| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > „Mieszkanie dla Młodych” w Krakowie – które inwestycje się zakwalifikują?

„Mieszkanie dla Młodych” w Krakowie – które inwestycje się zakwalifikują?

„Mieszkanie dla Młodych” ma ruszyć na początku 2014 roku, jednym z kryteriów przyznawania dopłaty będzie cena metra kwadratowego w wybranej inwestycji. I pomimo podniesienia w sierpniu granicznej ceny metra kwadratowego, trzeba się będzie dobrze naszukać, żeby znaleźć mieszkanie spełniające wymogi. Które inwestycje w Krakowie zakwalifikują się do dopłaty?

W połowie sierpnia członkowie sejmowej podkomisji, pracującej nad zmianami w programie „Mieszkanie dla Młodych”, zdecydowali się podnieść limity cenowe. Graniczna cena jednego metra kwadratowego dotowanych mieszkań została podniesiona o 10%. Może mieć to spore znaczenie zwłaszcza dla mieszkańców Krakowa, bowiem poprzednie zasady ustalania limitów, mogły skutkować sporymi trudnościami w znalezieniu mieszkań spełniających kryteria programu – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Wspomniana podwyżka zdaje się rozwiązywać ów problem. Już za kilkanaście tygodni zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i innych części Polski, będą mieli szansę nabywać lokale z rządową dopłatą. Warto więc sprawdzić, które krakowskie inwestycje obecnie mogą być zakwalifikowane do MdM-u.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – nowe limity cen

Poniżej 5 tysięcy

Limity cenowe MdM-u mają się opierać na miejscowym koszcie odtworzenia jednego metra kwadratowego budynku mieszkalnego. Jest to takie samo rozwiązanie, jak w przypadku wygaszonej „Rodziny na Swoim”. Według ostatnich rozwiązań poselskich, graniczna wartość ceny jednostkowej dotowanego mieszkania ma wynosić 110% kosztu odtworzenia (poprzednio 100%) – zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

W chwili obecnej wysokość kosztu odtworzenia 1 m kw. krakowskich budynków wynosi 4452 zł. 30 września bieżącego roku ta wartość zostanie zaktualizowana, jednak ewentualne zmiany nie wpłyną w znaczącym stopniu na limit cenowy dla stolicy Małopolski. Przyjmując aktualny koszt odtworzenia limit wyniesie 4897 zł/mkw.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – dopłata do budowy domu?

Z danych zgromadzonych w portalu RynekPierwotny.com wynika, że to hipoteczne kryterium cenowe (a więc 4897 zł/mkw.) w chwili obecnej spełniają lokale znajdujące się w sześciu krakowskich inwestycjach. Uwzględniając limit powierzchni, czyli 75 m kw. jakie przewiduje MdM, okazuje się, że łączna podaż mieszkań nie przekracza dwunastu sztuk (sic!).

Ta liczba nie napawa raczej optymizmem. Na szczęście, analizując rynek nieco dokładniej, okazuje się, że rzeczywista dostępność mieszkań podlegających dotowaniu MdM-u nie jest taka zła. W chwili obecnej w Krakowie deweloperzy oferują sporo lokali, których cena jednostkowa nieznacznie przekracza wartość przyjętego limitu, czyli 4897 zł/mkw. W chwili obecnej, analizując zbiorcze dane portalu RynekPierwotny.com, okazuje się, że w Krakowie można obecnie znaleźć prawie 600 nowych mieszkań, których cena jednego metra kwadratowego nie przekracza 5000 zł. Średni metraż tych mieszkań to ok. 55 m kw., zaś cena ofertowa wynosi około 261 000 zł. Jeden metr kwadratowy dla niemal wszystkich lokali z tej grupy, znajduje się na poziomie 4900 zł brutto 4999 zł lub 5000 zł brutto. Wartości takie, praktycznie gwarantują kwalifikację do programu MdM.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy – dane GUS – jest szansa na poprawę

Wiele zależy od deweloperów

Wartość limitu cenowego, jaki ma obowiązywać w pierwszym kwartale funkcjonowania MdM-u, w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2014, krakowianie poznają na początku października br. Wartość ta będzie miała także duże znaczenie dla deweloperów, którzy planują swoją politykę cenową na pierwsze miesiące przyszłego roku. Jeśli deweloperzy dokonają faktycznych obniżek lub uwzględnią rabaty negocjacyjne, wówczas może się okazać, że wiele interesujących mieszkań zostanie zakwalifikowanych do programu MdM – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – istotne zmiany

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »