reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > CIT od spółek komandytowych może zniweczyć wiele projektów deweloperskich

CIT od spółek komandytowych może zniweczyć wiele projektów deweloperskich

Zmiana sposobu opodatkowania spółek komandytowych (tj. objęcie opodatkowaniem CIT) może zniweczyć wiele projektów deweloperskich - ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich. Projekt w tej sprawie zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie od 2021 roku. Związek postuluje przesunięcie terminu wejścia nowych przepisów o rok.

W połowie września br. resort finansów przesłał do konsultacji projekt noweli ustawy o CIT. Zmiany zaproponowane przez resort finansów polegają m.in. na objęciu spółek komandytowych oraz niektórych spółek jawnych reżimem podatku dochodowego od osób prawnych.

Nowela ma wejść w życie od 2021 roku.

"W ocenie PZFD proponowany termin wejścia w życie nowych przepisów jest rażąco krótki w odniesieniu do przepisów nadających status „podatnika podatku dochodowego" spółkom komandytowym oraz wybranym spółkom jawnym" - napisano.

PZFD wyjaśnia, że w praktyce biznesowej w formie spółek komandytowych prowadzona jest znakomita większość inwestycji deweloperskich realizowanych przez deweloperów krajowych, którzy nie transferują zysków ze spółek komandytowych za granicę, a osiągnięte dochody najczęściej reinwestują w Polsce.

"Poszczególne przedsięwzięcia deweloperskie oparte są o precyzyjnie ustalone plany budżetowe, których elementem jest także ustalenie obciążenia podatkowego danej inwestycji. Niespodziewana epidemia COVID-19, która trwa od marca 2020 roku zmusiła deweloperów do radykalnej zmiany tych planów a wprowadzenie od 1 stycznia 2021 roku nowych zasad opodatkowania spółek komandytowych może całkowicie zniweczyć sens realizacji wielu przedsięwzięć deweloperskich" - napisał PZFD.

"W ocenie PZFD skala problemu będzie istotna, gdyż deweloperzy krajowi nie będą w stanie w takim krótkim terminie, jaki pozostał do 1 stycznia 2021 roku przygotować się na proponowane, nieprzewidziane wcześniej zmiany zasad opodatkowania, które dodatkowo nałożą się na ogólnokrajowy kryzys związany z COVID-19" - dodano.

W opinii PZFD, tak istotna zmiana jaką jest przyznanie statusu „podatnika podatku dochodowego" spółkom komandytowym oraz wybranym spółkom jawnym powinna zostać przesunięta do 1 stycznia 2022 roku, aby umożliwić podatnikom należyte przygotowanie się do zmiany.

map/ asa/

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama