reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Dolcan: jak legalnie nie płacić czynszu?

Dolcan: jak legalnie nie płacić czynszu?

Brak opłat za czynsz możemy odczuć boleśnie, Trybunał Konstytucyjny orzekł licytację mieszkania własnościowego przez wspólnotę mieszkaniową za zgodne z konstytucją. Dolcan podpowiada, jak legalnie nie płacić czynszu.

Od kilkunastu dni temat czynszu za mieszkanie oraz konsekwencji jego niepłacenia jest dość szeroko omawiany. Wszystko po tym jak 29 lipca 2013 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż zgodne z konstytucją są zapisy prawne, które pozwalają wspólnocie mieszkaniowej żądać od sądu zgody na zlicytowanie mieszkania należącego do właściciela zalegającego przez długi czas z czynszem.

Rudy Rydz Fot. Dolcan

Problem zaległości w opłatach czynszowych utrudnia sprawne zarządzanie osiedlem przez wspólnotę i obciąża też tych, którzy opłaty wnoszą regularnie. Dla wielu osób czynsz bywa jednak dużym kosztem w domowym budżecie. Dotyczy to szczególnie młodych osób, które są na początku kariery, a ich zarobki nie są zbyt wysokie. Sytuację pogarsza jeszcze konieczność comiesięcznej spłaty kredytu hipotecznego, zaciągniętego na zakup mieszkania. Jakie więc wyjście mają osoby, które chcą uniknąć pułapki czynszowej? Mogą zdecydować się na budowę lub kupno domu. Ale to raczej drogie i na szczęście nie jedyne wyjście. – Nie każdy potrzebuje domu. Wiele osób nie ma ani takiej potrzeby, ani środków finansowych, by sobie pozwolić na tak dużą i drogą nieruchomość. Dla nich wyjściem może być zakup mieszkania na osiedlach bezczynszowych – wyjaśnia Anna Sitnik, zastępca dyrektora biura sprzedaży w firmie Dolcan.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie 2013 – kurczy się oferta deweloperów

Mieszkania bezczynszowe

Deweloper realizuje obecnie 7 takich osiedli w Warszawie. To nowa formuła, którą na rynek nieruchomości wprowadził właśnie Dolcan. Mieszkania są połączeniem wygody życia w domu jednorodzinnym, z mniejszym metrażem lokali, jak w klasycznych osiedlach wielorodzinnych. Osiedla bezczynszowe to inwestycje składające się z kameralnych budynków, w których nie ma części wspólnych jak klatki schodowe, garaże, windy. Mieszkańcy nie będą musieli zatem ponosić kosztów administracji, funduszu remontowego, konserwacji windy, oświetlenia klatki schodowej i ochrony osiedla. Właściciele płacą więc jedynie za rzeczywiście zużyte media jak energia elektryczna, woda i gaz, a nie wysoki czynsz. Miesięczne oszczędności w opłatach mogą wynieść nawet 500 zł.

Zobacz także: Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Osiedla mieszkań bezczynszowych powstają w Rembertowie – trzy inwestycje pod nazwą Rudy Rydz i na Białołęce (Kamyk Zielony i Konik Polny), na Targówku buduje się Czerwona Jarzębina, a w podwarszawskich Markach inwestycja Pasikonik. Dostępne metraże mieszkań zaczynają się nawet od 44 m kw. jak w przypadku lokali na Czerwonej Jarzębinie. Zdecydowana większość mieszkań ma średni metraż, najchętniej wybierany przez młode małżeństwa od 50 m kw., do 90 m kw.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama