reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną

Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną

Budownictwo mieszkaniowe. Udział domów i gruntów pod zabudowę jednorodzinną w strukturze zakupów nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r wyniósł 34 proc., podczas gdy w 2016 było to 21 proc. - napisał PKO Bank Polski w analizie.

Budownictwo mieszkaniowe

Z analizy wniosków kredytowych klientów PKO BP - jak czytamy - od kilku lat widoczna jest tendencja większego zainteresowania nieruchomościami mieszkaniowymi w powiatach otaczających duże miasta takie jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk z Gdynią oraz Szczecin.

Zwrócono uwagę, że w drugim kwartale 2020, a więc okresie objętym najbardziej rygorystycznymi ograniczeniami w przemieszczaniu się, bank odnotował istotny wzrost udziału wniosków na zakup nieruchomości mieszkaniowych poza dużymi aglomeracjami. Ich udział w strukturze zakupów nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r wyniósł 34 proc., podczas gdy w 2016 było to 21 proc.

Jest to - jak napisano - efekt wzrostu aktywności budownictwa mieszkaniowego w powiatach otaczających miasta. Wskazano, że latach 2018-2020 liczba rozpoczętych budów na terenach podmiejskich wzrosła o 11,5 proc., podczas gdy w samych aglomeracjach spadła o 21,2 proc.

Zwiększenie metrażu mieszkań z powodu pracy zdalnej

Zauważono, że wśród naturalnych konsekwencji rozwoju pracy zdalnej, a także nauki zdalnej, pojawia się wśród klientów również potrzeba zwiększenia metrażu mieszkania z uwagi na konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca np. na gabinet. "Potrzebę tę można zaspokoić poprzez kupno większego mieszkania, mieszkania z większą liczbą pokoi albo domu, co w wielu przypadkach wiązałoby się z omawianą wcześniej przeprowadzką za miasto" - czytamy.

Napisano, że zestawiając strukturę wniosków kredytowych ze strukturą oferty na rynku wtórnym z portali ogłoszeniowych według roku budowy, można wnioskować, że oferta nowych domów jest niewystarczająca względem zapotrzebowania. Wskazano też, że w najbliższych latach może wzrosnąć liczba transakcji na rynku nowych domów.

Popyt na domy

Zaznaczono, że rozwój pracy zdalnej nie jest kluczowym czynnikiem będącym u źródła rosnącego popytu na rynku domów, a jedynie czynnikiem wzmacniającym tendencję. "W naszej opinii dużo ważniejszym motorem dla tego rynku jest znaczna poprawa jakości zasobu w ostatnich latach. Myśląc o zmianach preferencji w długim okresie warto wspomnieć o kilku istotnych trendach społeczno-gospodarczych, poza pracą zdalną, które mogą kształtować wybory kupujących na rynku nieruchomości mieszkaniowych w przyszłości, takich jak np. zmiany demograficzne, rozwój technologii czy poprawa jakości powietrza" - napisano.

autorka: Ewa Wesołowska
ewes/ drag/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama