reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek nieruchomości w Krakowie – dobry czas na sprzedaż mieszkania

Rynek nieruchomości w Krakowie – dobry czas na sprzedaż mieszkania

Okres wakacyjny do dobry czas na sprzedaż mieszkania w Krakowie. Cena transakcyjna jednego metra kwadratowego mieszkania w Krakowie jest obecnie wyższa o ok. 600 zł. Okres wakacyjny to również dobry czas na krótkoterminowy wynajem mieszkania. Średnia cena noclegu w Krakowie w wakacje jest jedną z najwyższych w kraju.

Ceny transakcyjne w Krakowie

Jak wskazuje najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, Kraków nie ulega ogólnopolskim tendencjom.

W przeciwieństwie do całego kraju, w ostatnich miesiącach możemy tu zauważyć wyraźny wzrost ceny transakcyjnej jednego metra kwadratowego – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Średnio, za jeden metr, krakowianie zapłacą obecnie 5829 zł, choć jeszcze na przełomie roku, średnia cena transakcyjna wynosiła tu o 556 zł mniej. Przyczyn pojawienia się wyższych kwot należy szukać we wzroście liczby sprzedaży mieszkań wybudowanych w ostatnich latach.

Zdarzają się oczywiście także transakcje, gdzie cena wynosi w okolicach 4000 zł za mkw. Zwykle jednak chodzi tu o duże powierzchnie (ponad 100 mkw.) lub lokale w budynkach z wielkiej płyty. Najczęściej transakcje mają miejsce w dzielnicach: Prądnik Biały, Grzegórzki oraz Podgórze – wskazuje ekspert Metrohouse.

Zobacz także:  Gdzie kupić luksusowe apartamenty w Krakowie?

Zainteresowanie rynkiem nieruchomości w okresie wakacyjnym

Przed nami miesiące wakacyjne, kiedy mamy do czynienia z okresowym spadkiem zainteresowania rynkiem mieszkaniowym. Jednak jak wskazują autorzy czerwcowego raportu rynku nieruchomości, w najbliższych tygodniach nie należy spodziewać się żadnych poważnych zmian. – W Krakowie cena ofertowa utrzyma się na poziomie 6400 zł za metr kwadratowy – szacuje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Warto jednak bliżej przyjrzeć się krakowskiemu rynkowi wynajmu krótkookresowego, który za sprawą podróżujących turystów, w wakacje będzie w dobrej kondycji.

–  Od wielu lat Kraków cieszy się opinią najczęściej odwiedzanego polskiego miasta. Posiada również największą i najbardziej zróżnicowaną bazę ofert wynajmu krótkoterminowego. Stawki wahają się tu pomiędzy 30 a 550 złotymi za nocleg,
a średnia cena jest wyższa od ogólnokrajowej. W Krakowie, za nocleg zapłacimy bowiem 65 zł, podczas gdy średnia w kraju wynosi 54 zł za noc –
twierdzi ekspert Szybko.pl

Oprocentowanie kredytów niższe ni 4%

Już dziewiąty miesiąc z rzędu spada oprocentowanie kredytów. Dzięki temu, po raz pierwszy w historii, pojawiły się oferty kredytów w złotych z oprocentowaniem niższym niż 4%. Wzrosła także ich dostępność. Obecnie można uzyskać o mniej więcej 15% wyższą kwotę niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. – Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają więc również raty kredytów – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Krakowie (o powierzchni 60 m2) spadła od września 2012 r. aż o 652 zł.

Powodów do zadowolenia nie mają jedynie osoby spłacające kredyty walutowe.

Mniej więcej od połowy kwietnia kurs euro szybko rośnie a 6 czerwca przekroczył nawet poziom 4,3 zł. Rośnie również kurs franka. Podczas gdy jeszcze 22 maja br. kosztował on 4,31 zł, to już 6 czerwca kurs CHF nieznacznie przekroczył 3,5 zł. W ciągu 2 tygodni opisana zmiana podwyższyła więc ratę o 100 zł (rata 500 CHF) – twierdzi Jarosław Sadowski, Expander.

Zobacz także:  Gdzie szukać tanich mieszkań w Krakowie?

Autorzy:
Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse
Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl
Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama