reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Sprawniejsze rozpatrywanie wniosków w programie "Czyste powietrze" - wzór zaświadczenia o dochodzie

Sprawniejsze rozpatrywanie wniosków w programie "Czyste powietrze" - wzór zaświadczenia o dochodzie

Do opiniowania trafiło rozporządzenie ministra klimatu, które określa wzór żądania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka rodziny oraz wzoru tego zaświadczenia. Ma to przyspieszyć rozpatrywanie wniosków m.in. w "Czystym powietrzu".

Zgodnie z zamieszczonym na stronach RCL projektem rozporządzenia miałoby ono wejść w życie 1 października 2020 r.

Na projekt składają się m.in. dwa załączniki, w których określono wzór żądania wydania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby fizycznej oraz wzoru tego zaświadczenia.

Wzór żądania wydania zaświadczenia określa niezbędne informacje i dane, jakie wnioskodawca jest zobowiązany złożyć w gminie chcąc ubiegać się o środki z NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Drugi wzór dokumentu ma ułatwić szybkie wydawanie przez upoważnione organy zaświadczeń dla osób fizycznych. Będzie on analogiczny do przyznawanych przez gminy jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia dziecka czyli tzw. becikowego.

Według MK nowe wzory formularzy mają przyspieszyć ocenę składanych wniosków do Narodowego bądź wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Chodzi szczególnie o program "Czyste powietrze".

"Obecnie we wnioskach o dofinansowanie składanych przez osoby fizyczne do NFOŚiGW lub WFOŚiGW, w których konieczne jest przedstawianie wysokości dochodu, pojawia się wiele błędów wynikających przede wszystkim ze skomplikowanej metodyki liczenia dochodu, co wydłuża znacząco proces oceny samych wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego +Czyste powietrze+" - zauważyli autorzy projektu w ocenie skutków regulacji.

Resort przypomniał w uzasadnieniu, że pokrycie kosztów obsługi przez jednostki samorządu terytorialnego wniosków, które znalazły się w projekcie, reguluje projekt ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Środki na to zadanie mają być przekazywane za pośrednictwem funduszy wojewódzkich.

"Szacuje się, że w ramach współpracy, gminy podejmą działania przy 100 tys. wniosków rocznie, a koszty, jakie poniosą przy tych zadaniach w przeliczeniu na jeden wniosek, to 100 zł. Szacunki te wynikają z dotychczasowego wdrażania rządowego programu priorytetowego +Czyste powietrze+ oraz współpracy z gminami w tym zakresie, a także zmianami w programie, które mają na celu zwiększenie skali wdrażania programu" - wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Resort szacuje, że NFOŚiGW na obsługę wniosków przez gminy będzie przekazywał im 10 mln zł rocznie. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie określenia wzoru żądania wydania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby fizycznej oraz wzoru tego zaświadczenia

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama