REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku nieruchomości w ostatnich czasach uległa pogorszeniu. Inwestowanie w nieruchomości przynosi mniejszy zysk, ale nadal się opłaca, jednak trzeba mieć duży kapitał, dużą wiedzę i najlepiej fachową pomoc. Jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

Osiągniecie stóp zwrotu rzędu 20 proc. w skali roku na rynku nieruchomości jest oczywiście bardzo trudne, jednak wciąż jest możliwe. Przeważnie wymagać to jednak będzie od nas zaangażowania sporego kapitału oraz posiadania fachowej wiedzy i doświadczenia. Co jeśli ich nie mamy?

REKLAMA

Inwestycja w grunt

Na rynku ziemi dobrym pomysłem może być np. wcielenie się w rolę land dewelopera, czyli osoby która dostosowuje zakupione grunty pod potrzeby konkretnych inwestycji lub inwestorów. Może to być zakup gruntu rolnego, jego przekształcenie, podział, doprowadzenie mediów i sprzedaż w postaci małych działek budowlanych lub usługowych. W ten sposób możemy osiągnąć skokowy wzrost wartości posiadanej nieruchomości. W okolicach dużych miast dysproporcja w cenie gruntów o różnym przeznaczeniu jest znaczna i w perspektywie ok. 5 lat – ponieważ tyle będziemy potrzebowali na przeprowadzenie takiej inwestycji – można zwiększyć kilkukrotnie wartość posiadanej przez nas działki.

Zobacz także: W których dzielnicach Warszawy szukać apartamentu?

Taka inwestycja wymaga jednak zaangażowania sporego kapitału oraz specjalistycznej wiedzy. Zakup kilku takich działek wymaga posiadania kwot rzędu kilku, a nawet kilkunastu milionów złotych. Kupienie jednej działki byłoby natomiast po prostu ryzykowne, ponieważ wiązałoby nas z wynikami inwestycji tylko w jednym miejscu. Co więcej przeprowadzenie takiego procesu bez wiedzy i doświadczenia jest zwyczajnie niewykonalne. Łatwo możemy się bowiem związać z działką, która nie tylko nie spełni naszych oczekiwań inwestycyjnych, ale również ciężko będzie się z nią później rozstać.

Zobacz także: Lokata kapitału w nieruchomości – wakacje nad morzem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycja w kamienice

Spore zyski można również osiągać poprzez inwestycje w stare kamienice, które lata świetności moją już za sobą. Dzięki rewitalizacji, przebudowie i adaptacji możemy stać się właścicielem mieszkań w bardzo dobrych lokalizacjach oraz z niepowtarzalnym charakterem. Oczywiście przeprowadzenie takiej inwestycji także wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Trzeba wiedzieć jaki stan budynku lub jakie usterki mogą uczynić ją nieopłacalną oraz jakie prace przyniosą nam zysk, a jakie pogrzebią przyjęty budżet w gruzach. Do tego dochodzić mogą np. kwestie związane z ochroną zabytków. Taka inwestycja oczywiście wymaga zaangażowania w projekt sporego kapitału (na sam zakup kamienicy potrzebujemy kilka milionów złotych), w związku z czym jest niedostępna dla większości inwestorów indywidualnych.

Zobacz także: Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup kilku mieszkań

Podobnie jest w przypadku pakietowego zakupu mieszkań od deweloperów. Obecnie deweloperzy są skłonni do udzielania rabatów, szczególnie jeśli kupujemy większą liczbę lokali. Po pierwsze często mają problem z ich sprzedażą. Po drugie ich ruchy są krępowane przez banki, które kredytowały proces inwestycyjny. Hurtowa transakcja może rozwiązać ich problemy. Zakupione w ten sposób mieszkania przez kilka lat mogą przynosić dochody z najmu, a potem zostać sprzedane z zyskiem. Niestety taka inwestycja również wymaga od nas zaangażowania sporego kapitału, rzędu kilku do kilkunastu milionów złotych.

Zobacz także: Szukanie nieruchomości – od czego zacząć?

Zakup taniego mieszkania

Bardziej dostępnym rozwiązaniem jest zakup taniego mieszkania o niskim standardzie, ale w dobrej lokalizacji. Tu mechanizm jest podobny, jak przy starych kamienicach. Po przez poprowadzone prace, takie jak remont czy przebudowa możemy znacznie zwiększyć jego wartość. Jednak taka inwestycja, podobnie jak w przypadku kamienic, będzie wymagała od nas dobrego zaplanowania budżetu. Musimy również unikać prac, które nie będą miały znacznego wpływu na wartość, za to będą generowały spore koszty. Niestety ofert sprzedaży takich mieszkań jest bardzo mało, a każda z nich znika dość szybko z rynku.

Zobacz także: Spadek cen mieszkań – co wybrać: nowe czy używane?

Grupa inwestycyjna

REKLAMA

Jakie jednak mamy możliwości, gdy jesteśmy inwestorem indywidualnym bez większego doświadczeni i miliona wolnej gotówki? Na polskim rynku są dostępne oferty inwestycji w nieruchomości, dzięki którym swoją przygodę z tym rynkiem możemy rozpocząć z mniejszymi kwotami np. z 100 tys. złotych. W takim wypadku wchodzimy do grupy inwestycyjnej, w której wspólnie z innymi inwestorami lokujemy swoje środki i budujemy portfel nieruchomości.

Wszyscy inwestorzy, którzy wejdą do grupy są współwłaścicielami, wszystkich posiadanych przez nią nieruchomości, a procesem inwestycyjnym w ich imieniu zajmuje się profesjonalny zarządzający. Takie inwestycje mają formę spółek celowych, których inwestorzy są współwłaścicielami proporcjonalnie do wniesionego wkładu. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość zakupu nieruchomości, których nie bylibyśmy w stanie nabyć indywidualnie, możliwość wynegocjowania korzystnych ofert dzięki zaangażowanemu kapitałowi i opieka fachowca obejmująca wszystkie etapy inwestycji.

Zobacz także: Gdzie kupić luksusowe apartamenty w Krakowie?

Źródło: Wealth Solutions

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA