REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad połowy najemców wynajmujących mieszkania nie stać na zakup własnego lokum

Ponad połowy najemców wynajmujących mieszkania nie stać na zakup własnego lokum
Ponad połowy najemców wynajmujących mieszkania nie stać na zakup własnego lokum

REKLAMA

REKLAMA

61 proc. najemców wynajmujących mieszkania przyznaje, że nie stać ich na zakup własnego lokum; z kolei 60 proc. nie inwestuje w standard wynajmowanej nieruchomości i mieszka w średnich warunkach - wynika z badania zleconego przez firmę CBRE. Najważniejsze kryterium przy wynajmie mieszkania to cena.

REKLAMA

"Większość, bo 61 proc. najemców wynajmujących mieszkanie przyznaje, że nie stać ich na zakup własnego lokum" - pokazuje badanie zlecone przez CBRE, o którym poinformowano 6 października 2020 r.
Jak wskazuje szef działu nieruchomości alternatywnych i gruntów inwestycyjnych w CBRE Marcin Jański, co piąty młody człowiek do 34 roku życia przyznaje, że decyzja o wynajmie to nie kwestia braku środków na zakup mieszkania, a pochodna wygody z jaką się to wiąże oraz braku konieczności zaciągania kredytu.

"Młodzi też najczęściej wskazują, że standard wykończenia ma dla nich duże znaczenie. Dlatego to właśnie ta grupa ma szansę rozpędzić w Polsce ofertę najmu instytucjonalnego, który coraz odważniej wchodzi do naszego kraju. Inwestorzy, którzy decydują się na zakup kilkuset czy nawet kilku tysięcy mieszkań, dbają o standard, a później opiekę nad najemcami przekazują wyspecjalizowanym firmom. I to właśnie jakość, której będą szukać młodzi" - powiedział cytowany w komunikacie Jański.

REKLAMA

Z badania wynika, że trzy najważniejsze kryteria przy wynajmie mieszkania to cena (51 proc.), lokalizacja (43 proc.) oraz stosunek jakości do ceny (24 proc.). Tuż za podium znalazł się balkon wskazany przez 18 proc. wynajmujących, którego rola wzrosła w trakcie trwania epidemii koronawirusa.
"Jeżeli chodzi o różnice między pokoleniami, młodzi ludzie zdecydowanie częściej niż starsi zwracają uwagę na standard wykończenia – 21 proc. wśród osób od 18 do 24 roku życia vs. zaledwie 5 proc. wśród 34-44-latków" - czytamy.
Jak dodano, również najmłodsi częściej wskazują inne argumenty za wynajmem niż to, że nie stać ich na kupno.

"W ogólnej grupie Polaków to właśnie niewystarczające środki na zakup własnego lokum są najważniejszym powodem decyzji o wynajmie (61 proc. wskazań). Następnie pojawiają się argumenty związane z brakiem konieczności zaciągania kredytu (9 proc.), wygodą tego rozwiązania (7 proc.) oraz jego elastycznością (6 proc.). Te ostatnie kryteria zyskują na znaczeniu w młodszej grupie respondentów" - wynika z badania.

Badanie pokazało, że 13 proc. 18-24-latków nie chce brać kredytu, a 12 proc. 25-34-latków przyznaje, że odpowiada im wygoda związana z wynajmem.

Jak poinformowano w komunikacie, 60 proc. najemców wynajmujących mieszkanie przyznaje, że mieszka w średnich warunkach. 18 proc. zdecydowało się na niski standard, a 17 proc. na wysoki lub luksusowy.

REKLAMA

Z badania wynika, że najwyższe oczekiwania wobec wyglądu mieszkania mają najmłodsi – 21 proc. osób od 18 do 24 roku życia mieszka w wysokim standardzie, a 10 proc. decyduje się na niski. W grupie 35-44-latków wysoki standard mieszkania ma 15 proc. wynajmujących, a wśród 45-54-latków to 7 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mniejsze wymagania co do standardu mieszkania w starszych pokoleniach to pochodna traktowania tego rozwiązania jako tymczasowe. Młodsi mają inne nastawienie. Nie chcą kredytu, chcą swobody i elastyczności, bo nie wiedzą, gdzie będą za rok czy dziesięć lat. Wynajem im ten komfort zapewnia. Zależy im, żeby żyć w wysokim standardzie w danym momencie ich życia. To trend, który będzie narastał" - komentuje Jański z CBRE.

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej 1095 osób, zrealizowane je 4-7 września br. metodą CAWI.

CBRE Group, Inc. to spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, to firma inwestycyjna i doradcza świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

    Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

    Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

    W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    REKLAMA

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    REKLAMA

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA