REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomości - kupować, sprzedawać czy czekać na lepszy moment?

Popyt na domy i mieszkania zależy od kondycji polskiej gospodarki
Popyt na domy i mieszkania zależy od kondycji polskiej gospodarki

REKLAMA

REKLAMA

Decyzji o zakupie mieszkania czy domu nie warto odkładać na później, gdyż ich ceny będą stale rosnąć, zaś bardzo niskie stopy procentowe stwarzają obecnie wyjątkowo korzystne warunki dla kredytobiorców – stwierdzili uczestnicy debaty „Nieruchomości - kupować, sprzedawać czy czekać na lepszy moment?”, zorganizowanej przez PAP.

Decyzji o zakupie mieszkania nie warto odkładać

REKLAMA

W debacie wzięli udział przedstawiciele podmiotów zaangażowanych w rozwój rynku nieruchomości w Polsce: Grupy Murapol, RONSON Development, PKO Banku Polskiego, HRE Investments oraz Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości.

REKLAMA

Iwona Sroka, członek zarządu Murapol zauważyła, że klienci poszukując ofert nowych mieszkań, zwracają uwagę na tzw. zewnętrzną powierzchnię prywatną – balkony, tarasy czy ogródki przylegające do mieszkań na parterach budynków. „Ludzie chcą mieszkać i pracować w przyjaznym i komfortowym otoczeniu. Pandemia sprawiła, że zniknęło pojęcie >>osiedli sypialni<<, bo nasze życie w ogromnym stopniu przeniosło się do miejsca zamieszkania. Nadal widzimy rosnące zainteresowanie Polaków nowymi nieruchomościami, zwłaszcza w segmencie stanowiącym naszą specjalność, czyli mieszkań ustawnych, z większą liczbą oddzielnych pomieszczeń, oraz z dużymi balkonami i pakietem Eco, mieszkań w rozwijających się dzielnicach miast” – dodała.

Boaz Haim, prezes zarządu RONSON Development przyznał, że konsumenci wciąż chętnie inwestują w nieruchomości. „Zanotowaliśmy 21-procentowy wzrost sprzedaży mieszkań w 2020 r. i 28-proc. w pierwszym kwartale 2021 r.” Wskazał jednocześnie na zmieniające się potrzeby klientów. „Klienci nie kupują dziś jedynie mieszkania, ale cały pakiet tzw. >>wartości dodanych<<. Mieszkanie musi stanowić całościowy projekt, wpisany w szerszy, społeczno-infrastrukturalny kontekst poprzez dostępność m.in. przedszkoli, placów zabaw, ale też bazy handlowo-usługowej” – przekonywał.

Zakup nieruchomości a ekologia

REKLAMA

Przedstawiciele obu firm deweloperskich zgodzili się, że coraz większą rolę w podejmowaniu decyzji zakupowych odgrywają kwestie związane z ekologią, a wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy dostępność stacji ładowania samochodów elektrycznych są dziś integralną częścią ofert dostępnych na rynku nieruchomości.

Porównując atrakcyjność rynku pierwotnego i wtórnego Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, wskazał na główne czynniki, jakie powinien brać pod uwagę potencjalny kupujący. „Przede wszystkim chodzi o cenę, rentowność i koszty transakcyjne. Do każdego zakupu należy podchodzić indywidualnie, zaś opłacalność inwestycji zawsze stanowi splot szeregu czynników, z których żaden wyraźnie nie faworyzuje rynku pierwotnego bądź wtórnego” – mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbigniew Kubiński, prezydent Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości zwracał uwagę na istotne różnice pomiędzy oboma rynkami. „Deweloper porusza się w ściśle określonych ramach decydujących o opłacalności danej inwestycji. Z kolei właścicielowi używanego mieszkania zależy po prostu na jego sprzedaży, co tworzy szerokie pole do negocjacji” – podkreślał. Wśród zalet charakteryzujących mieszkania na rynku wtórnym wymienił m.in. ich lokalizację w centrach miast.

Rośnie popularność nieruchomości o większym metrażu

„Z raportu przygotowanego przez PKO Bank Polski, największego kredytodawcę na rynku mieszkaniowym wynika, że od kilku lat obserwujemy rosnącą popularność nieruchomości o większym metrażu oraz domów jednorodzinnych zlokalizowanych poza dużymi miastami. Pandemia wzmocniła te trendy” – powiedział Wojciech Matysiak, kierownik Zespołu Analiz Nieruchomości w PKO Banku Polskim.

W opinii wszystkich ekspertów, koniec pandemii stawia przed polskim rynkiem nieruchomości kolejne szanse i wyzwania.

Popyt na domy i mieszkania zależy od kondycji polskiej gospodarki

„Popyt na domy i mieszkania zależy od kondycji polskiej gospodarki. W marcu br. do banków wpłynęło najwięcej w historii wniosków o kredyt hipoteczny - 56 tys. Gdybyśmy w Warszawie chcieli kupić 50-metrowe mieszkanie i rozważali odłożenie tej decyzji na później, przypominam: od 2006 r. było jedynie kilka kwartałów, gdzie faktycznie zwłoka okazała się opłacalna” – przekonywał Bartosz Turek.

„Banki w ostatnim czasie poluzowały politykę kredytową. W tej chwili kredytobiorca dysponować musi wkładem własnym między 10 a 20 proc. oraz udokumentowanymi dochodami. Jednocześnie stopy procentowe pozostają na historycznie niskim poziomie. Tak korzystnych warunków finansowania nieruchomości jeszcze nie mieliśmy” – powiedział Wojciech Matysiak.

Nieruchomość jako polisa ubezpieczeniowa

Stabilna wartość nieruchomości podczas pandemii ugruntowała przekonanie, że stanowią one swoistą polisę ubezpieczeniową. „Według danych NBP, w ostatnich kilkunastu latach ceny mieszkań rosły szybciej niż inflacja. Dlatego wielu Polaków słusznie uważa, że niezależnie od innych atrybutów, nieruchomość obroni wartość majątku lub ją pomnoży w czasie” – oceniła Iwona Sroka.

Podobnie zresztą ma być w przyszłości – mieszkania nadal będą drożeć, co wynika z równoczesnego przyrostu kosztów: gruntów, materiałów budowlanych, wynagrodzeń pracowników wznoszących nowe obiekty.

„Ocenia się, że w Polce brakuje obecnie około miliona mieszkań. Jeżeli rocznie oddajemy do użytku 200 tys. kolejnych – to mamy przynajmniej pięć lat na zamknięcie tego deficytu” – konkludował Boaz Haim z RONSON Development.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA