REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rewitalizacja Nowej Huty – co się zmieni?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kraków
Kraków

REKLAMA

REKLAMA

Nowa Huta w Krakowie od lat cieszy się złą sławą, kojarzy się z wysoką przestępczością i zanieczyszczeniem środowiska. Jednak policyjne statystyki i badania środowiska obalają te mity. W marcu 2013 roku podjęto decyzję o rewitalizacji Nowej Huty. Analitycy wskazują, że to ostatni moment na kupienie tam mieszkania w dobrej cenie.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych części Krakowa jest Dzielnica XVIII, czyli Nowa Huta. Z końcem lat 40. XX wieku rozpoczął się długotrwały proces zmian, który zaowocował obecnym układem urbanistycznym dzielnicy – pisz Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Centralnym punktem dzielnicy była Huta im. Lenina, która była swego rodzaju wizytówką obowiązującego ładu politycznego, aż do końca lat 80. XX wieku. Dopiero po roku 1989-tym, Dzielnica XVIII zaczęła stopniowo zmieniać swoje socrealistyczne oblicze. Warto podkreślić w tym względzie rolę krakowskich deweloperów, którzy budując kolejne inwestycje na terenie Nowej Huty, przyczyniają się do obalania szkodliwych stereotypów, jakie dotychczas mogły odstraszać potencjalnych nabywców.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – czy rzeczywiście pomoże Polakom?

Zła sława Nowej Huty

REKLAMA

W latach 50. i 60. Nowa Huta cieszyła się złą sławą przede wszystkim ze względu na wysoki odsetek najcięższych przestępstw. – Powody takiej sytuacji były głównie dwa. Po pierwsze, sporo kryminalistów werbowano przymusowo do prac budowlanych i to oni byli najczęściej sprawcami wielu wykroczeń. Po drugie, bardzo duże tempo migracji zarobkowej miało istotny wpływ na rozwój przestępczości. Tworzenie trwałych więzi społecznych było w takich warunkach zwyczajnie utrudnione – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Na szczęście ten mętny okres historii Nowej Huty należy do przeszłości. – Warto w tym miejscu przywołać statystyki Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, z których wynika, że na początku bieżącej dekady, Nowa Huta była wyjątkowo bezpieczna i cechowała się najniższą liczbą przestępstw w stosunku do liczby mieszkańców. Te dane zaskakują, zwłaszcza osoby, które mieszkają w dzielnicach o znacznie lepszej renomie – zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. Od lat najwyższe wskaźniki przestępczości należą do Starego Miasta i Śródmieścia. Potwierdza to niestety smutną prawdę, że obiegowe opinie nie zawsze mają coś wspólnego z rzeczywistością (w tym wypadku policyjnymi statystykami).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dwupoziomowe mieszkania na rynku nieruchomości

Inne mity

REKLAMA

Inny szkodliwy stereotyp o Dzielnicy XVIII, dotyczył zanieczyszczonego powietrza. W powszechnej opinii krakowski kombinat jest cały czas postrzegany jako główne źródło zanieczyszczeń w Krakowie. Tymczasem warto w tym miejscu podkreślić, że substancje, które emitują hutnicze kominy wędrują w przeciwnym kierunku. Jest to zgodne z rozkładem wiatrów, który był analizowany przez budowniczych w latach 40. XX wieku.

Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com podkreśla też, że problem nadmiernej emisji zanieczyszczeń został przez krakowski kombinat rozwiązany w ostatnim czasie zamknięciem wydziałów, które były najbardziej szkodliwe dla środowiska. Również obecny właściciel huty, luksemburski koncern Arcelor Mittal, aktywnie dąży do dalszej redukcji zanieczyszczeń. Znów warto odwołać się do danych Małopolskiej Sieci Monitoringu Powietrza, z których wynika, że na terenie Nowej Huty stężenie szkodliwych substancji jest niższe niż w Śródmieściu czy Kurdwanowie.

Zobacz także: W jakich warunkach mieszkają Polacy?

Rewitalizacja Nowej Huty

Zmiany w Nowej Hucie mają jednak znacznie większy charakter. Z końcem marca 2013 roku zapadła decyzja o rewitalizacji dzielnicy. Jej szczegółowe cele określa plan „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” i obejmie teren o powierzchni 5500 hektarów. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej będzie możliwa ogromna inwestycja w zmiany, która pochłonie kwotę przekraczającą dwa miliardy złotych. Dzięki unijnym dotacjom krakowski magistrat już w 2014 roku zamierza sfinansować część prac.

Zobacz także: Mieszkanie od dewelopera okiem właściciela – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

– Rewitalizacja Nowej Huty jest najdroższym przedsięwzięciem tego rodzaju w Europie a zgodnie z planem, wschodnia część Krakowa ma zyskać zupełnie inny wygląd. Projekt przewiduje powstanie parku naukowo-technologicznego, a także Wielkoskalowego Centrum Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych, którego powierzchnia osiągnie 37 hektarów – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Spadek cen mieszkań – co wybrać: nowe czy używane?

Mieszkanie w dobrej cenie

Obecne, bardzo konkurencyjne ceny na terenie Nowej Huty, po zakończeniu tego ambitnego planu mogą przejść do historii. Według danych portalu RynekPierwotny.com, średnia cena metra kwadratowego lokalu deweloperskiego w Dzielnicy XVIII wynosi ok. 5523 zł (podobnie wygląda to w Bieżanowie-Prokocimiu, Czyżynach, Prądniku Czerwonym, a także Wzgórzach Krzesławickich). Warto jednak zwrócić uwagę na cenę przeciętną (tak zwaną medianę), która wynosi jedynie 4369 zł/mkw.

Niska cena mieszkań w Nowej Hucie jest jednocześnie głównym czynnikiem ich popularności. Trzeba jednak pamiętać, że ten stan rzeczy może się w niedługiej perspektywie zmienić, właśnie za sprawą wspomnianego planu rewitalizacji. Także krążące o Dzielnicy XVIII stereotypy powinny wkrótce zostać wyeliminowane – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jakie działania marketingowe podejmują deweloperzy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA