reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Ustawa „Mieszkanie dla Młodych” – podpisana przez Prezydenta

Ustawa „Mieszkanie dla Młodych” – podpisana przez Prezydenta

31 października Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę „Mieszkanie dla Młodych”, której celem jest pomoc młodym luziom w nabyciu pierwszego mieszkania.

Program MdM jest skierowany do osób, które nie przekroczyły 35 roku życia, a w przypadku małżeństw pod uwagę brany będzie wiek młodszego małżonka. Dotyczy zarówno rodzin, jak i singli. W ramach programu Mieszkanie dla Młodych, osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym, będą mogły liczyć na pomoc rządową w formie dofinansowania wkładu własnego potrzebnego przy zaciąganiu kredytu.

Program przewiduje 10 proc. dopłaty dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych, 15 proc. dla rodzin, które posiadają co najmniej jedno dziecko. Dodatkowe 5 proc. dla małżeństw, którym w ciągu 5 lat od daty zakupu mieszkania urodzi się (bądź zostanie przysposobione) trzecie lub kolejne dziecko.

Według przepisów ustawy, kredyty hipoteczne osób starających się o dopuszczenie do programu muszą mieć wartość co najmniej 50 proc. ceny mieszkania. Z kolei raty powinny być rozłożone na minimum 15 lat.

Dopłatą będzie objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. W przypadku rodzin wychowujących minimum 3 dzieci, mieszkanie nie może być większe od 85 m kw, a dom 110 m kw.

Państwo w ramach programu będzie wspierać także osoby (do 36 roku życia) budujące dom systemem gospodarczym. Będą one miały możliwość odzyskania części VAT za materiały budowlane – podaje portal MieszkanieDlaMlodych.pl.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 27 pkt 1, art. 32, art. 33, art. 38, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. Program będzie obowiązywać   przez 5 lat, od 2014 do 2018 r.

Zobacz także:  Najpopularniejsze mieszkania na rynku – do zamieszkania od zaraz

Zobacz także: "Mieszkanie dla Młodych" – najniższe dopłaty w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu

Zobacz także: „Mieszkanie dla młodych” – nabycie pierwszego mieszkania

Źródło: MieszkanieDlaMlodych.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama