reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek nieruchomości w Poznaniu

Rynek nieruchomości w Poznaniu

Rynek nieruchomości w Poznaniu odnotował zauważalne spadki cen mieszkań. Niższe ceny nie dotyczą tylko wybranych mieszkań, ale całej oferty. Obecnie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi 6207 zł za m kw.

W II kw. br. deweloperzy działający na poznańskim rynku nieruchomości niezadowoleni z dotychczasowych wyników sprzedaży zaproponowali klientom powszechne obniżki cen mieszkań z całej oferty. Dodatkowo na rynek wchodziły wyraźnie tańsze mieszkania ciągnąc w dół dotychczasowy poziom cenowy. W analizowanym okresie przeciętne mieszkanie oferowane na poznańskim pierwotnym rynku można było nabyć w cenie 6207 zł/mkw. Oznacza to kwartalny spadek średniej ceny rzędu 2%.

Między II a I kw. 2013 r. jedynie w dzielnicy Grunwald nie doszło do wyraźnej zmiany przeciętnych cen ofertowych mieszkań. W pozostałych średnie ceny ofertowe wyraźnie spadły. Największy spadek miał miejsce w dzielnicy Wilda, gdzie średnia cena spadła kw/kw o ponad 5% przełamując równocześnie poziom 6000 zł/mkw. Tak duży spadek cen miał miejsce w związku z wprowadzeniem w tej części miasta do oferty znacznie tańszej puli nowych mieszkań. W dzielnicy Nowe Miasto spadek średniej ceny w ujęciu kwartalnym sięgnął 3,6%. Zdecydowało o nim zwiększenie udziału mieszkań z tańszych przedziałów cenowych, a dołożyło się do tego w pewnym stopniu także wprowadzenie do sprzedaży mieszkań w cenach niższych od dotychczasowej średniej. W dzielnicach Stare Miasto i Jeżyce spadek średniej ceny wyniósł na przestrzeni badanego okresu ok. 2,5%. W pierwszej z nich to rezultat przede wszystkim dużej puli zdecydowanie tańszych mieszkań pochodzących z najnowszej inwestycji, podczas gdy w drugiej to efekt odczuwalnych obniżek cen w niektórych realizowanych tam inwestycjach.

Zobacz także: Rynek nieruchomości – sierpień 2013 – raport

Obronienie dotychczasowego poziomu średniej ceny pozwoliło Grunwaldowi na zdobycie pozycji najdroższej poznańskiej dzielnicy. Zdetronizowana została dzielnica Stare Miasto. Różnica poziomu średniej ceny między tymi dwoma obszarami miasta sięgnęła na koniec II kw. 2013 r. 70 zł/mkw.

Zobacz także: Jak szukać oszczędności przy zakupie mieszkania?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Poznań Fot. Fotolia
Poznań Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama