reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ogródki działkowe zyskują na popularności przez koronawirusa

Ogródki działkowe zyskują na popularności przez koronawirusa

Wydawać by się mogło, że ogródki działkowe przechodzą do lamusa. Nic bardziej mylnego. Przez pandemię koronawirusa ROD stały się najbardziej pożądane wśród Polaków.

W ponad 4 tys. rodzinnych ogrodów znajduje się ponad 900 tys. działek zajmujących powierzchnię 41 tys. hektarów, a liczbę osób bezpośrednio korzystających z działek w Polsce szacuje się na 4 mln. Koronawirus spowodował, że ogródki działkowe zaczęły przeżywać swój renesans, a co za tym idzie cena zakupu również poszybowała w górę. Opcja własnej „letniej rezydencji” w formie domku rekreacyjnego na działce w jednym z ROD-ów wydaje się więc rozwiązaniem szytym na miarę przeciętnego Kowalskiego.

Polecamy: Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

ROD, czyli co?

ROD czyli Rodzinny Ogród Działkowy jest prowadzony przez stowarzyszenia ogrodowe. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych z 13 grudnia 2013 takim terminem określamy wydzielony obszar lub obszary przeznaczone na cele rodzinnych ogrodów działkowych, składające się z działek i terenu ogólnego, służące do wspólnego korzystania przez działkowców, wyposażone w infrastrukturę ogrodową. Osoby fizyczne dorosłe mogą dzierżawić ogród działkowy na podstawie umowy z odpowiednim stowarzyszeniem. Działkowcem jest więc osoba fizyczna uprawniona do korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym na podstawie prawa do działki.

ROD zakładane są na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz stowarzyszeń ogrodowych. Na wniosek stowarzyszenia ogrodowego rada gminy może, w drodze
uchwały, utworzyć ROD na gruntach stanowiących własność gminy.

Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej, a także na terenie działki nie może znajdować się altana, której powierzchnia zabudowy przekracza powierzchnię określoną w prawie budowlanym. Altany i obiekt gospodarcze na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych nie powinny przekraczać powierzchni do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

Ile kosztuje działka?

Wraz ze wzrostem zainteresowania - rosną ceny. I trzeba przyznać, że w niektórych miejscach są to kosmiczne kwoty. Kiedyś można było kupić działkę od innej osoby za kilka tysięcy złotych, dziś - próżno szukać takich ofert. Sytuacja związana z koronawirusem zmieniła rynek ROD. Najtańsze działki rekreacyjne w Warszawie kosztują ok. 30 - 40 tys. zł. Oczywiście cena zależy od lokalizacji działki, jej powierzchni a także tego, co znajduje się na jej terenie. Czy posiada dostęp do energii elektrycznej, szambo itp. Średnia cena działki ROD w Warszawie wraz z domkiem letniskowym to koszt ok. 80 - 100 tys. zł za niespełna 400 m2 działki. Ale są także oferty działek rekreacyjnych za  250 tys. zł i więcej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama