reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Odpowiedzialni konsumenci wspierają zrównoważone budownictwo

Odpowiedzialni konsumenci wspierają zrównoważone budownictwo

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prezentuje szóstą broszurę informacyjną z cyklu „Odpowiedzialny konsument”. Tym razem podpowiada, jak odpowiedzialne wybory konsumenckie wspierają zrównoważone budownictwo.

Wchodzące w skład cyklu „Odpowiedzialny konsument” broszury i animacje: „Zakupy i konsumpcja”, „Zdrowie”, „Życie w domu”, „Transport”, „Produkty finansowe”, wraz z aktualnie wydaną broszurą „Zrównoważone budownictwo” stanowią kompleksowy zestaw informacji i wskazówek, jak poprzez codzienne wybory świadomy konsument może podejmować decyzje korzystne dla środowiska. W obliczu realnego kryzysu klimatycznego i skutków, jakie z tego powodu odczuwamy, takie decyzje wydają się być konieczne. Upowszechnieniu tej zmiany mają służyć materiały z cyklu „Odpowiedzialny konsument”, aktualnie uzupełnione o tematykę zrównoważonego budownictwa.

- Broszura ”Zrównoważone budownictwo” wraz z towarzyszącą jej animacją służą zwróceniu uwagi na istotną rolę, jaką sektory budownictwa i mieszkalnictwa odgrywają w ograniczaniu negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Poprzez decyzje związane z budową lub późniejszym użytkowaniem zarówno inwestorzy, użytkownicy budynków, jak i projektanci oraz wykonawcy mogą wnieść swój wkład w poprawę jakości środowiska naturalnego – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

- Osoby planujące budowę, remont czy termomodernizację domu znajdą w tym materiale wiele praktycznych wskazówek. Zachęcamy do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną budynków oraz ograniczających zużycie surowców i materiałów. Korzyści dla środowiska okazują się jednocześnie korzyściami dla domowych budżetów – o czym można się przekonać korzystając z polecanego przez nas kalkulatora oszczędności. Wsparciem dla osób planujących proekologiczne inwestycje będą programy rządowe, o których również przypominamy – dodaje szefowa MFiPR.

Broszura i animacja na temat zrównoważonego budownictwa zostały opracowane przez Grupę Roboczą ds. Konsumenckich w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, który stanowi otwarte forum dialogu przy Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Współautorami są organizacje społeczeństwa obywatelskiego, instytucje publiczne oraz firmy. Rolę koordynatora grupy roboczej pełniło Forum Odpowiedzialnego Biznesu, natomiast rolę koordynatora broszury - Ministerstwo Rozwoju.

Kampanię promującą zrównoważone budownictwo prowadzimy we współpracy z biznesem i partnerami społeczno-gospodarczymi. Głównym partnerem kampanii jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

- Poprawa jakości środowiska naturalnego zależy od wyborów inwestycyjnych i konsumenckich, wreszcie regulacji administracyjnych. Choć oczywiście różne są skala wpływu i szybkość oddziaływania, to konieczne jest zaangażowanie (i współpraca) wszystkich interesariuszy. Cykl broszur „Odpowiedzialny konsument” pokazuje, jak szerokie jest pole działania dla przedsiębiorstw, instytucji, organizacji, ale także dla każdego z nas indywidualnie – mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – W najnowszej publikacji podejmujemy temat zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym, który odpowiada za 39 proc. emisji dwutlenku węgla oraz za zużycie 36 proc. w skali globalnej (według danych UNEP). Pilne i konieczne są więc kolejne inicjatywy prośrodowiskowe w tym sektorze – dodaje.

Planując termomodernizację, można skorzystać z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, Programu Stop Smog, programu Czyste Powietrze lub z ulgi termomodernizacyjnej.

- https://www.bgk.pl/fundusze-i-programy/fundusz-termomodernizacji-i-remontow-ftir/

- https://www.gov.pl/web/rozwoj/stop-smog

- http://powietrze.mos.gov.pl/

- https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-dot-nowych-preferencji-w-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych-wspierajacych-przedsiewziecia-termomodernizacyjne

Kampania informacyjna będzie prowadzona w mediach społecznościowych w okresie 10 - 14 sierpnia.

Broszura i animacja na temat zrównoważonego budownictwa dostępne są na stronie internetowej ministerstwa oraz partnerów współpracujących.

Zapraszamy:

- https://www.gov.pl/fundusze-regiony/grupa-robocza-ds-konsumenckich

- facebook.com/MinisterstwoFunduszyiPolitykiRegionalnej

- twitter.com/MFIPR_GOV_PL

- na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pamela Opoczka

Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama