REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Mieszkanie dla Młodych”: w jakich miastach mieszkania spełnią kryteria cenowe?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Mieszkanie dla Młodych” podobnie jak wcześniej „Rodzina na Swoim” ma być finansowym wsparciem dla młodych Polaków przy zakupie mieszkania. Jednak, żeby dostać dopłatę trzeba będzie znaleźć mieszkanie spełniające kryterium cenowe, niestety wszystko wskazuje na to, że nie w każdym mieście będzie to proste, tak jak to było pod koniec funkcjonowania RnS.

REKLAMA

Na horyzoncie „Mieszkania dla Młodych” pojawiły się czarne chmury – wielu chętnych będzie mieć trudności ze znalezieniem mieszkania, które spełniłoby kryteria programu. Kto ma największe, a kto najmniejsze szanse na własne cztery kąty? Prezentujemy mieszkaniowy ranking miast.

REKLAMA

Projekt MdM w znacznej części warunków ma być kontynuacją programu „Rodzina na Swoim”, tyle że w wersji ulepszonej. Zasady programu MdM z pozoru są proste: udział w nim mogą wziąć osoby, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia i kupują pierwsze mieszkanie. Jednak to, co z pozoru wydaje się proste i klarowne, nie zawsze takim się okazuje. Wymarzone M musi pochodzić z rynku pierwotnego, a osoby chcące skorzystać z systemu dopłat nie mogą być właścicielami innego mieszkania ani nie mogą posiadać udziału w budynku, w którym mogłyby uzyskać samodzielny lokal. Co ważne, jego powierzchnia nie może przekraczać 75 m kw., a dofinansowaniu może podlegać maksymalnie 50 m kw. Prawdziwe schody zaczynają się jednak wtedy, kiedy przejdziemy do kwestii cen, które również muszą mieścić się w określonych w programie widełkach.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Limity cenowe

Zgodnie z założeniami programu, cena zakupu mieszkania objętego finansowaniem nie może przekroczyć (w przeliczeniu na 1 m) limitu określonego na podstawie wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej w danej gminie. Wskaźnik ten – co pół roku – ustala wojewoda. Podstawą jego wyliczenia jest średni w województwie koszt budowy 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (określany przez wojewódzki oddział GUS), uwzględniany jest także wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w danym województwie z ostatnich sześciu miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

Problem może pojawić się w momencie, kiedy cenowe ograniczenia programu nie znajdą odzwierciedlenia w ofertach deweloperów. Ponadto nie w każdym mieście można nabyć mieszkanie z rynku pierwotnegomówi Przemysław Stefanowski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PBG Erigo Sp. z o.o.Warto również zwrócić uwagę na fakt, że cena lokalu objętego wsparciem stanowi cenę całkowitą transakcji, a więc zakupu samodzielnego mieszkania wraz ze wszystkimi elementami wchodzącymi w jego skład – dodaje P. Stefanowski.

Dla kogo jest MdM?

Wokół programu MdM pojawiło się wiele kontrowersji jeszcze zanim został przyjęty. Jedni widzą w nim szanse na własne mieszkania, inni rozwiązanie tylko dla wybranych. Przeciwnicy argumentują swój sceptycyzm tym, że program finansuje mieszkania tylko z rynku pierwotnego, a wartość uzyskanego dofinansowania warunkowana jest ilością posiadanych dzieci. Ich wątpliwości budzi również kwestia związana ze wskaźnikiem przeliczeniowym kosztu budowy 1 m kw. – czy to przysłowiowe szukanie dziury w całym czy faktycznie jest o co się martwić? W których z polskich miast „młodzi” mogą odetchnąć z ulgą, a dla których uzyskanie dofinansowania będzie praktycznie nierealne?\

Zobacz także: Które dzielnice Warszawy zyskały w podażowym rankingu?

REKLAMA

Dla wielu młodych zdobycie swojego wymarzonego M nie będzie należeć do najprostszych. Aż w 13 miastach wojewódzkich średnie ceny mieszkań przekraczają (czasem znacząco) nałożone limity. Najtrudniej mają mieszkańcy Krakowa – tam średnia cena za 1 m kw. przekracza limit prawie o 1800 zł!

W mało komfortowej sytuacji znajdują się również „młodzi”, którzy chcą kupić mieszkanie w Katowicach i we Wrocławiu. Tylko w 3 z 16 miast wyznaczony limit jest większy niż średnia cena za 1 m kw. W gronie „szczęśliwców” znaleźli ci, którzy chcą nabyć nieruchomość w Zielonej Górze, Olsztynie lub Łodzi – średnia cena za 1 m kw. ustalona przez poszczególnych wojewodów przekracza ceny rynkowe mieszkań.

Program MdM, jak każda nowa inicjatywa, budzi tyle samo nadziei co kontrowersji. O tym czy program zdał egzamin przekonamy się najwcześniej za rok. Jak pokazują liczby, dla wielu osób własne M nadal pozostanie w sferze marzeń. Wniosek nasuwa się jeden – podejmując decyzję o zakupie mieszkania nie warto kierować się możliwością uzyskania pomocy ze strony państwa, bo jak pokazuje rzeczywistość i z tym bywa różnie.

Zobacz także: Rynek mieszkaniowy w Gdańsku

Źródło: PBG Erigo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA