reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Zawód pośrednika nieruchomości dostępny dla wszystkich

Zawód pośrednika nieruchomości dostępny dla wszystkich

Deregulacja Gowina uwalnia zawody, w tym także zawód pośrednika nieruchomości. Od 1 stycznia 2014 roku pośrednikiem nieruchomości będzie mógł zostać każdy, nie będzie już wymagane posiadanie licencji pośrednika nieruchomości.

Od 1 stycznia 2014 roku praktycznie każdy będzie mógł wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niemal wszystkie obecne wymogi stawiane pośrednikom zostaną zlikwidowane za sprawą ustawy o deregulacji zawodów – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że w założeniu proponowane zmiany powinny ułatwić dostęp do zawodu pośrednia w obrocie nieruchomościami, a także zwiększyć ilość osób, które wykonują ten zawód.

Według uchwalonej przez Sejm 13 czerwca bieżącego roku ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów nie będzie już wymagane posiadanie licencji pośrednika nieruchomości. Czynności pośrednictwa, a także ich zakres będzie od teraz określała umowa pośrednictwa, która obowiązkowo – pod rygorem nieważności – będzie wymagała formy pisemnej.

Zobacz także: Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ustawa ma także zlikwidować przepis, według którego pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie musiał wykonywać czynności zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa, a także wg standardów zawodowych i etyki zawodowej. Pośrednik nie będzie też miał obowiązku stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, a także kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na rzecz których wykonuje te czynności – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami wciąż będzie obowiązkowe. Równocześnie, jeśli pośrednik będzie nadzorował inne osoby wykonujące jego czynności w obrocie nieruchomościami, wówczas obowiązkowe będzie także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za ew. szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że ustawa przewiduje także usunięcie obowiązujących obecnie wymogów stawianych pośrednikom.

– Pośrednik nie będzie musiał posiadać pełnej zdolności do czynności prawnych, nie będzie też wymogu o niekaralności za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe – wylicza Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Znikną także wymogi dotyczące posiadania przez pośrednika wyższego wykształcenia, ukończenia studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także odbycia praktyki zawodowej. Nie będzie także odpowiedzialności zawodowej pośredników, co oznacza, że za wyrządzone szkody podczas wykonywania swoich czynności odpowie on jedynie na drodze sądowej.

Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów wejdzie częściowo w życie 23 sierpnia 2013, a częściowo 1 stycznia 2014 r. Omawiane zmiany dotyczące uwolnienia dostępu do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami wejdą zaś w życie 1 stycznia 2014 r. – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jakie działania marketingowe podejmują deweloperzy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama