reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Krakowski rynek nieruchomości: mniej mieszkań i niższe ceny

Krakowski rynek nieruchomości: mniej mieszkań i niższe ceny

Na krakowskim rynku nieruchomości maleje liczba mieszkań z rynku pierwotnego. Wraz ze spadającą liczba mieszkań pociąga za sobą obniżenie cen mieszkań, ale nie w każdej dzielnicy Krakowa. Krakowski rynek nieruchomości dostosowuje się do potrzeb kupujących.

Kraków to miasto, które odznacza się sporą nierównowagą rynku deweloperskiego. Aktualna oferta tamtejszych mieszkań może pokryć dwuletnie zapotrzebowanie klientów. Bardzo duża dysproporcja pomiędzy popytem i podażą wymusza dostosowania cenowe. W trakcie ostatnich pięciu miesięcy wspomniane procesy dotyczyły zarówno cen jednostkowych, jak i liczby oferowanych mieszkań – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Kurczy się krakowski rynek pierwotny

Informacje pochodzące z bazy danych portalu RynekPierwotny.com wskazują, że od marca bieżącego roku podaż krakowskich lokali deweloperskich spadła o 22%. W przypadku niektórych dzielnic lokalne rynki pierwotne „skurczyły się” w znacznie większym stopniu (patrz poniższa tabela). Najbardziej znaczące spadki podaży odnotowano na terenie Podgórza, Podgórza Duchackiego i Zwierzyńca. Dodatnie zmiany miały miejsce w dwóch wschodnich dzielnicach Krakowa (Nowa Huta oraz Czyżyny).

Zobacz także: Rynek nieruchomości 2013 – raport za lipiec

Taniej, ale nie wszędzie

Zmianom w zakresie podaży krakowskich lokali towarzyszą również dostosowania cenowe. Począwszy od marca bieżącego roku średnia cena ofertowa 1 m kw. mieszkania zmniejszyła się o 4% (238 zł). Warto nadmienić, że ujemne zmiany cenowe odnotowano tylko w wybranych dzielnicach (patrz poniższa tabela). Największy spadek kosztów zakupu 1 m kw. lokalu deweloperskiego miał miejsce na terenie Bronowic i Prądnika Czerwonego. Odwrotny proces dokonał się w Nowej Hucie i najbardziej prestiżowych rejonach Krakowa (Śródmieście, Krowodrza, Grzegórzki i Stare Miasto) – zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rewitalizacja Nowej Huty – co się zmieni?

Szczególnych powodów do zadowolenia nie mogą mieć krakowianie, którzy poszukują tanich lokali. Po przeanalizowaniu danych portalu RynekPierwotny.com okazuje się bowiem, że po pięciu miesiącach odsetek krakowskich mieszkań o cenie mniejszej od 6000 zł/mkw. zmienił się tylko minimalnie (patrz poniższa tabela).

Znacznie większe zmiany udziału tanich mieszkań miały miejsce w skali poszczególnych dzielnic. Wspomniane lokale stały się bardziej popularne w Podgórzu, Podgórzu Duchackim oraz Prądniku Czerwonym. Odwrotne procesy zaobserwowano na czyżyńskim i zwierzynieckim rynku pierwotnym.

Zobacz także: Lepszy wynajem czy kupno mieszkania?

Wszystkie zaprezentowane informacje wskazują, że na krakowskim rynku pierwotnym dokonuje się proces dostosowań podażowych. Spadek liczby oferowanych mieszkań oznacza koniec trendu obserwowanego w ostatnim roku. Dzięki stopniowemu ograniczaniu rozmiaru swojej oferty deweloperzy zmniejszają presję na spadek cen. Można się spodziewać, że ta strategia rynkowa będzie kontynuowana również w trakcie najbliższych miesięcy.

Dalszy spadek podaży lokali deweloperskich najprawdopodobniej nie powstrzyma dostosowań cenowych. Na niekorzyść deweloperów może działać spadek wielkości popytu. W miarę upływu kolejnych tygodni coraz większa liczba potencjalnych klientów będzie odkładać decyzję o zakupie nowego lokum. Ich cierpliwość zostanie nagrodzona po uruchomieniu rządowego programu Mieszkanie dla Młodych – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Lokata kapitału w nieruchomości – wakacje nad morzem

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kraków
Kraków

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama