reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Zmiany w pakiecie mieszkaniowym - więcej pieniędzy na rozwój mieszkalnictwa

Zmiany w pakiecie mieszkaniowym - więcej pieniędzy na rozwój mieszkalnictwa

Zmiany w pakiecie mieszkaniowym spowodują, że samorządy, towarzystwa budownictwa społecznego i spółki gminne dostaną większe wsparcie na budowę mieszkań. Dzięki temu powstanie więcej mieszkań czynszowych. W efekcie skrócą się kolejki Polaków czekających na mieszkanie komunalne, socjalne czy w TBS.

Zmiany w pakiecie mieszkaniowym

Wśród największych zmian w tzw. Pakiecie mieszkaniowym jest radykalne zwiększenie kwot dofinansowania dla gmin z Funduszu Dopłat. W przypadku budownictwa na wynajem wsparcie wzrośnie z 20 proc. nawet do 35 proc kosztów inwestycji. W przypadku nowych budynków komunalnych dotąd wsparcie wynosiło między 35 a 45 proc. Teraz wzrośnie do aż 80 proc.

Zmiany zawarte w pakiecie mieszkaniowym spowodują, że Polacy będą krócej czekać na mieszkania w towarzystwach budownictwa społecznego i w zasobach gminnych – mówi Michał Baj, Dyrektor Zarządzający Pionem Programów Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gminy dostaną pieniądze na wkład własny w inwestycje, nie będą musiały przeznaczać środków z własnej kasy i czekać na ich zwrot. Dzięki temu będą mogły rozpoczynać inwestycje szybciej.

Po zmianach najemcy nowo wybudowanych mieszkań społecznych w programie wsparcia społecznego budownictwa czynszowego z czasem będą mogli zostać właścicielami mieszkań.

Większe możliwości wyremontowania budynków

Gminy dostaną pieniądze na remont pustostanów. Będą mogły otrzymać dofinansowanie aż 80 proc. kosztów modernizacji budynków, które ze względu na zły stan techniczny nie są zamieszkane.

Nowa ustawa pozwoli na łączenie pieniędzy z różnych programów, co da samorządom większe możliwości wyremontowania budynków komunalnych. Gminy będą mogły połączyć dofinansowanie z Funduszu Dopłat ze wsparciem z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Będzie więc można otrzymać pieniądze np. na remont mieszkań i jednocześnie na docieplenie budynku komunalnego.

To najważniejsze zmiany w programach wspierających mieszkalnictwo, które realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Parlament zakończył prace nad ustawą, teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Bank Gospodarstwa Krajowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama