REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Mieszkanie dla młodych” – nabycie pierwszego mieszkania

nieruchomości
nieruchomości
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polska Federacja Rynku Nieruchomości w piśmie skierowanym do Podkomisji apeluje o włączenie do ustawy zapisów, na podstawie których będzie można uzyskać dofinansowanie do zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

REKLAMA

REKLAMA

W dniu w dniu 27 sierpnia 2013 roku podczas połączonego posiedzenia sejmowych komisji:  Infrastruktury i Finansów Publicznych członkowie obu komisji zadecydowali o ponownym skierowaniu projektu ustawy w sprawie rządowego programu MDM do Podkomisji. Posłowie nie znaleźli konsensusu w sprawie włączenia do projektu ustawy zapisów pozwalających dofinansować również mieszkania nabywane na rynku wtórnym. Tą sprawą ma zająć się Podkomisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości brała udział w konsultacjach społecznych, prowadzonych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej na początku tego roku, dotyczących projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych zwanym rządowym programem MDM. "W naszym stanowisku wskazywaliśmy przede wszystkim konieczność rozszerzenia zakresu programu przez dofinansowanie także zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Niestety nasze argumenty nie zostały uwzględnione i projekt ustawy ograniczył się jedynie do dofinansowania mieszkań na rynku pierwotnym. Na bieżąco śledzimy prace nad projektem ustawy i doceniamy prace podkomisji, która wprowadziła zmiany do projektu ustawy m.in. włączenie do programu również dofinansowanie budowy i kupna domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym, zwiększenie limitu ceny zakupu oraz możliwość skorzystania przez osoby fizyczne ze zwrotu VAT przy zakupie materiałów budowlanych." - mówi, Leszek A. Hardek Prezydent PFRN

Zobacz więcej na temat - Mieszkanie dla Młodych (MDM)

REKLAMA

Polska Federacja Rynku Nieruchomości w swoim piśmie skierowanym do Podkomisji apeluje o włączenie do ustawy zapisów, na mocy których będzie możliwe uzyskanie dofinansowania do zakupu mieszkań nabywanych na rynku wtórnym. Mieszkania na rynku wtórnym są dostępniejsze dla osób młodych, które pierwszy raz będą dokonywały zakupu nieruchomości, nie tylko ze względu na niższą cenę, ale również fakt, że w mieszkaniach kupionych na rynku wtórnym z reguły można od razu zamieszkać, klucze otrzymuje się najczęściej w dniu podpisania aktu notarialnego. Odmiennie sytuacja przedstawia się na rynku pierwotnym; od wpłacenia pieniędzy do przeprowadzki prowadzi często daleka droga. Na wprowadzenie się do mieszkania zbytego na rynku pierwotnym trzeba czasu i pieniędzy, gdyż lokale, także i te w budynkach już wybudowanych, oddawane są najczęściej w tzw. stanie deweloperskim, czyli bez podłóg, drzwi wewnętrznych i białego montażu. Dla wielu osób znaczenie ma także bezpieczeństwo transakcji. Przeprowadzając transakcję na rynku wtórnym nabywca wie co kupił, w jakim stanie, zaś na rynku pierwotnym może czekać  niemiła niespodzianka – pieniądze zostaną zabezpieczone rachunkiem powierniczym (w odniesieniu do starszych zasobów także i tej gwarancji nie ma), lecz mieszkania można się nigdy nie doczekać, gdyż budynek nie powstanie.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Argumenty przeciwników rozszerzenia ustawy o dofinansowanie mieszkań nabywanych na rynku wtórnym sprowadzają się jedynie do twierdzenia, że dzięki dofinansowaniu na rynku pierwotnym ożywi się gospodarka. Takie stanowisko nie jest prawdziwe. Należy mieć na uwadze, że ustawa przede wszystkim w swoim założeniu ma pomóc młodym osobom zakupić pierwsze mieszkanie i to powinno przede wszystkim przyświecać debacie i wprowadzanym do projektu ustawy zmianom. Trzeba też odpowiedzieć sobie jednoznacznie na pytanie czemu mają służyć dopłaty do odsetek kredytowych: czy wsparciu budżetów rodzin nabywających pierwszy własny dach nad głową czy wsparciu budżetów firm deweloperskich. Dodatkowo należy mieć na względzie, że obrót na rynku wtórnym jest ściśle powiązany z obrotem na rynku pierwotnym. Wyhamowanie tego pierwszego spowoduje zmniejszenie obrotu mieszkaniami dużymi na rynku pierwotnym przez gospodarstwa domowe poprawiające swoje warunki zamieszkania i zbywające w tym celu dotychczasowe mniejsze lokale.

Zdaniem PFRN ograniczenie programu „Mieszkanie dla młodych” wyłącznie do nabywania nowych mieszkań  – utrzyma ich wysokie ceny, wynikające z wysokich marż i zamiast ułatwić - ograniczy dostęp do mieszkań ogromnej rzeszy młodych osób. Podaż nowych mieszkań raczej się nie zwiększy, popyt na nie również nie. Większość nabywców nowych lokali bowiem najczęściej sprzedaje stary mniejszy lokal, na który znacznie już trudniej byłoby znaleźć nabywcę. Nie zrekompensuje tego możliwość uzyskania dopłaty do budownictwa jednorodzinnego. Nie może ono bowiem rozwijać się  w wielkich miastach, z uwagi na brak terenów i ich wysoką cenę. Ograniczenie programu „Mieszkanie dla młodych” wyłącznie do nowych mieszkań naszym zdaniem spowoduje zastój  na rynku mieszkaniowym.   Dlatego też Federacja zdecydowanie popiera, aby dopłaty obejmowały również mieszkania nabywane na rynku wtórnym.

Wszystko co musisz wiedzieć o Mieszkaniu dla Młodych

Źródło: Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA