reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wynajem, dzierżawa, użyczenie nieruchomości publicznych - będą zmiany w procedurach

Wynajem, dzierżawa, użyczenie nieruchomości publicznych - będą zmiany w procedurach

29 września 2020 r. został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (i kilku innych ustaw), który przewiduje usprawnienie gospodarowania nieruchomościami publicznymi, m.in. poprzez uelastycznienie procedur ich dzierżawy, wynajęcia czy użyczenia.

Zmiany dot. dzierżawy, wynajmu i użyczenia nieruchomości publicznych

W uzasadnieniu projektu napisano, że zaproponowane rozwiązania wpisują się w zgłaszane przez wojewodów postulaty dotyczące wprowadzenia instrumentów prawnych, umożliwiających sprawne i rzetelne wykonywanie kontroli nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa przez starostów. Jednocześnie zmiany te - jak zaznaczono - mają na celu zracjonalizowanie zasad gospodarowania nieruchomościami publicznymi.

"Racjonalne jest odstąpienie od zasady, w myśl której starostowie wraz z wnioskiem o wyrażenie zgody na zawarcie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia nieruchomości na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata, zobowiązani są do przedstawienia wojewodzie aktualnych operatów szacunkowych" - napisano. Dodano, że powyższy wymóg wiąże się z koniecznością dokonania wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, przez co wydatkowane są środki z budżetu przyznanego na realizację zadań zleconych, co nie znajduje uzasadnienia dla planowanej czynności prawnej, wymagającej jedynie oceny wysokości proponowanego czynszu.

W projekcie proponuje się, by przy udostępnianiu nieruchomości w formie umów obligacyjnych starostowie byli zobowiązani do podania wyłącznie informacji o wysokości opłat z tytułu użytkowania, najmu albo dzierżawy.

Napisano, że uelastycznienia wymagają również regulacje określające zasady postępowania w odniesieniu do nieruchomości będących przedmiotem darowizny dokonanej przez Skarb Państwa na określone cele publiczne, w sytuacji gdy cel nie jest lub nie może być zrealizowany z przyczyn obiektywnych lub niezależnych od działań obdarowanego.

"Rozwiązania służące usprawnieniu gospodarki nieruchomościami będą oddziaływały pozytywnie na zasób gruntów państwowych, ale niektóre z nich znajdą również zastosowanie w odniesieniu do zasobów nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego, wyposażając władze samorządowe w instrumenty zapewniające podejmowanie celowych działań wobec zasobu, dostosowanych do lokalnych potrzeb (przepisy dotyczące rozwiązywania umów użytkowania wieczystego, zmiany celu darowizny oraz doprecyzowujące obowiązki trwałych zarządców)" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Aktualnie trwają uzgodnienia międzyresortowe, konsultacje publiczne i opiniowanie tego projektu. 

Omawiana nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Wynajem, dzierżawa, użyczenie nieruchomości publicznych - będą zmiany w procedurach
Wynajem, dzierżawa, użyczenie nieruchomości publicznych - będą zmiany w procedurach

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wnuk

ekspertka BCC ds. podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama