REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szukanie nieruchomości – od czego zacząć?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupowanie i szukanie nieruchomości to poważna decyzja, związana z dużym wydatkiem, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować. Podpowiadamy od czego zacząć szukanie mieszkania, na jakie kwestie prawne zwrócić uwagę i czy lepiej zrobić to samemu, czy z pośrednikiem.

Najpierw sprawdź, czego chcesz

Zanim zabierzemy się za poszukiwania wymarzonego lokum, usiądźmy spokojnie i zastanówmy się nad swoimi priorytetami. Stwórzmy listę naszych wymagań i bezwzględnie się jej trzymajmy. Zwykle pierwszym i najważniejszym punktem jest lokalizacja. Jednak nie powinniśmy ograniczać się do określenia, w jakiej dzielnicy lub miejscowości ma znajdować się nasza nieruchomość. Wypunktujmy swoje oczekiwania co do połączeń komunikacyjnych, bliskości placówek edukacyjnych, sportowych itd.

REKLAMA

Fot. Fotolia

Inną ważną decyzją jest wybór rynku pierwotnego lub wtórnego. Kupując nieruchomość od firmy deweloperskiej, sprawdźmy najpierw jej biuro, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub ewidencji działalności gospodarczej. Wiele o deweloperze dowiemy się na forach internetowych, pamiętajmy jednak, że nie zawsze będą to informacje wiarygodne. Dlatego najlepiej przeprowadzić „wywiad” ze znajomymi i innymi osobami, które miały styczność z tą firmą. Szukając nieruchomości na rynku wtórnym nie dajmy się z kolei oczarować przesadnie niskimi cenami, nie podejmujmy decyzji pochopnie. Obejrzyjmy co najmniej 5 mieszkań, żeby mieć pewność, że wybraliśmy najlepszą opcję.

Zobacz także: Spadek cen mieszkań – co wybrać: nowe czy używane?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne kwestie prawne

W kwestiach prawnych, podczas kupowania nieruchomości, musimy zachować szczególną ostrożność. Nie każdy z nas posiada odpowiednie doświadczenie w tej sferze, a oszuści doskonale wiedzą, jak rozpoznać potencjalną ofiarę i niestety nie wahają się wykorzystywać naiwności bądź zwykłej niewiedzy klientów. W przypadku klientów korzystających z usług biura nieruchomości, wszystkie czynności związane ze sprawdzeniem stanu prawnego wykonają za nich specjaliści.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie – utrzymuje się trend spadkowy

Niezależnie od tego czy kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym czy wtórnym, udajmy się do Sądu Rejonowego i sprawdźmy jej stan w księgach wieczystych – oczywiście możemy to także zrobić za pośrednictwem Internetu. W przypadku, kiedy sprzedającym jest deweloper, a nieruchomość nie została jeszcze wybudowana, przekonajmy się, że firma ma pozwolenie na budowę, a przedstawione nam plany są zgodne z tymi zaakceptowanymi przez odpowiednie władze. Z kolei przy kupowaniu mieszkania spółdzielczego ustalmy, czy sprzedający ma prawo własności do lokalu, a także, czy nie jest ono zadłużone.

Zobacz także: Krakowski rynek nieruchomości: gdzie szukać tanich mieszkań?

Jeśli mamy pewność, że stan prawny nieruchomości jest zgodny z przedstawionymi nam przez sprzedającego informacjami, możemy podpisać umowę przedwstępną, najlepiej w formie aktu notarialnego. Szczególne znaczenie ma ona w przypadku kupowania mieszkania na rynku wtórnym. Powinna się w niej znaleźć m.in. cena, faktyczny termin opuszczenia lokalu przez dotychczasowego właściciela, termin płatności i stan techniczny na dzień podpisania umowy. Pojawia się też kwestia zaliczki lub zadatku, pamiętajmy, że zaliczka w każdym przypadku „wraca” do kupującego, zadatek zaś jest zabezpieczeniem umowy, chroniącym interesy osoby, która zostanie poszkodowana przez niezachowanie jej warunków.

Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy sprzedaży w obecności notariusza.

Na własną rękę czy z pośrednikiem?

Szukać nieruchomości na własną rękę, czy powierzyć to trudne zadanie ekspertom? Wiele osób waha się, ważąc chęć oszczędzenia pieniędzy i obawy przed swoją niekompetencją w tej dziedzinie. Aby podjąć słuszną decyzję, należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie – czy mam odpowiednią ilość czasu, czy moja znajomość rynku i wiedza prawna są wystarczające, aby poradzić sobie ze znalezieniem nieruchomości i bezpiecznym przebrnięciem przez wszystkie procedury? Jeśli tak, bez obaw możemy zaczynać poszukiwania. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, co może ocalić nas przed tragicznymi w skutkach błędami.

Zobacz także: Osiedla w sąsiedztwie terenów zielonych – coraz bardziej popularne

 „Zdajemy sobie sprawę, że każdy z naszych klientów ma inne oczekiwania, dlatego pomagamy im wyszukać dokładnie dopasowane oferty, z jednej strony do ich potrzeb, z drugiej strony – do możliwości finansowych. Jednym z pomocnych instrumentów jest specjalny program do obsługi biur nieruchomości, pozwalający dzielić oferty według wybranych przez klienta kryteriów. Wykorzystujemy też kalkulator, pozwalający poznać przybliżony koszt planowanych inwestycji, a przede wszystkim wyliczyć zdolność kredytową, niezbędną do wzięcia kredytu. Wiele biur współpracuje z bankami, dzięki czemu ich klienci mogą nieraz uzyskać kredyt na korzystniejszych warunkach, bez dodatkowych opłat. Najważniejszy jest profesjonalizm, dlatego warto sprawdzić, czy wybrana firma ma odpowiednią licencję i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.” – wypowiedź eksperta łódzkiej firmy Lichman Nieruchomości.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Dobrym rozwiązaniem, łączącym profesjonalne wsparcie z samodzielnym i niezależnym poszukiwaniem, są wyszukiwarki internetowe. Podając wybrane przez siebie kryteria, takie jak rynek wtórny/rynek pierwotny, metraż, cena, lokalizacja itp., szybko znajdziemy to, co naprawdę nas interesuje.

Źródło: Materiały prasowe

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA