reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Wynajem, dzierżawa, użyczenie nieruchomości publicznych - będą zmiany w procedurach

Wynajem, dzierżawa, użyczenie nieruchomości publicznych - będą zmiany w procedurach

29 września 2020 r. został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (i kilku innych ustaw), który przewiduje usprawnienie gospodarowania nieruchomościami publicznymi, m.in. poprzez uelastycznienie procedur ich dzierżawy, wynajęcia czy użyczenia.

Zmiany dot. dzierżawy, wynajmu i użyczenia nieruchomości publicznych

W uzasadnieniu projektu napisano, że zaproponowane rozwiązania wpisują się w zgłaszane przez wojewodów postulaty dotyczące wprowadzenia instrumentów prawnych, umożliwiających sprawne i rzetelne wykonywanie kontroli nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa przez starostów. Jednocześnie zmiany te - jak zaznaczono - mają na celu zracjonalizowanie zasad gospodarowania nieruchomościami publicznymi.

"Racjonalne jest odstąpienie od zasady, w myśl której starostowie wraz z wnioskiem o wyrażenie zgody na zawarcie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia nieruchomości na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata, zobowiązani są do przedstawienia wojewodzie aktualnych operatów szacunkowych" - napisano. Dodano, że powyższy wymóg wiąże się z koniecznością dokonania wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, przez co wydatkowane są środki z budżetu przyznanego na realizację zadań zleconych, co nie znajduje uzasadnienia dla planowanej czynności prawnej, wymagającej jedynie oceny wysokości proponowanego czynszu.

W projekcie proponuje się, by przy udostępnianiu nieruchomości w formie umów obligacyjnych starostowie byli zobowiązani do podania wyłącznie informacji o wysokości opłat z tytułu użytkowania, najmu albo dzierżawy.

Napisano, że uelastycznienia wymagają również regulacje określające zasady postępowania w odniesieniu do nieruchomości będących przedmiotem darowizny dokonanej przez Skarb Państwa na określone cele publiczne, w sytuacji gdy cel nie jest lub nie może być zrealizowany z przyczyn obiektywnych lub niezależnych od działań obdarowanego.

"Rozwiązania służące usprawnieniu gospodarki nieruchomościami będą oddziaływały pozytywnie na zasób gruntów państwowych, ale niektóre z nich znajdą również zastosowanie w odniesieniu do zasobów nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego, wyposażając władze samorządowe w instrumenty zapewniające podejmowanie celowych działań wobec zasobu, dostosowanych do lokalnych potrzeb (przepisy dotyczące rozwiązywania umów użytkowania wieczystego, zmiany celu darowizny oraz doprecyzowujące obowiązki trwałych zarządców)" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Aktualnie trwają uzgodnienia międzyresortowe, konsultacje publiczne i opiniowanie tego projektu. 

Omawiana nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Wynajem, dzierżawa, użyczenie nieruchomości publicznych - będą zmiany w procedurach
Wynajem, dzierżawa, użyczenie nieruchomości publicznych - będą zmiany w procedurach

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama