reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nawet jeśli spełniasz wymogi MdM, możesz nie dostać dopłaty!

Nawet jeśli spełniasz wymogi MdM, możesz nie dostać dopłaty!

Uzyskanie dopłat w programie ”Mieszkanie dla Młodych” może być trudniejsze niż się mogło wydawać. Jak do tej pory, za największą utrudnienie uważano znalezienie mieszkania na tyle taniego, aby mieściła się w wyznaczonych limitach. Jak zauważył Expander, wiele osób spełniających warunki programu, niestety nie może liczyć na uzyskanie dopłat. Zobacz dlaczego.

Bank Gospodarstwa Krajowego pochwalił się, że złożono już 1 900 wniosków o dopłatę w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Niestety, jak na razie, wypłacono tylko jedną z nich. Częściowo wynika to z długiego czasu potrzebnego na załatwienie formalności. Nie bez znaczenia jest jednak to, że dopłata wypłacana jest dopiero jako ostatnia transza płatności za mieszkanie. Jest jednak także inny istotny, powód.

Teoretycznie dopłatę można uzyskać na niemal każde nowe mieszkanie, które spełnia warunek maksymalnej powierzchni i ceny. Nie ma znaczenia, czy jest ono jeszcze w trakcie budowy czy też zostało już oddane do użytkowania – nie mogło być jednak dotychczas zasiedlone. Szczególnie ważna jest ta druga grupa, gdyż obecnie znaczna część ofert spełniających warunki MdM, to mieszkania oddane już do użytkowania i czekające na nabywcę. Niestety w praktyce okazuje się, że na wiele takich mieszkań nie dostaniemy dopłaty.

”Mieszkanie dla Młodych” – problemy

Ustawa stanowi, że ktoś, kto chce kupić mieszkanie oddane do użytkowania, którego nabycie nie było związane z zawarciem umowy deweloperskiej, otrzyma dopłatę, ale dopiero po tym, gdy stanie się właścicielem tego lokalu. W takiej sytuacji pieniądze z dopłaty trafiłyby więc na konto dewelopera dopiero po podpisaniu aktu notarialnego. Niestety dla banku, który pożyczył deweloperowi pieniądze na budowę jest to jednak niedopuszczalne.

Zabezpieczeniem takiego kredytu jest wpis na hipotece całego budynku wraz z działką budowlaną. Klient, który płaci za mieszkanie, kupuje jednak lokal wydzielony z całego budynku, z oddzielną, nieobciążoną długiem dewelopera, księgą wieczystą. W niej, na pierwszym miejscu musi się bowiem znaleźć hipoteka na rzecz banku, którzy udzieli kredytu w ramach „Mieszkania dla młodych”. Problem polega jednak na tym, że w umowach kredytów, które banki udzielały deweloperom jest zapisane, że tzw. bezciężarowe wydzielenie lokalu jest możliwe dopiero po wpłaceniu 100% ceny mieszkania.

W rezultacie źle skonstruowanych przepisów nie można więc otrzymać dopłaty na wiele mieszkań, które spełniają wszystkie warunki programu. Warto dodać, że w części miast (np. Kraków, Warszawa) w ogólne trudno jest znaleźć mieszkania w odpowiednio niskiej cenie. Jeśli nie uda się rozwiązać opisanego problemu, to w takich miastach wiele osób będzie musiało czekać kolejny rok lub dłużej aby otrzymać dopłatę. Tyle bowiem będzie trwało wybudowanie nowych mieszkań spełniających wymogi programu.

”Mieszkanie dla Młodych” – jak rozwiązać problem?

Jednym z możliwych rozwiązań jest zmiana ustawy regulującej MdM, tak aby dopłata była wypłacana przed aktem notarialnym. Polski Związek Firm Deweloperskich wstępnie proponuje inne rozwiązanie.

– Ponieważ problem leży w umowach kredytów deweloperskich to banki mogłyby zawrzeć
z deweloperami aneksy do umów kredytowych. Wprowadzono by w nich zapisy mówiące o tym, że jeśli klient kupujący mieszkanie przedstawi z BGK promesę gwarantująca wypłatę dopłaty (a tak naprawdę wystarczy wygenerowane zaświadczenie z systemu BGK), to możliwe jest bezciężarowe wydzielenie lokalu po wpłaceniu kwoty pokrywającej wartość mieszkania pomniejszoną o dopłatę
. – twierdzi Konrad Płochocki, Dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Zobacz także:  „Mieszkanie dla Młodych” – wszystko co trzeba wiedzieć

Zobacz także:   "Mieszkanie dla Młodych" – najniższe dopłaty w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu

Zobacz także:   „Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty do mieszkań 2014

Źródło: Expander

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama