reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Rynek nieruchomości: wg danych GUS utrzymuje się zastój

Rynek nieruchomości: wg danych GUS utrzymuje się zastój

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budownictwa mieszkaniowego potwierdzają utrzymujący się zastój na rynku nieruchomości. Sytuacja systematycznie się pogarsza, stale spada liczba rozpoczynanych inwestycji i wydawanych pozwoleń. Jakich trendów można się spodziewać na rynku nieruchomości?

Najnowsze dane GUS, które dotyczą wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku, potwierdzają trend zarysowany w poprzednich publikacjach. Polski rynek nieruchomości mieszkaniowych wszedł w stan wyczekiwania, zastoju, a dodatkowo aktywność inwestycyjna wciąż spada – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Trendy spadkowe są najlepiej widoczne w liczbie mieszkań, których budowa została rozpoczęta oraz w liczbie lokali, na które zostały wydane pozwolenia. Podobnie jak miesiąc temu, aż o 1/3 zmniejszyła się liczba nowo rozpoczętych budów, a o ¼ zmalała liczba wydanych pozwoleń. Statystyki spadkowe to także domena deweloperów. O 43 proc. zmalała liczba rozpoczętych przez nich budów, a także uzyskali o 40 proc. mniej pozwoleń na budowę, w stosunku do pierwszych pięciu miesięcy roku ubiegłego.

Zobacz także: W jakich warunkach mieszkają Polacy?

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła natomiast zaledwie o 0.7 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2012 r. Co ciekawe, w przypadku deweloperów zanotowano spadek lokali ukończonych o więcej niż 3 proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca. A zatem liczba mieszkań oddawanych do użytkowania na rynku pierwotnym systematycznie spada.

Dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego w Polsce opublikowane w czerwcu po raz kolejny sugerują, że krajowa mieszkaniówka wchodzi w stan wyczekiwania. Spadkowe statystyki może odwrócić jedynie pojawienie się pierwszych i to wyraźniejszych oznak ożywienia gospodarczego, co jest konieczne dla pobudzenia popytu na mieszkania – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy w Gdańsku

Tak, jak wyhamowuje trend wzrostu lokali gotowych, tak nasila się trend spadkowy nowych inwestycji oraz wydawanych pozwoleń na budowę. Sytuacja ta ma miejsce już nieprzerwanie od czternastu miesięcy.

– Patrząc na czas trwania tych tendencji, można spodziewać się w którymś z nadchodzących raportów GUS odwrócenia statystyk spadkowych w kwestii pozwoleń na budowę i nowych inwestycji deweloperskich. Co będzie ważnym sygnałem zbliżającego się przesilenia koniunktury na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu

Liczba czynników, które przemawiają za takim scenariuszem wydaje się systematycznie rosnąć. Przede wszystkim, analizując statystyki sprzedażowe głównych deweloperów w maju, widać ich wyraźną poprawę. Co więcej, w niektórych przypadkach ta poprawa jest znacząca. Także prognozy sprzedażowe w czerwcu nastrajają dość optymistycznie. Dalej, warto także zwrócić uwagę na giełdową hossę spółek deweloperskich, która może sugerować, że zbliża się ożywienie nie tylko w branży deweloperskiej, lecz także w całej gospodarce.

Według najnowszych danych GUS, dotyczących budownictwa mieszkaniowego w Polsce, krajowa mieszkaniówka wchodzi w postępujący marazm. Warto jednak zwrócić uwagę, że na tym etapie dekoniunktury może to być mylące. Statystyki GUS reagują bowiem z dużym opóźnieniem na zmiany w strukturze rynkowej, które właśnie się dokonują. Nie są więc do końca wiarygodne przy ocenie bieżącej koniunktury, która z kolei wykazuje wyraźne symptomy poprawy. Prawdopodobnie staną się one w pełni namacalne w drugiej połowie bieżącego roku – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Gdzie szukać tanich mieszkań w Krakowie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama