reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Czy to jest dobry czas na budowę domu?

Czy to jest dobry czas na budowę domu?

Sytuacja zarówno na rynku kredytowym, jak i budowlanym sprzyja budowie domu. Do końca 2013 roku można uzyskać zwrot podatku VAT za materiały budowlane, dodatkowo zainteresowani budową ekologicznego domu mogą otrzymać dofinansowanie od państwa, a jakby tego było mało, mamy rekordowo niski WIBOR, więc i tańsze kredyty.

Materiały budowlane i ziemia

Ceny materiałów spadają od dłuższego czasu i obecnie według danych Grupy PSB na materiały, potrzebne do budowy domu o powierzchni 152 m², musimy przeznaczyć ok. 136,7 tys. zł. To poziom cenowy jaki widzieliśmy np. na początku 2007 r. Powolny spadek cen materiałów budowlanych wciąż trwa. Od grudnia ubiegłego roku do maja obecnego roku kwota potrzebna na zakup materiałów na budowę wyżej wspomnianego domu spadła o 0,6 proc.

Jeśli ktoś właśnie rusza z budową, to może zyskać jeszcze w inny sposób. Do grudnia tego roku możemy się ubiegać o zwrot części podatku VAT, zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych. To może być nawet kilkanaście tysięcy złotych. Mniej również zapłacimy obecnie za robociznę i łatwiej znajdziemy ekipę budowlaną. Pozostaje jeszcze kwestia gruntu.

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

– Podaż nowych działek jest stała, ale ze względu na mniejsze wolumeny transakcji na rynku działek budowlanych w ostatnich latach, wynikające z ograniczenia dostępności kredytów hipotecznych przez banki, liczba oferowanych działek jest dziś większa niż przed rokiem 2009 r., czy 2010 r. – mówi Kuba Karliński z Wealth Solutions – Inwestycje Ziemskie. W związku z większą liczbą ofert do wyboru, mamy również większe szanse na znalezienie działki idealnie spełniającej nasze wymagania. Ceny także są w miarę przystępne i niższe niż jeszcze parę lat temu.

Zobacz także: Mieszkania blisko natury – gdzie ich szukać w Poznaniu?

Jak jest koszt budowy domu?

Załóżmy, że planujemy budowę domu w pewnej odległości od stolicy, ale jednocześnie chcemy mieć z nią dobre połączenie. Rozsądnym wyborem w takim przypadku będzie zakup działki w okolicach Grodziska Mazowieckiego. Podróż pociągiem z tego miasta do centrum stolicy zajmuje ok. 35 minut, a dla zmotoryzowanych jest również połączenie autostradowe z Warszawą. Według danych pochodzących od operujących na tym terenie pośredników, cena transakcyjna jednego metra ziemi budowlanej w gminie Grodzisk Mazowiecki to obecnie 95 zł. W związku z tym za działkę o powszechni tysiąca metrów kwadratowych zapłacimy 95 tys. zł. Na zakup materiałów potrzebnych do budowy domu o powierzchni ok. 150 m², jak już wspomnieli przeznaczymy ok 136 tys. zł. Kolejne 200 tys. zł wydamy na robociznę. Po podsumowaniu wszystkich wydatków otrzymamy kwotę ok. 430 tys. zł.

Zauważyć można w tym miejscu, że za taką kwotę w Warszawie nabędziemy przeciętnie mieszkanie o powierzchni ok. 70 m² (według danych Centrum AMRON średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to obecnie 7192 zł). W związku z tym dom z działką w okolicach Grodziska Mazowieckiego może być ciekawą alternatywą dla osób planujących zakup mieszkania w stolicy.

Zobacz także: Jak wpływają na rynek mieszkaniowy obniżki stóp procentowych?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama