REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Mieszkanie dla młodych” – nabycie pierwszego mieszkania

nieruchomości
nieruchomości
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polska Federacja Rynku Nieruchomości w piśmie skierowanym do Podkomisji apeluje o włączenie do ustawy zapisów, na podstawie których będzie można uzyskać dofinansowanie do zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

REKLAMA

REKLAMA

W dniu w dniu 27 sierpnia 2013 roku podczas połączonego posiedzenia sejmowych komisji:  Infrastruktury i Finansów Publicznych członkowie obu komisji zadecydowali o ponownym skierowaniu projektu ustawy w sprawie rządowego programu MDM do Podkomisji. Posłowie nie znaleźli konsensusu w sprawie włączenia do projektu ustawy zapisów pozwalających dofinansować również mieszkania nabywane na rynku wtórnym. Tą sprawą ma zająć się Podkomisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości brała udział w konsultacjach społecznych, prowadzonych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej na początku tego roku, dotyczących projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych zwanym rządowym programem MDM. "W naszym stanowisku wskazywaliśmy przede wszystkim konieczność rozszerzenia zakresu programu przez dofinansowanie także zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Niestety nasze argumenty nie zostały uwzględnione i projekt ustawy ograniczył się jedynie do dofinansowania mieszkań na rynku pierwotnym. Na bieżąco śledzimy prace nad projektem ustawy i doceniamy prace podkomisji, która wprowadziła zmiany do projektu ustawy m.in. włączenie do programu również dofinansowanie budowy i kupna domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym, zwiększenie limitu ceny zakupu oraz możliwość skorzystania przez osoby fizyczne ze zwrotu VAT przy zakupie materiałów budowlanych." - mówi, Leszek A. Hardek Prezydent PFRN

Zobacz więcej na temat - Mieszkanie dla Młodych (MDM)

REKLAMA

Polska Federacja Rynku Nieruchomości w swoim piśmie skierowanym do Podkomisji apeluje o włączenie do ustawy zapisów, na mocy których będzie możliwe uzyskanie dofinansowania do zakupu mieszkań nabywanych na rynku wtórnym. Mieszkania na rynku wtórnym są dostępniejsze dla osób młodych, które pierwszy raz będą dokonywały zakupu nieruchomości, nie tylko ze względu na niższą cenę, ale również fakt, że w mieszkaniach kupionych na rynku wtórnym z reguły można od razu zamieszkać, klucze otrzymuje się najczęściej w dniu podpisania aktu notarialnego. Odmiennie sytuacja przedstawia się na rynku pierwotnym; od wpłacenia pieniędzy do przeprowadzki prowadzi często daleka droga. Na wprowadzenie się do mieszkania zbytego na rynku pierwotnym trzeba czasu i pieniędzy, gdyż lokale, także i te w budynkach już wybudowanych, oddawane są najczęściej w tzw. stanie deweloperskim, czyli bez podłóg, drzwi wewnętrznych i białego montażu. Dla wielu osób znaczenie ma także bezpieczeństwo transakcji. Przeprowadzając transakcję na rynku wtórnym nabywca wie co kupił, w jakim stanie, zaś na rynku pierwotnym może czekać  niemiła niespodzianka – pieniądze zostaną zabezpieczone rachunkiem powierniczym (w odniesieniu do starszych zasobów także i tej gwarancji nie ma), lecz mieszkania można się nigdy nie doczekać, gdyż budynek nie powstanie.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Argumenty przeciwników rozszerzenia ustawy o dofinansowanie mieszkań nabywanych na rynku wtórnym sprowadzają się jedynie do twierdzenia, że dzięki dofinansowaniu na rynku pierwotnym ożywi się gospodarka. Takie stanowisko nie jest prawdziwe. Należy mieć na uwadze, że ustawa przede wszystkim w swoim założeniu ma pomóc młodym osobom zakupić pierwsze mieszkanie i to powinno przede wszystkim przyświecać debacie i wprowadzanym do projektu ustawy zmianom. Trzeba też odpowiedzieć sobie jednoznacznie na pytanie czemu mają służyć dopłaty do odsetek kredytowych: czy wsparciu budżetów rodzin nabywających pierwszy własny dach nad głową czy wsparciu budżetów firm deweloperskich. Dodatkowo należy mieć na względzie, że obrót na rynku wtórnym jest ściśle powiązany z obrotem na rynku pierwotnym. Wyhamowanie tego pierwszego spowoduje zmniejszenie obrotu mieszkaniami dużymi na rynku pierwotnym przez gospodarstwa domowe poprawiające swoje warunki zamieszkania i zbywające w tym celu dotychczasowe mniejsze lokale.

Zdaniem PFRN ograniczenie programu „Mieszkanie dla młodych” wyłącznie do nabywania nowych mieszkań  – utrzyma ich wysokie ceny, wynikające z wysokich marż i zamiast ułatwić - ograniczy dostęp do mieszkań ogromnej rzeszy młodych osób. Podaż nowych mieszkań raczej się nie zwiększy, popyt na nie również nie. Większość nabywców nowych lokali bowiem najczęściej sprzedaje stary mniejszy lokal, na który znacznie już trudniej byłoby znaleźć nabywcę. Nie zrekompensuje tego możliwość uzyskania dopłaty do budownictwa jednorodzinnego. Nie może ono bowiem rozwijać się  w wielkich miastach, z uwagi na brak terenów i ich wysoką cenę. Ograniczenie programu „Mieszkanie dla młodych” wyłącznie do nowych mieszkań naszym zdaniem spowoduje zastój  na rynku mieszkaniowym.   Dlatego też Federacja zdecydowanie popiera, aby dopłaty obejmowały również mieszkania nabywane na rynku wtórnym.

Wszystko co musisz wiedzieć o Mieszkaniu dla Młodych

Źródło: Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA