REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trendy architektoniczne w 2021 roku

Trendy architektoniczne w 2021 roku
Trendy architektoniczne w 2021 roku
Echo Investment SA

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie, gdy harmonia tego co wewnątrz i na zewnątrz jest kluczowa, konieczne jest znalezienie rozwiązań, które w pełni będą odpowiadać nastrojom społecznym i aktualnym trendom wśród architektów. Pandemia umocniła fakt, że architektura i przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy, odgrywa dużą rolę w codziennym życiu, zmieniła nasze podejście do projektowania mieszkań i przestrzeni miejskich.

Styl industrialny

Styl industrialny narodził się w latach 40. ubiegłego wieku pośród amerykańskich metropolii, gdzie opuszczone budynki przemysłowe zaczęły być oddawane na wynajem. Początkowo życie w takich budynkach było czymś ekstremalnym, jednak z biegiem czasu nowojorska bohema znalazła w nich sporo zalet - między innymi duże, przestronne okna i wysokie sufity. 

REKLAMA

Dzisiejszy styl industrialny jest bardziej intymny i elastyczny - można go łatwo dostosować do mieszkań o dowolnej wielkości. W 2021 architekci maksymalnie skupią się na jego poszerzeniu - renowacja opuszczonych budynków zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych, które często znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, pozwala na rozwiązanie aktualnych problemów, takich jak zachowanie wartości kulturowej i kodu architektonicznego danego miasta czy zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska. 

Druga strona minimalizmu

REKLAMA

W świetle dzisiejszych trendów należy zwrócić uwagę na architekturę minimalistyczną, która rozwijała się w latach 50-60 ubiegłego wieku. W 2021 r. styl ten ze względu na funkcjonalność, harmonię i swoje charakterystyczne cechy – przestronne balkony, panoramiczne okna, neutralne odcienie fasad budynków – ponownie stanie się popularny.

Proste formy z wykorzystaniem nowoczesnych i awangardowych materiałów widać także w przypadku hoteli, budynków biurowych oraz centrów handlowych. Wysokiej jakości materiały mają na celu zapewnienie dobrej jakości izolacji termicznej i akustycznej, co przekłada się na oszczędności ekonomiczne i duże korzyści dla środowiska. 

Duży wpływ na obecne trendy mieszkaniowe i styl życia ma młodsze pokolenie, które dąży do prostszego, wygodniejszego i nierzadko tańszego stylu życia. Architekci zaczęli zaspokajać ten popyt, projektując mikroapartamenty. Są one zwykle zlokalizowane są w bardziej zurbanizowanych i gęsto zaludnionych obszarach (często w pobliżu biurowców czy uczelni wyższych), zapewniają niezbędne udogodnienia dla użytkowników i są dostępne w przystępnej cenie. Chociaż jest to stosunkowo nowy koncept, mikroapartamenty stają się bardzo popularną opcją, szczególnie wśród młodszego pokolenia, ceniącego wygodę i dobrą lokalizację. Mając do wyboru akademik, współdzielone mieszkanie studenckie (a czasem i miejsce w pokoju), nawet niewielkie, ale w pełni samodzielne lokum jest dla nich korzystną opcją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekologiczne rozwiązania

REKLAMA

Od kilku lat architekci pracują nad realizacją idei bycia bliżej natury i wykorzystywania ekologicznych rozwiązań. W miastach widać aktywny rozwój zazieleniania elewacji z wykorzystaniem roślin – zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. 

Dobrym przykładem są m.in. zielone dachy czy ściany, pokrywające prywatne domy, przedsiębiorstwa, szkoły czy instytucje kulturalne. Wykonane z wytrzymałych odmian sukulentów, traw, polnych kwiatów i ziół, wnoszą naturalne piękno budynkom. Ekologiczne rozwiązania w architekturze to także niższe koszty ogrzewania i chłodzenia budynków.

– Dzisiejsza architektura pokazuje, że rośliny, drzewa i krzewy nie muszą rosnąć tylko w parkach. Zazielenianie terenów niesie ze sobą szeroką gamę korzyści ekologicznych, takich jak zdolność pochłaniania dwutlenku węgla, ograniczanie absorpcji ciepła, zmniejszanie hałasu, zapewnienie siedlisk dla owadów i ptaków. Takie rozwiązania mają również wymiar estetyczny i mogą być wyróżnikiem budynku – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak. 

Nowe technologie

Kiedy funkcjonalność i troska o naturę wychodzą na pierwszy plan, tuż obok pojawiają się technologiczne rozwiązania inteligentnych domów, które mają za zadanie zapewnić przyszłym mieszkańcom wiele udogodnień. Inteligentne urządzenia w mieszkaniach, oprócz wysokiej jakości wentylacji czy sterowania oświetleniem, mają za zadanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo oraz wygodę. Nowoczesne systemy muszą cechować się wydajnością w zużyciu energii, co jest szczególnie ważne w trosce o środowisko – to odzwierciedlenie społecznej świadomości dbałości o przyrodę i potrzeby konsumpcji. 

Energooszczędna technologia i trend eko-mieszkań ograniczają zużycie energii szczególnie poprzez zmniejszenie strat ciepła w budynku poprzez skuteczną izolację wysokiej jakości, przemyślane zagospodarowanie przestrzeni i zachowanie proporcji wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Otwarte i większe przestrzenie

Silnym trendem 2021 roku jest również optyczne otwieranie przestrzeni dzięki przeszkleniom. Duża przestrzeń będzie istotna jak nigdy wcześniej – zarówno w architekturze mieszkaniowej, jak i biurowcach. Jednym z istotniejszych kryteriów poszukiwania mieszkań będzie miejsce do relaksu – balkon, przestronny taras lub ogródek oraz możliwość wydzielenia osobnego, domowego biura. 

Również w przypadku inwestycji biurowych kwestia powierzchni będzie istotna. Z jednej strony pojawi się potrzeba istnienia większych pomieszczeń, które umożliwią zachowanie dystansu społecznego. Z drugiej zaś będziemy mieli do czynienia z większą popularnością pracy zdalnej. Pracodawcy przekonują się do tego systemu w różnorodnych branżach – także i tych, które do tej pory nie uwzględniały takiej opcji. Być może z czasem będziemy mieć do czynienia z tzw. gorącymi biurkami, gdzie pracownicy nie są przypisani do konkretnego stanowiska. Część z nich pracuje z domu, część jest na spotkaniach, wyjazdach – stąd liczba biurek odpowiadająca liczbie wszystkich zatrudnionych może okazać się za duża. Przekłada się to również na oszczędności.

Nie tylko podejście do przestrzeni ulegnie zmianie. Coraz ważniejsze będzie również łączenie funkcji mieszkaniowych, usługowych, handlowych czy biurowych w budynkach. Niezależnie od pory dnia będą one wykorzystywane – co pomoże w efektywnym zagospodarowaniu przestrzeni.

Trendy w architekturze na 2021 rok mają wspólne cechy — zaangażowanie w zrównoważony rozwój i zrównoważoną architekturę. Ewolucja społeczeństwa w kierunku zaangażowania w dbanie o środowisko sprawia, że coraz częściej stosujemy materiały nadające się do recyklingu, projektujemy mieszkania, które są samowystarczalne i dostarczamy budynkom wszelkiego rodzaju instalacje szanujące naszą planetę.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA