Kategorie

Najbardziej luksusowe nieruchomości – gdzie chcą mieszkać Polacy?

Lion's House
Lion's House – firma doradcza specjalizująca się w obsłudze osób zamożnych
Light House Fot. Lion's House
Lion's House
Dla jednych luksusowa nieruchomość musi być w wieżowcu, dla innych z daleka od ludzi. Jedno jest pewne, niezależnie od tego, do której grupy należymy musimy być milionerami, żeby zrealizować takie marzenie. Zobacz najbardziej luksusowe nieruchomości w Polsce.

Prestiż adresu to obok lokalizacji i standardu nieruchomości jeden z najważniejszych wyznaczników wartości nieruchomości. O tym, że dany adres wśród potencjalnych nabywców cieszy się wybitnym zainteresowaniem decyduje wiele czynników. Niecodzienna architektura, wyjątkowość miejsca, sąsiedztwo celebrytów i ponadprzeciętna atrakcyjność lokalizacji to tylko niektóre z nich. Lion’s Bank, opierając się na danych pochodzących z Lion’s House, podsumował najnowsze preferencje zamożnych nabywców, tworząc w oparciu o nie ranking najbardziej pożądanych adresów. Pod uwagę wzięliśmy nieruchomości wielorodzinne zlokalizowane na pięciu największych rynkach w Polsce: w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. W rankingu ujęliśmy zarówno już istniejące budynki, jak i takie, które dopiero powstają. W niektórych z nich wciąż można zamieszkać, inne mogą być tylko obiektem marzeń.

Warszawa kameralna

Stołeczną listę najbardziej prestiżowych adresów otwiera Rezydencja Opera znajdująca się przy ulicy Niecałej. Jest to kameralny projekt położony w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego, Teatru Wielkiego i Traktu Królewskiego. Dwa stojące już budynki mają po 7 pięter. Ten, w którym deweloper sprzedaje lokale (mieszczący się przy ul. Niecałej 9) składa się z zaledwie 13 luksusowych apartamentów. Z kolei już stojący budynek, zlokalizowany przy ul. Niecałej 7, mieści 39 apartamentów. Na dachach obu apartamentowców znajdują się tarasy z ogrodami. Prestiżu tej inwestycji dodają hole wejściowe wyłożone kamieniem i drewnem egzotycznym. Atutem lokalizacji jest bliskość centrum i jednocześnie niskie natężenie hałasu. A ceny? Choć nie są podawane do publicznej wiadomości, to nieoficjalnie wiadomo, że najdroższy apartament jest wart kilkanaście milionów złotych.

Fot. Lion's House

Zobacz także: „Na Fali” w Sopocie na ul. Bohaterów Monte Cassino

Na drugim miejscu w rankingu Lion’s Banku dla Warszawy uplasowała się inwestycja przy ulicy Drewnianej 9, o identycznej nazwie. W projekcie tym, położonym na terenie stołecznego Powiśla, można znaleźć lokale o powierzchni nawet 300 m kw. Ich wysokość wynosi od 3,2 do 3,5 metrów. W samej inwestycji, która nawiązuje do przedwojennej architektury, na piętrze zlokalizowane są jedynie dwa apartamenty. Atutami tego miejsca są też dwie recepcje, concierge, basen, sauna, część rekreacyjna, ogród na terenie patio, ale też inteligentna instalacja elektryczna, która pozwala dowolnie programować i zarządzać oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem. –Cena jednego apartamentu może sięgnąć  5–6 mln złotych, a średnia cena ofertowa dostępnych dziś lokali to 18 tys. zł za m kw. mówi Marek Przybyszewski, specjalista ds. rynku pierwotnego w Lion’s House.

Fot. Lion's House

Na trzecim miejscu w rankingu najbardziej prestiżowych adresów Lion’s Banku w Warszawie znalazła się inwestycja realizowana przez firmę Triforium na stołecznej ulicy Mokotowskiej. Pomysł inwestycyjny polega na gruntownej przebudowie wewnątrz i z zewnątrz 100-letniej kamienicy, perełki architektonicznej, położonej w bardzo prestiżowej lokalizacji. Dzięki temu powstanie tu budynek oferujący wszystkie udogodnienia współczesnego budownictwa apartamentowego. Mieszkańcy będą mogli korzystać z garażu podziemnego, ochrony z usługą concierge, a także SPA z basenem, łaźnią parową i suchą sauną. Cała rezydencja kryje w sobie 26 apartamentów o powierzchni od 55 do 170 m kw., które można łączyć.

Fot. Lion's House

Zobacz także: Nowe Ogrody na poznańskich Jeżycach


Najdrożej w Krakowie?

Reklama

W stolicy województwa małopolskiego, jednym z najważniejszych wyznaczników prestiżu jest bliskość Starego Miasta. Pewnie też dlatego na najwyższym miejscu w krakowskim rankingu Lion’s Banku uplasowała się inwestycja Angel Wawel. Projekt ten zakłada renowację budynku, którego początki sięgają XVI wieku oraz dobudowę nowoczesnej części apartamentowej. Na prestiż inwestycji wpływa bezpośrednie sąsiedztwo Wawelu, ale to nie wszystko. Do dyspozycji przyszłych właścicieli oddana zostanie strefa wellness, basen, sauny i studio fitness. Projekt zakłada też stworzenie strefy relaksu, gdzie będzie można zrelaksować się przy profesjonalnie robionych napojach lub oglądając film w prywatnej sali kinowej. Podziemne sale klubowe, dostępne tylko dla mieszkańców, znajdować się będą w oryginalnych zabytkowych murach. Ponadto właściciele będą mogli korzystać z piwnicy na wina, palarni cygar, sali bilardowej oraz usług concierge.

W ofercie znaleźć można zarówno niewielkie – niespełna 30-metrowe lokale, jak i prawdziwe apartamenty, wśród których jeden nie bez kozery nazwany jest królewskim. Posiada ok. 600 m kw. powierzchni i znajduje się w miejscu dawnej kaplicy, której ściany zdobią polichromie małopolskiego artysty Jana Bukowskiego. Apartament składa się z parteru oraz trzech kondygnacji. Właściciel będzie miał do dyspozycji własną windę i prywatną, ekskluzywną klatkę schodową. Te pałacowe wnętrza tworzą unikalną powierzchnię mieszkalną na skalę europejską. Dopełnieniem całości jest niepowtarzalny widok z okien tego apartamentu na Wawel. Cena nieruchomości nie jest niestety informacją jawną, ale z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że jest to najdroższy nowy apartament, jaki można obecnie kupić w Polsce.

Fot. Lion's House

Zobacz także: Wiślany Mokotów w Warszawie

Na drugim miejscu na liście najbardziej pożądanych adresów w Krakowie znalazły się Apartamenty Nadwiślańskie. Projekt ten zlokalizowany jest na Starym Podgórzu niedaleko Bulwarów Wiślanych. Lokale mają powierzchnie od ok. 30 do ponad 160 m kw. Na najwyższych piętrach znajdują się apartamenty z tarasami, z których można oglądać panoramę Starego Miasta. Podobne widoki mogą też podziwiać właściciele tarasów usytuowanych na piątej kondygnacji budynku.

Fot. Lion's House

Na trzecie miejsce w zestawieniu krakowskim zasłużyły sobie, według klientów Lion’s House, Apartamenty Kasztelańskie. Inwestycja położona jest na terenie dzielnicy Salwator, niedaleko krakowskich Błoni i Starego Miasta. Projekt składa się z dwóch czterokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Na najwyższych kondygnacjach znajdują się luksusowe ponad 120-metrowe penthousy z tarasami na poziomie salonu i tarasami dachowymi, z których można podziwiać panoramę miasta.

Fot. Lion's House

Zobacz także: Inwestycja Na Powiślu w Warszawie


We Wrocławiu popularne wieżowce

Reklama

Inwestycja otwierające wrocławskie zestawienie Lion’s Banku nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem. Pierwsze miejsce na podium zajął bowiem Sky Tower. Jest to nie tylko najwyższy budynek o funkcji mieszkalnej we Wrocławiu, ale też najwyższy w Polsce (212 metrów). Znajdują się w nim jedyne na skalę europejską „apartamenty w chmurach”, położone na rekordowej wysokości nawet 200 m. Taki adres trudno porównać z jakimkolwiek innym usytuowanym „na ziemi”. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne.

Sky Tower znajduje się na terenie najpopularniejszej dzielnicy stolicy województwa dolnośląskiego – Krzyków. W budynku mieści się 236 apartamentów, ale jest możliwość łączenia sąsiadujących lokali. Jest też ostatnia szansa, by stać się właścicielem całego piętra o powierzchni aż 800 m kw. i widoku na wszystkie strony świata! W części galeryjnej budowli znajdują się butiki, delikatesy, centrum medyczne, restauracje i kawiarnie, SPA i centrum sportowe. Ceny najdroższych, położonych „w chmurach” apartamentów w Sky Tower mogą sięgać nawet 9 mln zł.

Fot. Lion's House

Drugie miejsce we wrocławskim rankingu top adresów należy do powstającej dopiero inwestycji OVO Apartments. Znajduje się ona w samym centrum Wrocławia, u zbiegu ulic Traugutta i Podwale. Budynek o bardzo nowoczesnej architekturze, zaprojektowany przez znane paryskie biuro architektoniczne, pomieści m.in. 5-gwiazdkowy hotel oraz ekskluzywne apartamenty i penthousy. Te ostatnie, zaprojektowane w liczbie 26, znajdą się na szóstej kondygnacji w najbardziej prestiżowej części apartamentowca. Z tego piętra rozpościerać się będą najpiękniejsze widoki na miasto Wrocław.

Fot. Lion's House

Zobacz także: Villa Cascada – apartament z ogrodem koło Poznania

Na trzecim miejscu w zestawieniu Lion’s Banku dla Wrocławia znalazł się natomiast kameralny projekt Zielona Etiuda. Jest to kompleks czterokondygnacyjnych willi, w których mieszczą się apartamenty. Lokale mają powierzchnię od 51 do 244 m kw. Dzięki specjalnym instalacjom, można w nich zamontować kominki. Właściciele mieszkań mogą korzystać z basenu, sauny, jacuzzi i klubu fitness, które znajdują się na terenie inwestycji. Elewacja została wykończona z wykorzystaniem kamienia naturalnego i cegły klinkierowej.

Fot. Lion's House

Zobacz także: Apartament pod wynajem w Sobieniach Królewskich


Prestiżowe Trójmiasto

Zestawienie top 10 prestiżowych adresów w Trójmieście otwiera kameralna inwestycja Lighthouse w Gdyni. Położona około 500 metrów od Bulwaru Nadmorskiego, co pozwala mieszkańcom podziwiać z jednej strony panoramę miasta, a z drugiej otwarte morze, klify i tereny zielone. Ciekawostką jest fakt, że nieruchomość składa się tylko z 14 apartamentów zlokalizowanych przeważnie po jednym na piętrze, a do każdego apartamentu dostać się można bezpośrednio windą. Niestety większość lokali znalazła już nabywców. W ofercie zostało kilka lokali o powierzchni od około 90 do 115 m kw.

Fot. Lion's House

Badanie preferencji nabywców dało w Trójmieście drugie miejsce inwestycji Sea Apartments. Jest to kameralny projekt apartamentowy położony dosłownie kilkanaście metrów od plaży. Między innymi ten atut powoduje, że projekt uplasował się tak wysoko w oczach nabywców. Budynki są zaprojektowane w sposób nowoczesny z jasnymi elewacjami i dużymi przeszkleniami oraz wykorzystaniem drewna. W projekcie tym można kupić zarówno apartament jak i dom w zabudowie bliźniaczej. Te pierwsze są w wielkości od około 80 do przeszło 250 m kw., a wszystkie domy mają niecałe 300 m kw. powierzchni.

Fot. Lion's House

Zobacz także: Nowy Mokotów w Warszawie

Ostatnie miejsce na podium w Trójmieście przypadło w udziale inwestycji Symfonia Residence. Projekt ten położony jest przy ulicy Targ Rybny, bezpośrednio nad Motławą,  naprzeciwko Wyspy Spichrzów. Budynek charakteryzuje się nowoczesną architekturą nawiązującą  do zabytkowej zabudowy kamienicznej. Cała inwestycja składa się z pięciu kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Na parterze znajduje się część usługowa, a wyżej 14 lokali o powierzchniach od 59 do 80 m kw. oraz dwa penthousy o powierzchni około 130 m kw. Do jednego z nich przynależy 50-metrowy taras.

Fot. Lion's House

Zobacz także: ApartHotel Amon w Darłowie


W Wielkopolsce lokalizacja

W stolicy Wielkopolski za najbardziej prestiżowy adres nabywcy uznali inwestycję Elite Garbary Residence. Ten położony w ścisłym centrum, u zbiegu ulic Garbary i Szyperskiej, projekt łączy w swojej architekturze nowoczesność i historyczny charakter Starego Miasta. Na elewacji znaleźć można zarówno piaskowiec, jak i kamień, szkło oraz aluminium. W inwestycji znajdują się mieszkania o powierzchniach od 27 do 200 m kw. Sam budynek ma siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Do użytku właścicieli oddano Spa i klub fitness.

Fot. Lion's House

Zobacz także: Osiedle Złotowska w Poznaniu

Na drugim miejscu w rankingu Lion’s Banku uplasowała się inwestycja położona po przeciwnej stronie rynku Starego Miasta, przy ulicy Towarowej. Jest to nowoczesny budynek o jedenastu kondygnacjach, z dwoma poziomami garaży. Mieszkania mają balkony i loggie, a ich metraże mieszczą się w granicach od 49 do 174 m kw. W budynku jest recepcja i monitoring.

Fot. Lion's House

Ostatnie miejsce na podium rankingu Lion’s Banku zajęła inwestycja Warzelnia, budowana przez firmę Nickel Development. Jest to kompleks 100 apartamentów położonych na terenie dzielnicy Nowe Miasto (na wschód od Jeziora Maltańskiego i południowy-wschód od zoo) tuż obok Browaru Mycielskich i nad Browarnym Stawem. Inwestycja położona jest niedaleko centrum, ale w spokojnej okolicy i otoczeniu zieleni. Architektura nawiązuje do historycznego gmachu browaru. Elewacje w dużej mierze pokrywa cegła, ale nowoczesność podkreślają też szkło i elementy metalowe. Najwyżej wycenioną nieruchomością(1,3 mln zł),wciąż pozostającą w ofercie, jest ponad 200-metrowy segment. Składa się on z sześciu pokoi (trzy są wyposażone w garderoby), trzech łazienek, garażu, i ogrodu zimowego.

Fot. Lion's House

Zobacz także: Osiedle Nowy Raków w Warszawie

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.