REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek budowlany: mała liczba pozwoleń na budowę

budowa. Fot. Fotolia
budowa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku budowlanym niepokoi coraz mniejsza liczba wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań i domów. W ciągu ostatniego roku deweloperzy oddali do użytku 57,5 tys. mieszkań, a ogółem na rynek trafiło 146,1 tys. lokali gotowych do zamieszkania.

REKLAMA

REKLAMA

Grudzień był szóstym z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy rozpoczęli więcej budów niż w analogicznym miesiącu 2012 r. – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zanim ktoś ogłosi początek budowlanej hossy należy jednak przypomnieć, jak wyglądał rynek nieruchomości w 2012 r. Firmy budujące mieszkania bardzo aktywnie działały przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej (koniec kwietnia 2012 r.), potem zaś nastąpiło nienaturalne (choć spodziewane) spowolnienie. 3058 nowych lokali w grudniu to wprawdzie o 15,1 proc. więcej niż rok temu, ale jednocześnie o 45,2 proc. mniej niż w 2011 r. i o 39,8 proc. mniej niż w 2010 r.

Gdy spojrzymy na liczbę rozpoczętych przez deweloperów budów w całym 2013 r. (51,3 tys.), to jest to liczba o 16,4 proc. mniejsza niż w 2012 r. oraz o ok. 20 proc. mniejsza niż w 2010 i 2011 r. Lepiej niż deweloperzy radzą sobie w tych warunkach osoby indywidualne, które w minionym roku rozpoczęły 72,7 tys. budów, o 10 proc. mniej niż w 2012 r. Łącznie liczba rozpoczętych w 2013 r. budów wyniosła 127,4 tys., czyli o 13,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Mieszkania, których budowę rozpoczęto w ostatnich 12 miesiącach

Rozpoczęte budowy

Zmiana r/r

Zmiana m/m

127 392

-13,32%

+0,68%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Mniej pozwoleń na budowę mieszkań deweloperskich

REKLAMA

W 12-miesięcznym okresie zakończonym listopadem 2013 r. liczba wydanych pozwoleń na budowę była najniższa, co najmniej od czasów przed boomem nieruchomościowym z lat 2006-2008, i choć w grudniu nastąpiło lekkie odbicie (wzrost o 0,4 proc. do 138,7 tys.), nadal jednak jest to mało. W najbardziej aktywnym okresie boomu wydawano dwa razy więcej pozwoleń, a w 2012 r. było ich 165,3 tys. (spadek rok do roku wyniósł 18,5 proc.).

Warto zwrócić uwagę, że bardziej spada liczba pozwoleń wydawanych deweloperom niż klientom indywidualnym. W ujęciu 12-miesięcznym spadek u deweloperów wyniósł rok do roku 26,2 proc., a wśród klientów indywidualnych było to 13,1 proc. Po bardzo słabym listopadzie, w którym wydanych pozwoleń było 9,3 tys., w grudniu liczba ta wzrosła do 12,4 tys., o prawie jedną trzecią. Było to jednocześnie o 4,6 proc. więcej niż w grudniu 2012 r.

Jednak w przypadku deweloperów brak nowych pozwoleń nie jest dużym problemem, bowiem w ostatnich kilku latach otrzymali oni ich sporo i teraz nie mają po prostu potrzeby ubiegać się o nowe (a decyzja o pozwoleniu na budowę ważna jest przez trzy lata). Należy jednak oczekiwać, że wkrótce liczba pozwoleń zacznie rosnąć, a to w związku z uaktywnieniem się deweloperów na polu zakupów działek, co jest związane m.in. z chęcią wprowadzenia do sprzedaży tanich mieszkań spełniających warunki programu Mieszkanie dla Młodych.

Mieszkania, na realizację których wydawano pozwolenia w ostatnich 12 miesiącach

Wydane pozwolenia

Zmiana r/r

Zmiana m/m

138 681

-18,52%

+0,39%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Spadek liczby mieszkań oddawanych do użytku

Po ponadrocznym okresie stabilizacji, spadać zaczęła liczba mieszkań oddanych do użytkowania. Od września 2012 r. do października 2013 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnich 12 miesiącach mieściła się w przedziale 149-154 tys. Był to efekt sporej liczby budów rozpoczynanych w 2011 i 2012 r. W ostatnich dwóch miesiącach liczba ta spadała, w całym 2013 r. oddanych mieszkań było 146,1 tys., o 4,2 proc. mniej niż w 2012 r. Warto zaznaczyć, że spadek ten jest spowodowany głównie przez wynik deweloperów, którzy oddali o 5,7 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej. Na razie jednak spadek liczby oddanych mieszkań jest niewielki, z większym spadkiem możemy zetknąć się za kilka miesięcy, gdy końca dobiegną budowy rozpoczynane w 2012 r.

W samym grudniu liczba oddanych do użytkowania mieszkań była największa w całym roku i wyniosła 16,5 tys., w stosunku do listopada oznacza to wzrost o 27,1 proc. Nie jest to jednak symptom ożywienia na rynku, a w dużej mierze wynik tego, że deweloperom do wyniku finansowego liczą się tylko mieszkania oddane do użytkowania, w grudniu następuje więc mobilizacja.

Mieszkania oddane do użytkowania w ostatnich 12 miesiącach

Oddane mieszkania

Zmiana r/r

Zmiana m/m

146 122

-4,2%

-0,88%

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Zobacz także: Polskie mieszkania nie dorównują eurpejskim standardom

Zobacz także:  Zmiany w prawie nieruchomości od 2014 roku

Źródło: Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA