REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup mieszkania: loggia i taras zamiast ogrodu

taras, meble, kolory, balkon Fot. Fotolia
taras, meble, kolory, balkon Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując nieruchomość, zamiast domu z ogrodem możemy wybrać mieszkanie z balkonem lub loggią. Balkon i loggia coraz częściej stają się świetną namiastką ogrodu w dużych miastach.

REKLAMA

Nie wszyscy jednak doceniają potencjał jaki tkwi w balkonach, zamieniając je w przydomowe „składziki” z rowerami i innymi rzeczami, które nie mieszczą się w pomieszczeniach.  Tymczasem dla wielu mieszkańców dużych miast to właśnie loggia, balkon czy taras stają się przydomową enklawą zieleni.

Balkon, loggia i taras – różnice?

Wbrew pozorom to bardzo ważne pytanie, gdyż różnice pomiędzy nimi są znaczące. Tkwią głównie w konstrukcji i powierzchni tych elementów architektonicznych

- Balkon jest otwartą przestrzenią na zewnątrz budynku i stanowi samodzielną, nadwieszoną platformę dołączoną do ściany domu. Loggia natomiast jest wnęką w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, zadaszoną i otwartą na zewnątrz. Taras zaś stanowi poziomą powierzchnię umieszczoną na wysokości parteru, pięter bądź dachu. Powinien mieć posadzki odporne na czynniki atmosferyczne i być ogrodzony balustradą tłumaczy Marcin Witkowski, dyrektor regionalny SAP-PROPERTY.

Zobacz także:  Balkon namiastką ogrodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla potencjalnego kupca nieruchomości konstrukcja tych elementów architektonicznych nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Kluczowa, a zarazem najbardziej odczuwalna dla mieszkańców lokalu jest powierzchnia, którą może zaoferować taras balon czy loggia. To właśnie ona często decyduje o wyborze konkretnego mieszkania.

Co wybrać: mieszkanie z tarasem czy balkonem?

REKLAMA

Poszukując nieruchomości do kupna należy zastanowić się, które spośród rozwiązań nam najbardziej odpowiada, albowiem stanowią one dodatkową powierzchnię przynależną do naszego lokalu. Tworząc swoją przydomową enklawę zieleni pamiętajmy, by ta strefa była jak największa. Jednakże powierzchnia jest tylko jednym z elementów, który decyduje o wyborze

Bez względu na to czy wybierzemy lokal z  balkonem czy tarasem powinniśmy zwrócić uwagę na położenie mieszkania względem stron świata, odległości od ruchliwej drogi, czy zieleni za oknem. Oczywiście widok na panoramę miasta może dodatkowo podnieść wartość nieruchomości – mówi Marcin Witkowski.

Warto więc już na etapie zakupu nieruchomości pomyśleć jak chcemy wykorzystać ten dodatkowy metraż na zewnątrz budynku. Można tam bowiem zrobić nasz letni salon albo mieć tylko miejsce do czytania książek w promieniach słońca.

Balkon zamiast ogrodu

Ciepłe promienie letniego słońca sprawiły, że wiele z tarasów i balkonów się zazieleniło. Donice pełne kolorowych kwiatów pojawiają się na parapetach okiennych w mieszkaniach, tworząc tym samym bajeczne kompozycje. Nawet niewielki balkon może stać się naszym prywatnym ogrodem botanicznym. Są miasta, takie jak Poznań, które doceniają mieszkańców tworzących tego typu  „wiszące ogrody”. W stolicy Wielkopolski, w tym roku, odbywa się jubileuszowy - XX konkurs „Zielony Poznań”, w którym nagradzani są między innymi posiadacze pięknie ukwieconego balkonu.  Widać, że poznaniacy chcą, aby ich miasto było zielone, gdyż rokrocznie swe uczestnictwo w konkursie zgłasza coraz więcej osób.

Zobacz także:  Najlepsze kwiaty na balkon

Zobacz także:  Czy wiesz jak wybrać kwiaty na balkon?

Zarówno tarasy jak i balkony są używane do podobnych celów. Oba typy mają za zadanie dodać mieszkańcom użytkowej przestrzeni na zewnątrz nieruchomości. Zagospodarowując więc swój balkon warto pomyśleć o zasadzeniu  pelargonii, surfinii czy fuksji, tak by ożywić miejską przestrzeń.

Autor: Marcin Witkowski, dyrektor regionalny SAP-PROPERTY

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA