zamontowanego grzejnika. Ma to również działać w drugą stronę, kiedy poprzez wyłączenie grzejnika, opłaty za ciepło są zaniżone z powodu tego, iż lokator korzysta z wyprodukowanego przez sąsiadów ciepła, które przenika do jego mieszkania.

Katalog informacji dla użytkowników lokali

W uzasadnieniu wskazano, że projekt zakłada również katalog informacji jakie powinni otrzymywać lokatorzy w ramach rozliczenia zakupu ciepła. Dodano w nim, że nowe przepisy przewidują, iż opłaty będą ustalane tak, by odpowiadały zużyciu ciepła na ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Projektowane rozwiązania przewidują również współczynniki wyrównawcze, które wynikają z położenia lokalu w bryle budynku.

Obowiązki właściciela lub zarządcy budynku

Z uzasadnienia wynika, że właściciel lub zarządca budynku będzie musiał dostosować regulamin rozliczeń ciepła w terminie roku od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

Projektowane rozporządzenie zakłada też kilka przypadków, w których stosowanie inteligentnych ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania lub wodomierzy stosowanych do rozliczeń nie będzie opłacalne. Jednym z określonych warunków nieopłacalności stosowania takich urządzeń jest sytuacja, kiedy koszt ich montażu przekracza 1 proc. opłat rocznych na fundusz remontowy. Jako nieopłacalną wskazano również sytuację, kiedy budynek nie został poddany termomodernizacji lub też eksploatacja inteligentnych ciepłomierzy lub wodomierzy przekracza 1 proc. całkowitych kosztów eksploatacji budynku w ciągu roku.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (tj. publikacji w Dzienniku Ustaw).

(PAP)

Michał Boroń
mick/ je/

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie określenia szczegółowych warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, szczegółowych warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Romuś
    2021-09-10 17:53:52
    Chciałbym przeczytać Wasz komentarz do tych nowości.
    0
  • Ziutek
    2021-09-13 23:03:05
    Ta "informacja" nie powinna przekroczyć 3 wierszy druku - w niej prawie nic nie ma. Nie ma też bezpośredniego linku. To coraz częstsze zjawisko nawiedzające Infor-a (: Piszta czego nie wiemy, chyba, że dla reklamodawców jest nadmiar czytelników... Łatwo zauważyć, że brak komentarza o legalności dotychczasowych sposobów rozliczeń z pominięciem ustawy o miarach, a wynika z niej chyba 2 lata na koszt podatników.
    0
  • M
    2021-10-21 22:28:59
    par 13. 2 Jest: 2. Przy wyliczaniu kosztów zmiennych zakupu ciepła zależnych od jego zużycia uwzględnia się zamówioną moc cieplną dla budynku, koszt ciepła, okres rozliczeniowy w sezonie grzewczym oraz średnią temperaturę zewnętrzną w okresie grzewczym Czyli 2. Przy wyliczaniu kosztów zmiennych zakupu ciepła zależnych od jego zużycia uwzględnia się: zamówioną moc cieplną dla budynku, //// zamówiona moc cieplna dla budynku nie tworzy kosztu zmiennego i powinna być rozliczana na m2 (metry kwadratowe) koszt ciepła, //// oczywiście i tu można uściślić, że chodzi o koszt ciepła na ogrzewanie rozliczanej jednostki wynikający ze wskazań ciepłomierza (dla budynku, klatki schodowej lub grupy budynków zależnie od miejsca zamontowania tego ciepłomierza) okres rozliczeniowy w sezonie grzewczym //// no tak, można podać. Czyli wskazuje się, z jakiego okresu uwzględnia się zużycie ciepła i faktury za to ciepło. Przy czym posługiwanie się sezonem grzewczym jest bardziej logiczne niż rokiem kalendarzowym. oraz średnią temperaturę zewnętrzną w okresie grzewczym //// A w jaki sposób? Czy autorzy przepisów nie mylą tu ciepła z temperaturą? Stąd proponuję zapis: 2. Przy wyliczaniu kosztów zmiennych ciepła, tj. kosztów zależnych od jego zużycia, uwzględnia się tylko i wyłącznie koszt ciepła wynikający ze wskazań ciepłomierza w danym okresie rozliczeniowym.
    0
  • M
    2021-10-21 22:30:03
    Jest: § 11. Całkowite koszty zakupu ciepła dostarczonego na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku dzieli się na koszty jej przygotowania, uwzględniając liczbę lokali w budynku lub powierzchnię tych lokali oraz koszty związane ze zużyciem ciepłej wody użytkowej rozliczane na podstawie wskazań wodomierzy do pomiaru ciepłej wody w lokalach lub według liczby osób stale zamieszkujących w lokalu. A. Teoretyczny koszt podgrzewu 1m3 wody, aby uzyskać ciepłą wodę to około 8 zł/m3. Spółdzielnie pobierają około 18 zł za m3 ciepłej wody. Kwota ta nie pokrywa kosztów ciepła na przygotowanie ciepłej wody. B. Pozostałe koszty podgrzewu ciepłej wody, jako wynikające ze strat ciepła w przewodach rozprowadzających i cyrkulacyjnych powinny być uzyskane uwzględniając liczbę lokali w budynku lub (lepiej) powierzchnię tych lokali. C. Posługiwanie się "liczbą osób stale zamieszkujących w lokalu" jest niewłaściwe i jest zachętą do obchodzenia przepisów meldunkowych. Stąd sugeruję zapis: § 11. Całkowite koszty zakupu ciepła dostarczonego na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku, po odliczeniu opłat wynikających ze zużycia ciepłej wody i z przyjętej ceny zł/m3 podgrzewu ciepłej wody rozlicza się na powierzchnię lokali lub ewentualnie liczbę lokali. Cena zł/m3 podgrzewu ciepłej wody nie powinna przekraczać podwojonej ceny podgrzania ciepłej wody od temperatury 5 do 57C. Ceny ciepła zł/GJ podane są na fakturach sprzedawcy.. Proponowane uzupełnienia do rozporządzenia:
    0
  • M
    2021-10-21 22:31:06
    Proponowane uzupełnienia do rozporządzenia: § 2. 12) podzielnik – urządzenie spełniające wymagania norm PN EN 834 lub PN EN 835. Jeżeli czułość bazowa podzielników elektronicznych nie została podana, w naliczeniach kosztow ogrzewania przyjmuje się czułość bazową 1 wz/kWh.
    0
  • zwykły "śmiertelnik"
    2023-03-09 15:40:50
    Artykuł napisany jest dla znawców problemu?. Nie każdy musi się znać na tych zawiłościach. Czy nie można opisać tego wszystkiego w bardziej przystępnym języku aby przysłowiowy "śmiertelnik" to zrozumiał?
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

REKLAMA

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

REKLAMA

Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

REKLAMA