REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFR Nieruchomości. Pierwsza inwestycja w technologii BIM

PFR Nieruchomości
PFR Nieruchomości
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warszawskie osiedle przy ul. Ratuszowej będzie pierwszą inwestycją PFR Nieruchomości w ramach rządowego programu mieszkaniowego projektowaną w technologii Building Information Modeling (BIM) - podała spółka. Zastosowanie tej technologii ma pomóc koordynować współpracę między inwestorem, projektantami i wykonawcą.

REKLAMA

Jak wskazała w komunikacie PFR Nieruchomości, Building Information Modeling (BIM) opiera się na elektronicznym zapisie danych o obiekcie budowlanym w trójwymiarowym wirtualnym modelu. "Dane tworzone na etapie projektowania wykorzystuje się w trakcie budowy i użytkowania budynku" - wyjaśniono.

Osiedle, które powstanie przy ul. Ratuszowej w Warszawie w ramach rządowego programu mieszkaniowego, będzie pierwszą inwestycją spółki PFR Nieruchomości projektowaną w tej technologii. Ma powstać na ok. 2-hektarowej działce pomiędzy ul. Jagiellońską i ul. Tadeusza Borowskiego, którą spółka PFR Nieruchomości w ubiegłym roku kupiła od Poczty Polskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Na terenie, na którym dziś znajdują się budynki przemysłowe i magazynowe powstanie nowe osiedle z około 520 mieszkaniami na wynajem" - zapowiedziała spółka. Przy ul. Ratuszowej ma też powstać przestrzeń usługowa, przedszkole, centrum aktywności i plac sąsiedzki. Planowanym terminem rozpoczęcia budowy jest przełom 2021 i 2022 roku.

Architekci opracowują dokumentację projektową w oparciu o BIM. "To technologia obejmująca planowanie, projektowanie, zarządzanie i prowadzenie budowy za pomocą odpowiednich narzędzi informatycznych i standardów. Pomaga koordynować współpracę pomiędzy inwestorem, projektantami i wykonawcą" - wyjaśniła cytowana w komunikacie Edyta Andrejczyk z PFR Nieruchomości. Podkreśliła, że BIM umożliwia też szybkie opracowanie symulacji różnych wersji projektu w celu wybrania optymalnego rozwiązania.

W przypadku warszawskiego projektu, dzięki dostępowi do aktualnego modelu 3D, możliwe ma być bieżące śledzenie postępów prac projektowych, efektywne nadzorowanie i zarządzanie całym procesem. "Zmiany wprowadzane w projekcie będą nanoszone bezpośrednio w modelu i automatycznie odzwierciedlane w dokumentacji projektowej 2D, a także w zestawieniach. Dzięki tej automatyzacji unikniemy niespójności dokumentacji oraz przyspieszymy generowanie raportów ilościowych" - dodała Andrejczyk. Według niej to też narzędzie do "efektywnej komunikacji między projektantem a inwestorem, co ma bezpośredni wpływ na jakość realizowanych projektów".

Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości, w budowie jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań. Spółka planuje w najbliższym czasie kolejne inwestycje - w Oławie, Sianowie, Nowym Targu i Zgorzelcu. Projekty "są na etapie pozyskiwania Generalnych Wykonawców".

autor: Magdalena Jarco
maja/ pad/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA