Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indywidualne rozliczenie CO i ciepłej wody w blokach - projekt rozporządzenia

Indywidualne rozliczenie CO i ciepłej wody w blokach - projekt rozporządzenia
Indywidualne rozliczenie CO i ciepłej wody w blokach - projekt rozporządzenia
Fotolia
Indywidualne rozliczenie CO i ciepłej wody. Właściciele mieszkań w blokach mają otrzymać dokładną informację o sposobie rozliczania ich za ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową, a opłaty mają odpowiadać zużyciu - wynika z uzasadnienia projektu rozporządzenia MKiŚ. Reguluje też warunki techniczne instalacji inteligentnych ciepłomierzy.

Podzielniki kosztów ogrzewania i wodomierze do ciepłej wody

Na stronach RCL opublikowano 8 września 2021 r. projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. sprawie określenia szczegółowych warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej. Projektowane przepisy regulują też warunki wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach.

Projekt rozporządzenia to efekt uchwalonej w kwietniu noweli ustawy o efektywności energetycznej, która zobowiązała MKiŚ do przygotowania odpowiedniego rozporządzenia dotyczącego indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z wykorzystywanego ogrzewania, a także ciepłej wody.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że celem nowego rozporządzenia jest po pierwsze "określenie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania w budynkach wielolokalowych ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, posiadających funkcję zdalnego odczytu".

Aktualnie nie ma przepisów regulujących warunki technicznej możliwości oraz ekonomicznej opłacalności stosowania ww. urządzeń. Ustalenie takich warunków pozwoli właścicielom lub zarządcom budynków na dobór odpowiedniej metody rozliczania kosztów ciepła pomiędzy lokalami w budynkach wielolokalowych. Uregulowania ww. kwestii pozwolą ujednolicić system wyboru metody rozliczeń kosztów ciepła w Polsce oraz pozwolą poprawić efektywność energetyczną budynków wielolokalowych.

Wybór metody rozliczania kosztów CO

Projektowane przepisy określają również warunki wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale w blokach.

Aktualnie w Polsce nie ma regulacji ww. zakresie. Projekt rozporządzenia określa wszystkie koszty związane z rozliczeniem całkowitego kosztu zakupu ciepła w budynku wielolokalowym. Co ważne, określa również obowiązek stosowania w rozliczeniach kosztów ciepła przez właścicieli i zarządców budynków, współczynników wyrównawczych położenia lokalu w bryle budynku oraz ustanowienia maksymalnego oraz minimalnego kosztu zmiennego w przeliczeniu na m2 powierzchni lokali w przypadku stosowania w nich metody rozliczeń wykorzystującej wskazania podzielników kosztów ogrzewania.

Resort klimatu tłumaczy, że nowe przepisy mają także wyeliminować nieprawidłowości polegające na tym, że ktoś będzie więcej płacił za ciepło mimo tego, iż jego dostarczenie przekracza możliwości zamontowanego grzejnika. Ma to również działać w drugą stronę, kiedy poprzez wyłączenie grzejnika, opłaty za ciepło są zaniżone z powodu tego, iż lokator korzysta z wyprodukowanego przez sąsiadów ciepła, które przenika do jego mieszkania.

Katalog informacji dla użytkowników lokali

W uzasadnieniu wskazano, że projekt zakłada również katalog informacji jakie powinni otrzymywać lokatorzy w ramach rozliczenia zakupu ciepła. Dodano w nim, że nowe przepisy przewidują, iż opłaty będą ustalane tak, by odpowiadały zużyciu ciepła na ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Projektowane rozwiązania przewidują również współczynniki wyrównawcze, które wynikają z położenia lokalu w bryle budynku.

Obowiązki właściciela lub zarządcy budynku

Z uzasadnienia wynika, że właściciel lub zarządca budynku będzie musiał dostosować regulamin rozliczeń ciepła w terminie roku od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

Projektowane rozporządzenie zakłada też kilka przypadków, w których stosowanie inteligentnych ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania lub wodomierzy stosowanych do rozliczeń nie będzie opłacalne. Jednym z określonych warunków nieopłacalności stosowania takich urządzeń jest sytuacja, kiedy koszt ich montażu przekracza 1 proc. opłat rocznych na fundusz remontowy. Jako nieopłacalną wskazano również sytuację, kiedy budynek nie został poddany termomodernizacji lub też eksploatacja inteligentnych ciepłomierzy lub wodomierzy przekracza 1 proc. całkowitych kosztów eksploatacji budynku w ciągu roku.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia (tj. publikacji w Dzienniku Ustaw).

(PAP)

Michał Boroń
mick/ je/

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie określenia szczegółowych warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, szczegółowych warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Romuś
  2021-09-10 17:53:52
  Chciałbym przeczytać Wasz komentarz do tych nowości.
  0
 • Ziutek
  2021-09-13 23:03:05
  Ta "informacja" nie powinna przekroczyć 3 wierszy druku - w niej prawie nic nie ma. Nie ma też bezpośredniego linku. To coraz częstsze zjawisko nawiedzające Infor-a (: Piszta czego nie wiemy, chyba, że dla reklamodawców jest nadmiar czytelników... Łatwo zauważyć, że brak komentarza o legalności dotychczasowych sposobów rozliczeń z pominięciem ustawy o miarach, a wynika z niej chyba 2 lata na koszt podatników.
  0
 • M
  2021-10-21 22:28:59
  par 13. 2 Jest: 2. Przy wyliczaniu kosztów zmiennych zakupu ciepła zależnych od jego zużycia uwzględnia się zamówioną moc cieplną dla budynku, koszt ciepła, okres rozliczeniowy w sezonie grzewczym oraz średnią temperaturę zewnętrzną w okresie grzewczym Czyli 2. Przy wyliczaniu kosztów zmiennych zakupu ciepła zależnych od jego zużycia uwzględnia się: zamówioną moc cieplną dla budynku, //// zamówiona moc cieplna dla budynku nie tworzy kosztu zmiennego i powinna być rozliczana na m2 (metry kwadratowe) koszt ciepła, //// oczywiście i tu można uściślić, że chodzi o koszt ciepła na ogrzewanie rozliczanej jednostki wynikający ze wskazań ciepłomierza (dla budynku, klatki schodowej lub grupy budynków zależnie od miejsca zamontowania tego ciepłomierza) okres rozliczeniowy w sezonie grzewczym //// no tak, można podać. Czyli wskazuje się, z jakiego okresu uwzględnia się zużycie ciepła i faktury za to ciepło. Przy czym posługiwanie się sezonem grzewczym jest bardziej logiczne niż rokiem kalendarzowym. oraz średnią temperaturę zewnętrzną w okresie grzewczym //// A w jaki sposób? Czy autorzy przepisów nie mylą tu ciepła z temperaturą? Stąd proponuję zapis: 2. Przy wyliczaniu kosztów zmiennych ciepła, tj. kosztów zależnych od jego zużycia, uwzględnia się tylko i wyłącznie koszt ciepła wynikający ze wskazań ciepłomierza w danym okresie rozliczeniowym.
  0
 • M
  2021-10-21 22:30:03
  Jest: § 11. Całkowite koszty zakupu ciepła dostarczonego na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku dzieli się na koszty jej przygotowania, uwzględniając liczbę lokali w budynku lub powierzchnię tych lokali oraz koszty związane ze zużyciem ciepłej wody użytkowej rozliczane na podstawie wskazań wodomierzy do pomiaru ciepłej wody w lokalach lub według liczby osób stale zamieszkujących w lokalu. A. Teoretyczny koszt podgrzewu 1m3 wody, aby uzyskać ciepłą wodę to około 8 zł/m3. Spółdzielnie pobierają około 18 zł za m3 ciepłej wody. Kwota ta nie pokrywa kosztów ciepła na przygotowanie ciepłej wody. B. Pozostałe koszty podgrzewu ciepłej wody, jako wynikające ze strat ciepła w przewodach rozprowadzających i cyrkulacyjnych powinny być uzyskane uwzględniając liczbę lokali w budynku lub (lepiej) powierzchnię tych lokali. C. Posługiwanie się "liczbą osób stale zamieszkujących w lokalu" jest niewłaściwe i jest zachętą do obchodzenia przepisów meldunkowych. Stąd sugeruję zapis: § 11. Całkowite koszty zakupu ciepła dostarczonego na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku, po odliczeniu opłat wynikających ze zużycia ciepłej wody i z przyjętej ceny zł/m3 podgrzewu ciepłej wody rozlicza się na powierzchnię lokali lub ewentualnie liczbę lokali. Cena zł/m3 podgrzewu ciepłej wody nie powinna przekraczać podwojonej ceny podgrzania ciepłej wody od temperatury 5 do 57C. Ceny ciepła zł/GJ podane są na fakturach sprzedawcy.. Proponowane uzupełnienia do rozporządzenia:
  0
 • M
  2021-10-21 22:31:06
  Proponowane uzupełnienia do rozporządzenia: § 2. 12) podzielnik – urządzenie spełniające wymagania norm PN EN 834 lub PN EN 835. Jeżeli czułość bazowa podzielników elektronicznych nie została podana, w naliczeniach kosztow ogrzewania przyjmuje się czułość bazową 1 wz/kWh.
  0
 • zwykły "śmiertelnik"
  2023-03-09 15:40:50
  Artykuł napisany jest dla znawców problemu?. Nie każdy musi się znać na tych zawiłościach. Czy nie można opisać tego wszystkiego w bardziej przystępnym języku aby przysłowiowy "śmiertelnik" to zrozumiał?
  0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

Jaki będzie 2023 w mieszkaniówce?

Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku? 

Sektor PRS z rekordowym wolumenem transakcji w 2022

Najem instytucjonalny wywodzi się z Europy Zachodniej i jest mocno ugruntowany m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii. Od kilku lat zainteresowanie rynkiem PRS w Polsce stale wzrasta, zarówno ze strony inwestorów, jak i najemców.

Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny?

Klienci poszukujący mieszkania dla rodziny mają zdecydowanie inne wymagania niż ci, których celem jest zakup małego, kameralnego lokum tylko dla siebie. Rodzinna nieruchomość powinna odpowiadać zróżnicowanym i zmieniającym się w czasie potrzebom wszystkich domowników. Nie powinno zabraknąć w niej kącika dla dziecka, miejsca, w którym rodzice będą mogli odpocząć i części wspólnej, służącej do integracji. Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny?

Najemcy Mieszkania Plus będą mogli nabyć je na własność. Na jakich warunkach?

Najemcy lokali z programu Mieszkanie Plus będą mieć możliwość dojścia do własności - zapewnił we wtorek w Sejmie prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Przyznał, że tempo usuwania usterek w różnych lokalizacjach bywa różne. Wszystkie projekty są na 5 letniej gwarancji lub rękojmi - podkreślił.

Jak walczyć z ubóstwem energetycznym

Działacze, eksperci i liderzy biznesu wzywają Polskę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu ponadpartyjnego poparcia w Parlamencie wchodzi w ostatnią rundę negocjacji z UE. Dyrektywa określa plan działania w zakresie renowacji budynków w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i walki z ubóstwem energetycznym.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - zmiany od 28 kwietnia 2023 r.

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku (lub części budynku) nie jest nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia 2023 r. nowelizacją przepisów w tym zakresie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia najważniejsze zmiany.

O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?

O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?Co różni prawdziwy loft od tzw. „soft loftu”? Na jakie architektoniczne detale powinniśmy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że kupujemy mieszkanie, w którym deweloper naprawdę zachował wszystkie cechy prawdziwego loftu?

Energooszczędne rozwiązania wdrażane na nowych osiedlach mieszkaniowych

Czy deweloperzy wykorzystują w realizowanych projektach mieszkaniowych nowe rozwiązania pozwalające obniżyć koszty utrzymania nieruchomości? Jakie? W których inwestycjach? Ile można dzięki nim zaoszczędzić? 

Zdolność kredytowa w marcu po obniżeniu rekomendacji KNF

KNF pozwoliła bankom na obniżenie bufora bezpieczeństwa. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w bankach, które wprowadziły taką zmianę dostępna kwota kredytu wzrosła średnio o 16%. Rekordzistą jest Millennium, w którym wzrost to aż 26%. Dla przykładu rodzina z dwójką dzieci i dochodem 10 000 zł netto może uzyskać 630 000 zł, czyli aż o 130 000 zł więcej niż w lutym.

Jak oszczędzać na pierwsze mieszkanie? Od czego zacząć? Ceny mieszkań w 2023 roku

W 2023 roku zakup mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Niepewna sytuacja gospodarcza w Polsce i szalejąca inflacja negatywnie wpływają na ceny nieruchomości. Problemem są też trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Kryzys dotyka szczególnie ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Jak w dzisiejszych czasach zacząć oszczędzać na własne M? 

Stopy procentowe w marcu bez zmian, ale rata kredytu hipotecznego może spaść o 136 zł

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale marcowa rata części kredytobiorców i tak będzie niższa niż w lutym. Którzy kredytobiorcy mogą liczyć na obniżenie raty spłacanego kredytu hipotecznego?

Rynek biurowy w Poznaniu w 2022 - podsumowanie wyników

W 2022 roku w Poznaniu zawarto umowy najmu na ponad 48 tys. mkw. powierzchni biurowej. Stolica Wielkopolski plasuje się na szóstym miejscu wśród miast regionalnych pod względem podaży powierzchni z ponad 623 tys. mkw. biur.

Dla kogo cena maksymalna energii w branży nieruchomości komercyjnych?

Właściciele i zarządcy nieruchomości komercyjnych będą musieli we własnym zakresie zweryfikować, czy obiekty oraz działalność najemców ich lokali użytkowych spełniają kryteria uznania za odbiorcę uprawnionego i czy w związku z tym mogą ubiegać się o rozliczenie w ramach ceny maksymalnej energii elektrycznej. Rozszerzenie możliwości zastosowania zamrożenia ceny, wprowadzone nowelizacją z 15 grudnia 2022, w założeniu miało pomóc odbiorcom sprostać wysokim kosztom energii elektrycznej. Jednak  nieprecyzyjna konstrukcja przepisów mnoży pytania, na które wciąż brakuje jednoznacznych odpowiedzi. 

Trudna sytuacja deweloperów mieszkaniowych

Poważna sytuacja na rynku nieruchomości odbija się na przedsiębiorcach. „Mieszkania wracają do deweloperów, klienci nie podpisują umów końcowych”

Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 2023-2026

W dniu 7 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma na celu uproszczenie, przyspieszenie i ujednolicenie procedur dotyczących planowania przestrzennego w gminach. Wprowadzone zostanie nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy. Funkcjonować będzie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym.

W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach

Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce sięgnęła w lutym 4,6 tys. i była najwyższa od 13 miesięcy. 38 % wzrost sprzedaży nie zmobilizował jednak deweloperów do większych wprowadzeń, a liczba mieszkań które trafiły do oferty była trzykrotnie niższa niż sprzedanych - wynika z danych Otodom Analytics. Nie może zatem dziwić, że ceny z miesiąca na miesiąc rosną.

Suma nowej powierzchni magazynowej w 2022 roku

Rok 2022 był rekordowy pod względem dostarczonej nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce. Również aktywność najemców utrzymywała się na stosunkowo wysokim poziomie, a wolumen powierzchni magazynowej będącej w budowie stopniowo się zmniejszał.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego - zmiany od marca

Program Mieszkanie bez wkładu własnego zostanie znowelizowany od marca br. Gwarancją zastępującą wkład własny ma zostać objętych więcej osób. Teraz z programu będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy nie posiadają środków na wkład własny oraz osoby, które mogą wnieść wkład własny nieprzekraczający 200 tys. zł. i niższy niż 20 proc. kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany. Ale zmian jest więcej.

Całkowity zakaz palenia węglem od października 2023 r. w Warszawie. Dotacja na wymianę starego pieca-kopciucha pokrywa do 70% kosztów

Na podstawie przepisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem, więc mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. – Przyszły sezon grzewczy w stolicy powinien być już bez węgla – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy z Urzędu m.st. Warszawy. Od stycznia 2023 r. nielegalne są już bezklasowe piece węglowe. W stolicy wciąż jest ich ok. 4,4 tys. Osoby, które dotąd nie wymieniły kopciuchów na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania, powinny się z tym pospieszyć, bo ich używanie grozi mandatem. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż można przy tej inwestycji skorzystać z miejskiego programu dofinansowania.

D.Tusk: Kredyt 0% to realna szansa na mieszkanie

Kredyt 0%. Korzystający z rządowego programu Mieszkanie Plus są raczej jego ofiarami, niż beneficjentami; dlatego tak wielką wagę przywiązuję do programu Kredyt 0%; to naprawdę realna szansa na mieszkanie - mówił w piątek w Mińsku Mazowieckim szef PO Donald Tusk.

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Inwestycje na rynku nieruchomości w Polsce

Jaki sektor wygra w tym roku w wyścigu inwestycyjnym? Czy inwestorzy, którzy poszukują w Polsce okazji, postawią jak w roku ubiegłym przede wszystkim na biurowce? Czy rynek transakcji inwestycyjnych zdominują magazyny i parki handlowe?