REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego zaskarżona do SN

Prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego zaskarżona do SN /Fot. Shutterstock
Prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego zaskarżona do SN /Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego wyroku sądu okręgowego, który uznał, że bank nie musi zwracać prowizji pobranej z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.

Zdaniem prokuratury kobieta, która zaciągnęła kredyt zawarła umowę jako konsument, a zgodnie z jej treścią bank nie miał prawa do pobrania prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu w przypadku umowy z konsumentem.

REKLAMA

Chodzi o umowę kredytu hipotecznego, którą kobieta zawarła z bankiem w listopadzie 2007 r. Jego spłata miała nastąpić w 144 miesięcznych równych ratach kapitałowo-odsetkowych. Umowa zakładała przy tym, że w sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu, bank był uprawniony do pobrania opłaty. Zgodnie z kontraktem, bank mógł pobrać opłatę, jeżeli w okresie krótszym niż 1/3 umownego okresu kredytowania kredytobiorca spłaciłby ponad 90 proc. wypłaconej kwoty kredytu.

Kobieta spłaciła kredyt wcześniej, bo już we wrześniu 2008 r., a bank pobrał opłatę z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. W konsekwencji powódka zwróciła się do banku o zwrot pobranej prowizji. Wniosek ten nie został jednak uwzględniony.

Ponad miesiąc później w październiku 2008 r. bank m.in. w tabelach opłat i prowizji zniósł obowiązek pobierania prowizji za przedterminową spłatę kredytu.

W 2014 r. kobieta wnioskowała o zawarcie ugody na drodze sądowej ws. pobranej od niej prowizji. Jednak żaden przedstawiciel banku nie stawił się na posiedzenie, wobec czego nie doszło do zawarcia ugody.

W konsekwencji kobieta wniosła do warszawskiego sądu rejonowego pozew przeciwko bankowi o zapłatę wraz z ustawowymi odsetkami, a w dalszej kolejności o ustalenie nieważności umowy kredytu lub ustalenie nieistnienia umowy kredytu.

Sąd uwzględnił ten pozew i zasądził od banku roszczenie na rzecz kobiety. W uzasadnieniu sąd wskazał, że umowa zawarta między stronami jest nieważna na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Od tego orzeczenia bank się odwołał.

REKLAMA

Sąd okręgowy zmienił jednak zaskarżony wyrok na korzyść banku i oddalił powództwo kobiety w całości. Sąd ten nie zgodził się z oceną prawną sądu I instancji. Jego zdaniem, należało oddalić pozew, ponieważ zgodnie z art 411 Kc nie można żądać zwrotu świadczenia, jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.

Od tego orzeczenia skargę nadzwyczajną do SN wniósł zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand. Prokuratura domaga się uchylenia zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie.

Prokuratura podkreśliła w skardze, że kobieta zawarła umowę kredytu jako konsument i tym samym w tej sprawie powinny być stosowane przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Prokurator Generalny zaznaczył też, że umowa spornego kredytu wprost przewidywała, że w przypadku zawarcia przez bank umowy z konsumentem, nie miał on prawa pobierać prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

Jego zdaniem, oddalenie powództwa kobiety prowadziło też do niesprawiedliwego społecznie uznania, że niezależnie od tego czy stosunek prawny, z którego wynika świadczenie jest nieważny, nie można żądać jego zwrotu, jeżeli świadczenie zostało spełnione przed terminem.

REKLAMA

W ocenie prokuratury jest to sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości i skutkuje różnicowaniem sytuacji prawnej osób zawierających umowę w zależności od terminu spełnienia świadczenia. W skardze wskazano też, że jest to krzywdzące dla osób, które spełniły świadczenia przed terminem wymagalności.

Prokuratura w skardze nie zgodziła się ze stanowiskiem sądu, zgodnie z którym sam fakt spłaty kredytu przed terminem określonym w nieważnej umowie wyklucza możliwość jego zwrotu bez rozpoznania, czy drugiej stronie istotnie przysługiwała wierzytelność, w jakiej była ona wysokości i czy była wymagalna.

Ostatecznie prokuratura uznała wyrok sądu II instancji w tej sprawie za przejaw rażącej wadliwości prawnej, zaistniałej w procesie sądowego stosowania prawa.

autor: Mateusz Mikowski
mm/ aj/

Polecamy: Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA